upgrade sprzetu pod ArmA

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

c14
Posty: 39
Rejestracja: 30 grudnia 2006, 17:27
ID Steam:
Numer GG: 5833224
Lokalizacja: 100lica

upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: c14 »

hej,

z wielka checia skorzystam z jakiejkolwiek pomocy i porady, co musze zmienic w kompie, zeby moc sensownie pograc w ArmA (sensownie, tzn nie na top-wypas-ustawieniach ;), ale zeby dalo sie grac i nie wygladalo to jakos wyjatkowo siermieznie). pamietam doskonale, jak dobrze zrobilo OFP dokupienie RAMu, wiec to jest dla mnie jasne. co z pozostalymi czesciami? moj desktop chodzi obecnie jako media center (dzieki czemu monitorek do gry bede mial sluszny, 24 calowy widescreen :)), na nastepujacych komponentach:

RAM: 512 MB DDR SDRAM (DC)
PROC: Athlon 1.2GHz (1193.7 MHz 12.0x99.5 MHz DDR)
PLYTA: MSI K7N2 Delta (nForce2)
GRAF: GeForce FX 5200 (128 MB)

kazdy z tych czterech komponentow jest potencjalnie do wymiany. w karcie graficznej potrzebuje miec DVI i, najfajniej, pasywny cooling.

bede bardzo wdzieczny za jakiekolwiek sugestie, przegladalem alledrogo, benchmark, komputronik i inne miejsca, ale czuje, ze brak mi podstaw do podjecia decyzji... za slabo sie na tym znam.

co dotychczas wypatrzylem, zakladajac (byc moze nieslusznie), ze nie warto trzymac sie obecnej plyty glownej:
http://www.allegro.pl/item152737583_ove ... w_f_v.html
plyta glowna BIOSTAR TFORCE 965PT (~430 PLN)

http://www.allegro.pl/item152561243_pen ... niej_.html
pentium D 820 (775) (2x2.8GHz) (~330 PLN)

do tego mysle, ze jakies 1GB RAMu (ten mam nadzieje kupic "za" czesci, ktorych sie pozbede) i karta graficzna - tylko jaka? nie jestem zapalonym graczem ;), wiec nie wiem, na co zwrocic uwage :)

ah, no i udanego sylwestra @all :)
Awatar użytkownika
[1stCav]SokoleOko
Posty: 51
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 02:17
ID Steam:
Numer GG: 6169456
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: [1stCav]SokoleOko »

Jako, że upgrade sprzętu przerabiałem niedawno, parę hintów.

1) Zapomnij o pasywnym chłodzeniu karty graficznej. Albo cicho, albo osiągi. Mój Radek wyje jak potępieniec niestety i rady na to nie ma poza jakimś wodnym chłodzeniem.

2) 24" cale ekranu to jedno, ale jaka rozdzielczość robocza? Bo jeśli to będzie choćby 1600x1050, to będziesz potrzebował naprawdę bardzo mocnej karty graficznej (w rodzaju choćby tego X1900XT), która pociągnie taką rozdzielczość. Przy czym dziś zakup takiej karty jest już bez sensu - trzeba czekać na karty kompatybilne z DirectX 10 -> w kwietniu powinny być już GF 8300 (niska półka) i 8600 (średnia półka). Obecnie dostępna 8800 (high-end) kosztuje 2 kzl.

3) Płytę główną masz bardzo dobrą (sam miałem identyczną w poprzednim kompie), niestety - na socket 754 ciężko będzie znaleźć dobry procesor - chyba, że wydłubiesz używany AMD Athlon64 z jądrem Venice. Bardzo dobrze się podkręca i to będzie dla Ciebie najtańsze rozwiązania na zwiększenie osiągów. W innym przypadku stoisz przed wyborem (i sporymi wydatkami) - albo idziesz w socket 939 (lub AM2) i kupujesz AMD AthlonX2 (taniej), albo w taką płytę jak wybrałeś i ciułasz na Intel Core2Duo (przynajmniej E6400 - bo mówimy o kompie do grania). Pentium D jest totalną porażką jeśli chodzi o wydajność, C2D jest jego następcą opartym na zupełnie innych rozwiazaniach i w tej chwili jest to najwydajnieszy procesor na rynku (mówimy o zastosowaniach domowych, ofc).

