Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

Awatar użytkownika
Gelu
Posty: 51
Rejestracja: 15 stycznia 2007, 23:46
ID Steam:
Lokalizacja: Socho/Wawa

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: Gelu »

Radeon - gdyby C2D podkręcić TYLKO o 550MHz na takiej paście i coolerze jaki posiadasz, to by pewnie chodził oszroniony :lol:
Ale nie o tym chciałem...

Ciekawostka dotycząca procesorów E6300 :?

Przez długi weekend kładłem sieć w jednej z warszawskich firm. Nie będę się wbijał w szczegóły, ważne że instalowaliśmy 11 kompów - wszystkie identyczne - E6300 na Asusie P5LD2-VM/C, jeden napęd, jeden dysk itd... oczywiście wszędzie boxowe coolery, wszystkie obudowy też identyczne, kompy do biura - takie chcieli.
Chodzi o to, że 2 procesory miałem u siebie jeszcze ze starej dostawy, pozostałe 9 dokupiłem teraz. I tu ciekawostka - te 2 wcześniejsze mają datę na pudełku lipiec 2006, pozostałe są z lutego 2007. Na tych dwóch temperatura pracy jest mniej-więcej taka, jak u mnie w sklepie (procki z tej samej dostawy) czyli 24-26*C, natomiast te 9 z tego roku wszystkie chodzą 38-39*C :o
Rozumiem, że wycięcie ze środka wafla krzemowego skutkuje lepszymi paramertami procka i np: lepiej się taki kręci, ale żeby temperatura pracy była prawie 2x niższa :?:

Po zaobserwowaniu tego zjawiska (notabene zupełnie przypadkowo), sprawdziliśmy daty produkcji wszystkich procków...te u mnie w sklepie też są z początku lipca 2006.
Nie pamiętam teraz dokładnie, ale kiedyś z Pantherem robiliśmy porównania naszych procków po podkręceniu i np: po przetaktowaniu na 3,2GHz u niego temperatura była taka, jak u mnie, tylko ja jechałem na boxowym chłodzeniu, a on ma chyba Ninje czy coś takiego - w każdym razie ma jakiś dobry cooler...i jego procek, czego wtedy nie skojarzyłem, jest właśnie jakoś z początku roku 2006.
Czy to możliwe, że data produkcji ma taki wpływ?
Pit, Forrestal...i inni posiadacze C2D - napiszcie z jakiego okresu są Wasze procesory?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Radeon
Posty: 778
Rejestracja: 14 lutego 2007, 00:28
ID Steam:
Numer GG: 4014140
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: Radeon »

Sprawdź jego oznaczenia. No sam nie wiem co dokładnie, ale... Na PCLabie pytałem czy warto przesiadać się na E4300, bo ma duży potencjał O/C. I jedna odpowiedź mnie zaskoczyła. Że taki potencjał mają tylko procesory z oznaczeniem LB czy SB, jakoś tak. Sam nie wiem o co dokładnie chodziło. Może i tu jest taki dziwny haczyk?
Obrazek
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: Forrestal »

Ja mam pierwsza dostawe jaka w komputroniku sie pojawila, jeszcze przed premiera skladalem zamowienie.
Sprawdz serie, B2 to sa dobre stare rewizje natomiast nowa L2, SL9T9 nie dosc ze sie nie podkreca tak dobrze to jeszcze moze miec wyzsze temperatury bo ma mniejsza powierzchnie rdzenie. Rewizja B2 ma fizycznie 4MB cache ale sama plytka (piny) jest tak skonstruowana ze do wykorzystanai jest sa tylko 2MB. L2 juz ma fizycznie obciete te dodatkowe 2MB przez co powierzchnia oddawania ciepla jest znaczaco nizsza wiec i temperatoury wyzsze. Przy nowej rowizji wyszlo na to ze C2D od E6300 do X6800 sa na rdzeniu Conroe a jedynie E4xxx to Allendale. Teraz tez pojawily sie E6320 i E6420 identyczne jak werjse bez 20-tki ale z 4MB. Troche sie dalismy wkrecic bo mamy proce z 4MB cache ale 2MB lezy odlogiem :(
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PoitleK
Posty: 190
Rejestracja: 18 grudnia 2006, 19:55
ID Steam:
Numer GG: 2535531
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: PoitleK »

nie do konca rozumiem wasze zdziwienie... a pamietacie z zamierzchlych juz czasow jak wszyscy polowali na athlona xp 1700+, koniecznie z serii jakiejśtam... można z nich bylo cuda krecic... Mozliwe ze w "swiezszych" boxach zastosowano slabsze coolery - bo te poczatkowe dawaly nawet amatorom mozliwosc osiagniecia czestotliwosci takich jak w extremie przy wydatku 700zl... bo nie wydaje mi sie ze sama poprawa jakosci sieci krystalicznej (ciecie ze srodka wafelka) dawala az taki efekt
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

Sith Code
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: Forrestal »

Athlony 1700+ byly wyjatkowe bo byly wykonane w 130nm. A wszystko wzielo sie stad iz AMD testowalo mozliwosci poszczegolnych chipow tak aby wyselekcjonowac te ktore nadawaly sie na najszybsze wersje, 2500+, 2600+. Jesli taki kawalek nie przchodzil testow na domyslnym napieciu to od razu ladowal w koszyku jako 1700+. Nie byly testowane na nizsze, np 2100+. Stad wlasnie takie OC niektore uzyskiwaly. Po numerze seryjnym mozna bylo odczytac z czego byl zdownagradowny.

