Dobry film

... lub palce na klawiaturę niosą

Moderator: Inkwizytor

Awatar użytkownika
Cleric
Posty: 272
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 16:27
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Libria
Kontakt:

Re: Dobry film

Post autor: Cleric »

Zgadzam się - "Królestwo" bardzo udany filmik, rzeczywiście pokazujący chyba po raz pierwszy specyficzność Arabii Saudyjskiej i dodatkowo jej relacji na linii z USA. Niestety pokazuje też rzekomą doskonałość USA we wszystkim ....

Ujęcia i akcja świetna, podobnie jak fabuła - która może wydać sie trochę propagandowa (szczególnie jeśli uwzględnimy swoista nieśmiertelność i brak start wśród agentów FBI w ulicznych walkach z wojownikami Wahabbi czy tez ukazany "idiotyzm" saudyjskich służb niepotrafiących przeprowadzić śledztwa w ważnej sprawie) - to jednak jej ogół i praktyczna realizacja w filmie jest na wysokim poziomie.

Fajne scenki, choćby ta gdzie AH-64 eskortuje konwój suburbanów w mieście.

Nie ma też zbyt wiele błędów logicznych - no może oprócz sceny gdzie Leavit jest wciąż okładany przez arabskich "goryli" i nie traci świadomości ani sił :)
Heh zauważyłem też jeden śmieszny błąd - w momencie gdy Schmidt chwyta za stojące obok AK za lufę (kolba do dołu) a z ujęcia z drugiej kamery pokazany jest że trzyma za kolbę (lufa w dół) :)

Najlepsza grą aktorską w tym filmie wg. mnie wykazał się Ashraf Barhom grający Pułkownik Faris Al Ghazi :dworship Po prostu zrobił to genialnie - typowe cechy i myślenie arabskie ukazane w jego wykonaniu i połączone z jego charakterystycznym angielskim. Takie smaczki jak nieznajomość idiomów wychodząca przy wzajemnych kontaktach werbalnych z agentami FBi po prostu powala swym autentyzmem i humorem. :lol:
Przykład: - Chcę cię dokądś zabrać.
- Dokąd?
-Do kogoś, kto może nas doprowadzić|do schwytania dużego psa (big dog).
- Grubej ryby (big fish).
- Grubej ryby?
- Tak. Grubej ryby.
- Gruba ryba.
- Ale pies jest...Pies jest znacznie większy od ryby.
- Tak, nie pomyślałem o tym. :D

albo to :
- A znasz Steve'a Austina?
- Tak, człowiek za 6 milionów dolarów.
- Znam, znam (that's my shit).
- Co? Musisz do łazienki?
- Nie, nie...
- Nie mogę tu zaparkować.
:D
mant3z pisze:Czekam na DVD :) za kilka dni pewnie obejrzę, słyszałem już kilka opinii, żadna nie była negatywna...
heh a ja się spotkałem się z opinia iż pointa tego filmu jest na poziomie "Bolka i Lolka" :mrgreen:

A tak w ogóle to z bardziej orientalnych tematyk w ostatnich filmach też jest fajny Kite Runner - Chłopiec z latawcem.

Dość ciekawy film na podstawie bardzo dobrej książki Khaled Hossein, ukazujący Afganistan i jego realnia sprzed wojny domowej oraz za rządów Talibanu.
Obrazek

Obrazek
Firefly
Posty: 744
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 21:23
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Dobry film

Post autor: Firefly »

Pit pisze:"Królestwo"
Własnie pojawił się w kinach.
http://krolestwo.filmweb.pl/

Bardzo, ale to bardzo mocny film, mocne sceny, świetne prowadzenie kamery, dużo strzelaniny ulicznej z terorystami. Po raz pierwszy na ekranie film, który pokazuje Arabię Saudyjską jako teatr akcji. Zdecydowanie nie na walentynkowy wieczór. Akcja przekładana z refleksją o różnicy kultur muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Bardzo polecam - zostaje w głowie.
Bez wątpienia, jest to jeden z lepszych filmów mijającego roku. Także jeden z najlepszych w dorobku Michaela Manna (tego od Miami Vice). Czy nie na walentynkowy wieczór? Niekoniecznie. Jeśli walentynka interesuje się Bliskim Wschodem to może być dobry wybór.