4) 1 GB RAM to dziś żaden wodotrysk, tylko podstawa. Jeśli będziesz polował na tego Venice z gniazdem 939, to możesz zostawić obecne pamięci (rozumiem, że "idą" na 400 MHz, lub chociaż 333 MHz) i dokupić pół giga. Każda inna płyta główna wymusi na Tobie wymianę pamięci na DDR2, a tu giga kosztuje jakieś 600 zł.

5) Karta graficzna - jeśli zostajesz przy obecnej płycie głównej (port AGP) szukaj Radeona X800GTO, to bodaj najmocniejsza grafa na AGP (już tylko używana). Jeśli przesiadasz się na płytę z PCI-E... hmm... no, tu bym nie szarżował - kupić jakieś GF 7600 i poczekać aż karty z DX 10 będą w zasięgu finansowym. Ja troszkę przesadziłem z tym moim Radeonem, którego będę musiał za kilka miesięcy zmieniać z powodu niekompatybilności z DX 10.

Wniosek jest jeden - TANIO (w sensie za mniej niż 2000 zł) nic nie zdziałasz, bo opisana przez Ciebie konfiguracja jest out of date parę lat ;) Powodzenia 8)
Obrazek
Dołącz do nas!

Intel C2D E6600
Asus P-5B
2 GB Geil Ultra (DC)
Asus X1900XT
c14
Posty: 39
Rejestracja: 30 grudnia 2006, 17:27
ID Steam:
Numer GG: 5833224
Lokalizacja: 100lica

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: c14 »

dzieki!

eh, widzisz, ten komp to mediacenter, wiec musi byc jak najcichszy... nawet, jesli na karcie graficznej nie pasywne chlodzenie, to przynajmniej jak najcichsze.

monitorek to DELL UltraSharp 2407FPW 24", ma taki fajny bajer, ze potrafi nie tylko rozciagac mniejszy obraz tak, zeby mial rozmiar natywnego obszaru wyswietlania matrycy (czyli pikseloza), ale moze ograniczyc rozmiar wyswietlanego obrazu tak, by odpowiadal wybranej rozdzialce.

po roznych lekturach mam ogolne wrazenie, ze na obecnym poziomie czestotliwosci procow, Intel odrobil niegdysiejsze straty do AMD. szczegolnie interesujace sa te C2D. dlatego pomimo, ze wczesniej mialem sklonnosc do AMD, teraz rozwazam przeskoczenie na Intela - czyli calkowita wymiane plyty. O podkrecaniu proca, na ktorego wskazales (Venice) nie slyszalem. przez czas jakis myslalem o Bartonie 2500+ Mobile, ktory podobno kreci sie bardzo dobrze, ale testy procow C2D zrobily na mnie duze wrazenie.

tutaj tez pytanie - bylem przekonany, ze Pentium D 820 jest reprezentantem tej klasy procow, a z tego, co piszesz, wynikaloby, ze nie?

ze konfiguracja jest out-of-date, to wiem, bo ma juz, hmmm... ze cztery lata i nawet OFP z tymi wszystkimi BASami i innymi dziwadlami mi sie na niej cial :) potem ten komp sluzyl mi do ogladania filmow, a w WoW-a gralem na laptopach - ktore ArmA pociagnac nie maja szans. a ze latwiej rozbudowac desktopa, niz laptopa, stad caly ten topic.

dzieki za chwile refleksji i cenne rady! :)
itan
Posty: 338
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 13:17
ID Steam:
Numer GG: 9190911
ID gracza: 596484
Lokalizacja: Gdańsk

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: itan »

coma pisze: ale testy procow C2D zrobily na mnie duze wrazenie.


A tam... Wzieli Celerona i dodali rdzeń.

Ale tym samym zastanawiam sie, czy wybrac Pentium 4, czy C2D.
Obrazek... "zamknieta koteria ze zidiociałymi członkami"
Awatar użytkownika
[1stCav]SokoleOko
Posty: 51
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 02:17
ID Steam:
Numer GG: 6169456
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: [1stCav]SokoleOko »

Itan, wybacz ale piszesz od rzeczy.

