Przegrzewająca się grafa

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

Awatar użytkownika
[1stCav]SokoleOko
Posty: 51
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 02:17
ID Steam:
Numer GG: 6169456
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrzewająca się grafa

Post autor: [1stCav]SokoleOko »

Panowie, ktoś może pomoże?

Przesiadłem się właśnie na 22" LCD i gram w ArmA w natywnej rozdzielczości 1680x1080. Karta graficzna X1900XT 256MB. Wcześniej, w ramach testów grałem na 19" CRT w 1600x1200 i było OK, a teraz temperatura karty przekracza 73 stopnie i słychać ostrzegawcze piknięcia.

Grywam w America's Army, Red Orchestra, Rainbow Six: Vegas, temperatura w tych grach (ta sama rozdzielczość, wszystko na maks) waha się między 65 a 71 st. W ArmA zjechałem wszystkie ustawienia na minimum, ale temperatura nie uległa zmianie.

Co z tym można zrobić?
Obrazek
Dołącz do nas!

Intel C2D E6600
Asus P-5B
2 GB Geil Ultra (DC)
Asus X1900XT
Awatar użytkownika
kondor
Posty: 1522
Rejestracja: 13 marca 2007, 11:50
ID Steam: Przemek_kondor
Kontakt:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: kondor »

otworzyc obudowe/dac dodatkowy wiatrak wyjety z jakiegos starego zasilacza/ miec temperature w pomieszczeniu max 22'C
choc sa gry z ładniejsza grafiką, to jednak chyba rozlegle tereny w armie, nie wystepujace w innych grach, muszą byc przetwarzane przez karte - cos za cos.
Awatar użytkownika
hryst
Posty: 297
Rejestracja: 16 listopada 2006, 10:04
ID Steam: hryst
ID gracza: 0
Lokalizacja: minsk
Kontakt:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: hryst »

ja bym przeczyścił grafe bo pewnie od nowości tego nie robileś.
http://www.minskmaz.hopto.org/hryst/roz ... _grafa.jpg
You will be assimilated. Resistance is futile. :ofp
Intel [email protected]|Abit IP35|LCD DELL 20'|X2900XT 512MB|2x2GB RAM HyperX|SATA750GB|BR LG GBW-H10N|SB A.4|Sunbeam ST + 620-A12S|
Awatar użytkownika
[1stCav]SokoleOko
Posty: 51
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 02:17
ID Steam:
Numer GG: 6169456
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: [1stCav]SokoleOko »

1) Spróbuję zagrać bez jednej ścianki obudowy... tyle, że środek będzie się strasznie syfił. Dodatkowy wiatrak? Skoro karta wygląda tak....

Obrazek

...to nie wydaje mi się, żeby dodatkowy nadmuch na obudowę coś pomógł... czy się mylę?

2) Oczywiście, że cały komputer jest co 3-4 tygodnie dokładnie czyszczony ;)
Obrazek
Dołącz do nas!

Intel C2D E6600
Asus P-5B
2 GB Geil Ultra (DC)
Asus X1900XT
Awatar użytkownika
Andrea
Posty: 52
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 12:41
ID Steam:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: Andrea »

Z tego co widzę to karta ma tak skonstruowany system chłodzenia , że zasysa CIEPŁE powietrze z wnętrza kompa i wyrzuca je na zewnątrz , więc zdjęcie ścianki bocznej powinno pomóc . Ponadto sugerowałbym poprawić błąd w konstukcji i zakleć te wolne przestrzenie na kratce wylotowej - mogą powodować dodatkowe zasysanie gorącego powietrza do wnętrza . Odkurzasz kompa - świetnie , ale czy demontujesz system chłodzenia na karcie i czyścisz jego wnętrze ( głównie radiator) ? bo o to chodziło Hrystkowi .
Nie pytaj , co Polska dała Tobie , pytaj ile Kościół zgarnął z tego , co ty dałeś Polsce .
Awatar użytkownika
[1stCav]SokoleOko
Posty: 51
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 02:17
ID Steam:
Numer GG: 6169456
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: [1stCav]SokoleOko »

Zdaje się, że rozebranie tej obudowy równałoby się utracie gwarancji na kartę, prawda?

A w ogóle jaka jest maksymalna temperatura takiej karty? Bo od rana "robię z tego doktorat" i czytam o wynikach rzędu 85-90 stopni.
Obrazek
Dołącz do nas!

Intel C2D E6600
Asus P-5B
2 GB Geil Ultra (DC)
Asus X1900XT
Awatar użytkownika
kondor
Posty: 1522
Rejestracja: 13 marca 2007, 11:50
ID Steam: Przemek_kondor
Kontakt:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: kondor »

moze sie myle, ale slyszalem (mialem) tylko piski z przegrzewającego sie procka, a o tym, ze bios piszczy przy przegrzewajacej sie karcie to nie. Wiec moze zbedne programy w tle?
Awatar użytkownika
HAVOC
Posty: 105
Rejestracja: 03 stycznia 2007, 22:43
ID Steam:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: HAVOC »

Próbowałeś ręcznie zmienić prędkość wiatraka na karcie? - choćby ATI Tray Tool'em.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zajcew
Posty: 51
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 15:35
ID Steam:
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: Zajcew »

Jak przedmówca polecam ATI tray tool.

Można tym programikiem przypisać różne prędkości wiatraka dla dowolnej temperatury karty.
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: Forrestal »

To zalezy jak rozpatruje to producent. Zmiana chlodzenia czy jego modyfikacja zazwyczaj skutkuje utrata gwarancji ale niektory firmy na to zezwalaja.

Widac ArmA ciagnie wiecej z grafy niz to przy innych tytulach bywa (u siebie zaobserwowalem podobnie). Osobiscie proponuje wymiane chlodzenia na jakies wydajniejsze lub zmiane pasty pod coolerem. Ewentualnie mozna wyslac grafe na serwis i jako przyczyna podac przegrzewanie sie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
[1stCav]SokoleOko
Posty: 51
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 02:17
ID Steam:
Numer GG: 6169456
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przegrzewająca się grafa

Post autor: [1stCav]SokoleOko »

Wysłanie grafy do serwisu raczej nie wchodzi w grę... w przypadku Asusa może to trwać tygodniami, a ja bym chyba "ocipiał" bez komputera do grania :mrgreen:

Na razie zastosowałem rozwiązanie "bruta-force" - wywaliłem ściankę obudowy i do grania załączam wiatrak karty na maksa spod Riva Tunera (jakoś nie mam ATI Tray Tool). W takiej konfiguracji nie przekraczam 70 stopni, choć tylko czekam delegacji sąsiadów z transparentem "wyłączaj na noc tą wiertarkę".

Docelowo zainwestuję w trzy wiatraki do przetłaczania powietrza przez obudowę (zestaw "ssąco-wypychający), koszt niewielki (100 zł za Akasa Amber), a efekt może być porównywalny ze zdjęciem ścianki obudowy, tyle że powinno być ciszej (zamknięta obudowa tłumi ryk wiatraka karty). Z samą kartą raczej nie chce mi się babrać... w bliskiej perspektywie przesiadka na coś z DX10, więc nei warto inwestować w dodatkowe coolery do tej karty.
Obrazek
Dołącz do nas!

Intel C2D E6600
Asus P-5B
2 GB Geil Ultra (DC)
Asus X1900XT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”