Cleric pisze:Zgadzam się - "Królestwo" bardzo udany filmik, rzeczywiście pokazujący chyba po raz pierwszy specyficzność Arabii Saudyjskiej i dodatkowo jej relacji na linii z USA.
Nie prawda. Nie jest to pierwszy film :)
Cleric pisze:Niestety pokazuje też rzekomą doskonałość USA we wszystkim ....
Znowu nie mogę się do końca zgodzić. Film najwyżej ukazuje doskonałość metod śledczych FBI, które akurat są jednymi z najlepszych służb kryminalistycznych na świecie.
Cleric pisze:Ujęcia i akcja świetna, podobnie jak fabuła - która może wydać sie trochę propagandowa (szczególnie jeśli uwzględnimy swoista nieśmiertelność i brak start wśród agentów FBI w ulicznych walkach z wojownikami Wahabbi
Gdy zaczynają się sceny akcji, o których piszesz, świadomy widz z pewnością dostrzeże, iż miały na celu jedynie przyciągniecie widzów do kin. Są to zapewne sceny zupełnie nie przewidziane w pierwotnym scenariuszu, ale które wciśnięto na siłę aby uniknąć "zanudzenia McDonaldowego widza". Niestety to bardzo częsta przypadłość filmów Hollywood, gdzie do połowy film jest wybitny a potem wkracza producent albo jakiś "geniusz" marketingu i zaczyna zmieniać sens filmu by bardziej się sprzedawal. Nikt nie lubi przygnebiajacych filmów bez happy endu (tu zapewne nie miało go być)

Cleric pisze:czy tez ukazany "idiotyzm" saudyjskich służb niepotrafiących przeprowadzić śledztwa w ważnej sprawie) - to jednak jej ogół i praktyczna realizacja w filmie jest na wysokim poziomie.
Akurat to jest prawda. Służby państw arabskich są ogromnie skorumpowane i bardzo często obsadzone wg. klucza rodzinnego. Czesto nie maja pojęcia o prowadzeniu śledztw, czy nawet banałach typu zabezpieczenie śladów...
Cleric pisze:Fajne scenki, choćby ta gdzie AH-64 eskortuje konwój suburbanów w mieście.
Tak to bardzo dobra scena, ale zamach na autostradzie jest jeszcze lepszy :)
Cleric pisze:Nie ma też zbyt wiele błędów logicznych - no może oprócz sceny gdzie Leavit jest wciąż okładany przez arabskich "goryli" i nie traci świadomości ani sił :)
Heh zauważyłem też jeden śmieszny błąd - w momencie gdy Schmidt chwyta za stojące obok AK za lufę (kolba do dołu) a z ujęcia z drugiej kamery pokazany jest że trzyma za kolbę (lufa w dół) :)
Ależ są :). Nie da się z Emiratów zrobić Rijadu :). Nikt nigdy w filmie nie zmienia magazynka. Zamachowcy mają nieskonczona amunicje do M4 i za jednym przejazdem wystrzeliwuja na oko z 300 pocisków, brak sensu gdy główny bohater szantażuje ambasadora AS by dostać się do Rijadu, Saudyjskie slumsy są po prostu śmieszne... Można by tak wymieniać na kilka stron, choć widz, który nie zna Bliskiego Wschodu i tak nie dostrzeże tych bledow.
Cleric pisze:Najlepsza grą aktorską w tym filmie wg. mnie wykazał się Ashraf Barhom grający Pułkownik Faris Al Ghazi :dworship Po prostu zrobił to genialnie - typowe cechy i myślenie arabskie ukazane w jego wykonaniu i połączone z jego charakterystycznym angielskim.
To prawda. Jest to zdecydowanie WYBITNA rola i reszta aktorów wypada blado. Aszraf Barhum to jeden z lepszych izraelskich aktorów. Dotychczasowe jego role nie były wcale gorsze np. w HaKala HaSurit czy Ahawa Kolumbianit.
Cleric pisze:
mant3z pisze:Czekam na DVD :) za kilka dni pewnie obejrzę, słyszałem już kilka opinii, żadna nie była negatywna...
heh a ja się spotkałem się z opinia iż pointa tego filmu jest na poziomie "Bolka i Lolka" :mrgreen:
Do pewnego stopnia jest to opinia uzasadniona. Film został spłycony, mniej więcej od momentu wciśniętych na siłę scen walk. Są bez sensu zwyczajnie. Gdyby film utrzymał linię kryminalu-politycznego to byłby z pewnością filmem wybitnym i wartym Oskara.
Retired. Unavailable until further notice.
eJay
Posty: 769
Rejestracja: 10 stycznia 2007, 18:31
ID Steam:

Re: Dobry film

Post autor: eJay »

Mnie rozśmieszył tekst jak agenci przylecieli samolotem i mieli odprawe paszportową ("Byłem w Izraelu 2,3 razy, mam tam matkę") :lol: Ciekawe ilu hamerykanów zrozumiało o co tam chodzi 8)

Filmik naprawdę znakomity, a finałowy podwójny dialog wgniata w fotel i nie pozostawia obojętnym.
Firefly
Posty: 744
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 21:23
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Dobry film