Core 2 Duo wywodzi się w prostej linii od mobilnego Pentiuma-M, opartego na zupełnie innej architekturze niż ośmieszony mocno NetBurst, stanowiący podstawę Pentium 4 (i jego dwurdzeniowej wersji Pentium D).

Zwróć uwagę, że choć Pentium 4/D osiągąły zawrotne taktowanie (z litości pomińmy jakim kosztem zużycia prądu i emisji ciepła to się odbywało), to Athlony miały większą wydajność przy niższym taktowaniu. C2D idzie podobną drogą. Tu również taktowania są niższe niż w P4/D, a wydajność - sufitowa. Przy czym nie ma żadnego problemu, by C2D podkręcać. Mój Conroe da się pchnąć spokojnie z 2,4 do 3,6 GHz nawet na box'owym chłodzeniu (najwyżej będzie głośno).

Natomiast co do autora wątku: może warto zbudować maszynę do grania po prostu?
Obrazek
Dołącz do nas!

Intel C2D E6600
Asus P-5B
2 GB Geil Ultra (DC)
Asus X1900XT
Awatar użytkownika
Koval
Posty: 378
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 20:59
ID Steam:
Numer GG: 5246848
ID gracza: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: Koval »

Sokole Oko - weź pod uwagę, że nie każdy w gronie grających jest mistrzem w podkręcaniu a śmieszne zmienianie częstotliwości FSB i chwalenie się coraz to wyższymi wynikami MHZ na procesorze jest po prostu żałosne.

c14 - jeżeli chcesz skonstruować cichą maszynę, która ma Ci służyć jako centrum multimedialne i chcesz cichego acz wydajnego chłodzenia to nie zastanawiaj się nad kartami z pasywnym chłodzeniem - kup jakąkolwiek, która będzie Ci odpowiadała i zainwestuj w cichy radiatorowentylator, chociaż powiem szczerze, że aktualna technologia wykonania wentylatorów dodawanych do kart graficznych jest zadowalająca i trzeba się wysilić, żeby cokolwiek usłyszeć.
Moja propozycja to najnowsze edycje wentylatorów Arctic Cooling - są to niedrogie i naprawdę bardzo, bardzo wydajne wentylatorki, które aktualnie są chyba najcichsze na rynku.

Do karty graficznej polecam poniżej (natężenie dźwięku 0.4 Sone, czyli w przeliczeniu na decybele wyjdzie niecałe 10, jeżeli się nie mylę, bo nie znam dokładnego przelicznika dB>Sone)
http://www.allegro.pl/item151660682_arc ... _0_zl.html

Do procesora (natężenie dźwięku 0.8 Sone, na inny socket też się te wentylatory znajdą a z realacji znajomego wiem, że są ultra ciche i wydajne, nawet jeżeli chodzi o podkręcanie procesora)
http://www.allegro.pl/item153161805_arc ... _am2_.html

Do obudowy oraz zasilacza (natężenie dźwięku 10 decybeli, bardzo tani i również bardzo wydajny - posiadany przez kumpla a i ja przymierzam się do kupna)
http://www.allegro.pl/item152335785_arc ... db_fv.html

Co do reszty podzespołów później się rozpiszę, bo narazie muszę zwalczyć kaca giganta :)
ASUS K72J
i3 M350 2.27Ghz | 4GB RAM
Radeon Mobility HD5150
Awatar użytkownika
[1stCav]SokoleOko
Posty: 51
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 02:17
ID Steam:
Numer GG: 6169456
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: [1stCav]SokoleOko »

Koval pisze: Sokole Oko - weź pod uwagę, że nie każdy w gronie grających jest mistrzem w podkręcaniu a śmieszne zmienianie częstotliwości FSB i chwalenie się coraz to wyższymi wynikami MHZ na procesorze jest po prostu żałosne.


Z własnych doświadczeń do podkręcałem tylko swojego starego GF6600, procesorów ruszać nie musiałem, ale wystarczy poczytać w necie na fachowych stronach. A poza tym, overclocking to jednak najtańszy sposób upgrade'u komputera i dlatego warto o tym wspomnieć.