Sam cooler tu nie ma nic do tego. Sam mialem 1700+ czyli 1460 MHz podkrecone na 2200MHz przy napieciu 1.85V. Seria JIUHB 0308 :1th
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PoitleK
Posty: 190
Rejestracja: 18 grudnia 2006, 19:55
ID Steam:
Numer GG: 2535531
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: PoitleK »

co do coolera to mowilem juz o C2D... moze dali slabszy w pozniejszych boxach? :hapy
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

Sith Code
Awatar użytkownika
Gelu
Posty: 51
Rejestracja: 15 stycznia 2007, 23:46
ID Steam:
Lokalizacja: Socho/Wawa

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: Gelu »

Coolery są identyczne we wszystkich E6300 jakie montowałem. Między tymi dwoma z 11 (tam gdzie kładłem sieć) i moimi u mnie w sklepie, a pozostałą dziewiątką różnica polega tylko na dacie produkcji.
Numer serii tych, króre chodzą "zimne" to BX...SL9S, a te 9 ciepłych to BX...SL9TA

Podobnie jak Poitlek w życiu bym się nie spodziewał, że kwestia wafelka ma taki wpływ na procesor...ale innych różnic między nimi nie widzę, więc to chyba to... :?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: Forrestal »

Gelu pisze: Podobnie jak Poitlek w życiu bym się nie spodziewał, że kwestia wafelka ma taki wpływ na procesor...ale innych różnic między nimi nie widzę, więc to chyba to... :?


Oczywiscie ze kwestia "wafelka" ma wplyw. Proces powstawania wafli krzemowych jest zaawanowany jednak przy waflach sredniczy 300mm ciezko uzyskac jednakowa jakosc w centrum jak i na obrzezach. Dlatego tez rdzenie wycinane ze srodka sa lepsze jakosciowo i nadaja sie do wyzszych modeli. Dodatkowo wafle maja ksztal koloa a rdzenie prostokotow i nalezy wspomiec ze maszyny produkuja takze polowki i cwiartki rdzeni jak trafia na brzeg wafla gdzie caly rdzen sie nie zmiesci - takie marnotrastwo.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kondor
Posty: 1522
Rejestracja: 13 marca 2007, 11:50
ID Steam: Przemek_kondor
Kontakt:

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: kondor »

Forrestal pisze: Oczywiscie ze kwestia "wafelka" ma wplyw. Proces powstawania wafli krzemowych jest zaawanowany jednak przy waflach sredniczy 300mm ciezko uzyskac jednakowa jakosc w centrum jak i na obrzezach. Dlatego tez rdzenie wycinane ze srodka sa lepsze jakosciowo i nadaja sie do wyzszych modeli.


niestety nie podales zadnego konkretu, ktory argumentowalby jakosc zalezną od odlegosci od srodka.
produkcja wafla trwa przynajmniej kilka tygodni, w ktorych w roznych kolejnosciach pokrywa sie go materialami swiatloczulymi, "wypala" swiatlem, daje sie "dojrzewac" na powierzchni krysztalom itd, ale nadal nie widze wyzej wspomnianego zwiazku
Awatar użytkownika
PoitleK
Posty: 190
Rejestracja: 18 grudnia 2006, 19:55
ID Steam:
Numer GG: 2535531
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: PoitleK »

Nie twierdze ze nie ma to wplywu tylko ze nieprawdopodobna jest wielkosc tego wplywu w tym wypadku...
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

Sith Code
Awatar użytkownika
Gelu
Posty: 51
Rejestracja: 15 stycznia 2007, 23:46
ID Steam:
Lokalizacja: Socho/Wawa

Re: Problem z Core 2 Duo - Wysokie temperatury

Post autor: Gelu »

W mojej poprzedniej wypowiedzi zabrakło małego "aż" w miejscu:

"...że kwestia wafelka ma taki wpływ..."

Oczywiście, wiem o co chodzi z wafelkiem i jak to jest z prockami ze środka...zdziwiła mnie tylko skala zjawiska...zrozumiałbym różnicę powiedzmy 5-8 stopni, natomiast nie spodziewałem się AŻ takiej rozbieżności...

Swoją drogą, to troszkę kiepsko, że dwie osoby kupujące "to samo" za "tyle samo" dostają w zasadzie różne jakościowo produkty...taka loteria - rdzenie w moim procku będą wyciachane ze środka, czy może dostanę zlepka z kilku ćwiartek? :lol:
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”