Post autor: Firefly »

eJay pisze:Mnie rozśmieszył tekst jak agenci przylecieli samolotem i mieli odprawe paszportową ("Byłem w Izraelu 2,3 razy, mam tam matkę") :lol: Ciekawe ilu hamerykanów zrozumiało o co tam chodzi 8)
Nie matkę tylko babcię (grandmother).
Retired. Unavailable until further notice.
Awatar użytkownika
Cleric
Posty: 272
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 16:27
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Libria
Kontakt:

Re: Dobry film

Post autor: Cleric »

Karaula - Posterunek graniczny - polecam. 8)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 698
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 13:45
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Dobry film

Post autor: Pit »

Ja dopowiem jeszcze to (dot. filmu "Królestwo"), że oglądałem go w kinie z kumplami, którzy dopiero wrócili z kontraktu w Arabii Saudyjskiej.
W czasie filmu rozpoznali większość budynków i dzielnic. Po filmie byli zaskoczeni trafnością ukazania różnic w mentalności arabów i amerykanów.
Nie znaleźli żadnej sceny, w której byłoby coś rażąco wypaczone. Chcę ten film w mojej kolekcji DVD.

PS
Koledze z pracy został odmówiony wjazd do Arabii Saudyjskiej w ramach realizacji kontraktu dla firmy amerykańskiej, ponieważ posiada pamiątka w paszporcie w postaci wizy Izraelskiej.
8BZ - 8 Brygada Zmechanizowana | 8R - Ósma Rangers
:weteran :8bz :cfog
"Don't forget nothing" - MJR ROBERT ROGERS, 1759
Firefly
Posty: 744
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 21:23
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Dobry film

Post autor: Firefly »

Pit pisze:Ja dopowiem jeszcze to (dot. filmu "Królestwo"), że oglądałem go w kinie z kumplami, którzy dopiero wrócili z kontraktu w Arabii Saudyjskiej.
W czasie filmu rozpoznali większość budynków i dzielnic. Po filmie byli zaskoczeni trafnością ukazania różnic w mentalności arabów i amerykanów.
Nie znaleźli żadnej sceny, w której byłoby coś rażąco wypaczone. Chcę ten film w mojej kolekcji DVD.
A to ciekawe bo film krecono w Abu Dabi w Zjednoczonych Emiratach :)
Pit pisze:PS
Koledze z pracy został odmówiony wjazd do Arabii Saudyjskiej w ramach realizacji kontraktu dla firmy amerykańskiej, ponieważ posiada pamiątka w paszporcie w postaci wizy Izraelskiej.
To słabo kolega się starał , skoro nie wie jak to się załatwia :). Jak masz wizę izraelską w paszporcie to wystepujesz do polskiego MSZ o wydanie drugiego paszportu uzasadniajac to kontraktem i wbitą izraelska wiza.
Retired. Unavailable until further notice.
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 698
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 13:45
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Dobry film

Post autor: Pit »

Firefly pisze:
Pit pisze:Ja dopowiem jeszcze to (dot. filmu "Królestwo"), że oglądałem go w kinie z kumplami, którzy dopiero wrócili z kontraktu w Arabii Saudyjskiej.
W czasie filmu rozpoznali większość budynków i dzielnic. Po filmie byli zaskoczeni trafnością ukazania różnic w mentalności arabów i amerykanów.
Nie znaleźli żadnej sceny, w której byłoby coś rażąco wypaczone. Chcę ten film w mojej kolekcji DVD.
A to ciekawe bo film krecono w Abu Dabi w Zjednoczonych Emiratach :)
A to ciekawe, bo na zdjęciach wyraźnie daje sie rozpoznac Rijad.
8BZ - 8 Brygada Zmechanizowana | 8R - Ósma Rangers
:weteran :8bz :cfog
"Don't forget nothing" - MJR ROBERT ROGERS, 1759
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: Dobry film

Post autor: Forrestal »

IMDB podaje jako lokacje Abu Dhabi

http://www.imdb.com/title/tt0431197/locations
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Firefly
Posty: 744
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 21:23
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Dobry film

Post autor: Firefly »

Pit pisze: A to ciekawe, bo na zdjęciach wyraźnie daje sie rozpoznac Rijad.
A wlasnie, ze nie był to Rijad :) Odtworzono tylko kilka budynkow na potrzeby filmu. Krecony w Abu Dabi w Emiratach. Warto obejrzec creditsy. AS nie zgodzila sie na krecenie w Rijadzie ze wzgledow na zle swiatlo w jakim ukazano rzekomo Krolestwo.
Retired. Unavailable until further notice.
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 698
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 13:45
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Dobry film

Post autor: Pit »

Rzeczywiście, te powyższe źródła podają, że to Abu Dhabi - :?
Kupię DVD, obejrzę credits'y i znowu skonfrontuję z kolegami ;)
8BZ - 8 Brygada Zmechanizowana | 8R - Ósma Rangers
:weteran :8bz :cfog
"Don't forget nothing" - MJR ROBERT ROGERS, 1759
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co ślina na język...”