W [1stCav] mam człowieka, który - choć go stać - woli jechać na wczorajszych komputerach podkręcając je i efekty są naprawdę ciekawe... stosunek wydajność/cena ma pewnie trzy razy lepszy ode mnie ;)
Obrazek
Dołącz do nas!

Intel C2D E6600
Asus P-5B
2 GB Geil Ultra (DC)
Asus X1900XT
Awatar użytkownika
Koval
Posty: 378
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 20:59
ID Steam:
Numer GG: 5246848
ID gracza: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: Koval »

Ja niestety też 'kręcę' i to na różne sposoby ale i tak nic nie zastąpi nowszego technologicznie podzespołu, który nie potrzebuje przekręcania, ponieważ jego zaawansowanie daje przewagę nad każdym innym przekręconym procesorze starszej generacji.

Athlona XP 1700+ przekręciłem do 2600+/3000+ przy niezbyt dużych wysiłkach ale i tak nie mógł dorównać Athlonowi 64 3000+, nawet nie można było powiedzieć, że "nie dorastał mu do pięt". Ot, cała filozofia overclockingu :)

Ponadto jeżeli ktokolwiek chce zabrać się za przekręcanie sprzętu bardziej zaawansowane, musi pamiętać o pozostałych podzespołach a nie tylko o dobrze kręcącym się procesorze znoszącym wysokie temperatury i różne warunki pracy, przy różnych napięciach etc. oraz stabilnie działającej płycie głównej pozwalającej na zmiany częstotliwości praci FSB, dowolnym regulowaniu mnożnika procesora, pamięci czy szyny HyperTransport i innych cudach. Podkręcanie szyny FSB (czyli najczęstszy proceder uprawiany podczas tych czynności) wiąże się z przetaktowaniem działania wszystkich pozostałych elementów - RAM pracuje w innych warunkach (podane jest mu inne napięcie, inna częstotliwość pracy, inny mnożnik), złącze PCI-Express działa na innych parametrach a co za tym idzie sama karta graficzna, zasilacz umiera z większą szybkością.
Morał jest następujący - w dużej ilości przypadków na samą zabawę w overclocking trzeba poświęcić sporo pieniędzy, żeby zapewnić komputerowi odpowiednie środowisko, w którym będzie pracował bezawaryjnie na podwyższonych parametrach a i tak efekty w gruncie rzeczy dla średnio-zaawansowanego overclockera będą mało zadowalające :)
ASUS K72J
i3 M350 2.27Ghz | 4GB RAM
Radeon Mobility HD5150
itan
Posty: 338
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 13:17
ID Steam:
Numer GG: 9190911
ID gracza: 596484
Lokalizacja: Gdańsk

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: itan »

Obrazek... "zamknieta koteria ze zidiociałymi członkami"
c14
Posty: 39
Rejestracja: 30 grudnia 2006, 17:27
ID Steam:
Numer GG: 5833224
Lokalizacja: 100lica

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: c14 »

[1stCav]SokoleOko pisze: Natomiast co do autora wątku: może warto zbudować maszynę do grania po prostu?


podejscie pewnie nie najgorsze, ale w moim przypadku oznaczaloby wstawienie 4-tego komputera do niewielkiego mieszkanka :). obawiam sie, ze czulbym sie dziwnie przy takim zageszczeniu :), pomijajac juz fakt, ze to troche nieciekawie wychodzi, miec do kazdej rzeczy osobny komputer. moja obudowa media center pomiesci standardowa plyte ATX i standardowego rozmiaru zasilacz, wiec wole chyba wepchnac do niej troche nowego sprzetu, niz stawiac zupelnie oddzielnego kompa.
Koval pisze: Morał jest następujący - w dużej ilości przypadków na samą zabawę w overclocking trzeba poświęcić sporo pieniędzy, żeby zapewnić komputerowi odpowiednie środowisko, w którym będzie pracował bezawaryjnie na podwyższonych parametrach a i tak efekty w gruncie rzeczy dla średnio-zaawansowanego overclockera będą mało zadowalające :)


i mnie ten moral calkowicie przekonuje, mam podobna opinie na ten temat. co nie oznacza, ze brak mi zainteresowania czesciami, o ktorych mowi sie, ze sa do OC dobre - po prostu zazwyczaj latwiej je cicho chlodzic, kiedy pracuja na fabrycznych ustawieniach ;).

Koval - bardzo fajne wiatraki! musze wymienic w zasilaczu, bo to jest obecnie najglosniejszy element mojego kompa, choc jesli kupie mocniejszego proca, to i pewnie ten wicherek bedzie do wymiany.

dzieki Panowie za sugestie, przejrze je sobie na spokojnie (w tym specyfikacje komponentow wymienianych w stopce S-Oka ;)), razem z tematem zalinkowanym przez itana.

jakby cos jeszcze komus przyszlo do glowy, to zapraszam!

UPDATE: hmm... z tego linka, ktory wkleil itan, wynika chyba, ze raczej powinienem zmienic plyte - problemy z ArmA w duzej mierze zwiazane sa z dyskami twardymi, a moja obecna k7n2 Delta nie ma interfejsu SATA. czyli czeka mnie kupno nowej plyty z SATA i w takim razie juz pod Core 2 Duo - w jak najbardziej optymalnej opcji finansowej ;).
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: upgrade sprzetu pod ArmA

Post autor: Forrestal »

Koval pisze: Ja niestety też 'kręcę' i to na różne sposoby ale i tak nic nie zastąpi nowszego technologicznie podzespołu, który nie potrzebuje przekręcania, ponieważ jego zaawansowanie daje przewagę nad każdym innym przekręconym procesorze starszej generacji.

Athlona XP 1700+ przekręciłem do 2600+/3000+ przy niezbyt dużych wysiłkach ale i tak nie mógł dorównać Athlonowi 64 3000+, nawet nie można było powiedzieć, że "nie dorastał mu do pięt". Ot, cała filozofia overclockingu :)

Ponadto jeżeli ktokolwiek chce zabrać się za przekręcanie sprzętu bardziej zaawansowane, musi pamiętać o pozostałych podzespołach a nie tylko o dobrze kręcącym się procesorze znoszącym wysokie temperatury i różne warunki pracy, przy różnych napięciach etc. oraz stabilnie działającej płycie głównej pozwalającej na zmiany częstotliwości praci FSB, dowolnym regulowaniu mnożnika procesora, pamięci czy szyny HyperTransport i innych cudach. Podkręcanie szyny FSB (czyli najczęstszy proceder uprawiany podczas tych czynności) wiąże się z przetaktowaniem działania wszystkich pozostałych elementów - RAM pracuje w innych warunkach (podane jest mu inne napięcie, inna częstotliwość pracy, inny mnożnik), złącze PCI-Express działa na innych parametrach a co za tym idzie sama karta graficzna, zasilacz umiera z większą szybkością.
Morał jest następujący - w dużej ilości przypadków na samą zabawę w overclocking trzeba poświęcić sporo pieniędzy, żeby zapewnić komputerowi odpowiednie środowisko, w którym będzie pracował bezawaryjnie na podwyższonych parametrach a i tak efekty w gruncie rzeczy dla średnio-zaawansowanego overclockera będą mało zadowalające :)



Bzdury piszesz - po czesci ;)

Athlon XP i Athlon 64 to zupelnie inne architektury! Jednak przerabialem je i powiem ze taki XP 1700+ z serii JIUHB dawal rade 64'ce ;)

Nowoczesnie plyty glowne oferuja NIEZALEZNE taktowanie FSB/HT od pozostalych komponentow! A juz na pewno podniesienie FSB/HT nie podnosi napiecia CPU/RAM. W BIOSach mozna sobie dowolnie dobierac czestotliwosc pracy dla FSB/HT, szyny PCIx, a dzielniki pamieci tez wystepuja wiec zawuzenie taktowania RAMow tez nie wchodzi w gre.

Ja overclocking uwazam za sposob na zycie bo mozna sporo zaoszczedzic na komponentach a cieszyc sie wydajnoscia w niektorych przyadkach wieksza o ponad 100%!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”