Jaki router, konfiguracja

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabix
Posty: 227
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 21:34
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Warszawa

Jaki router, konfiguracja

Post autor: zabix »

:mrgreen:

Musze skonfigurować sieć bezprzewodową w nowym mieszkaniu i kompletnie nie wiem jak się za to zabrać.

1. Jaki router kupić? D-link? Netgear? Czy może coś innego? Taki żeby był łatwy w konfiguracji.
2. W mieszkaniu póki co mam tylko jednego laptopa i internet od aster. Laptop jest podłączony do sieci przez kabel. Jak kupie router to nie wiem jak to wszystko podłączyć by wszystko działało i od czego zacząć... W sieć wifi już się bawiłem ale z komputerem stacjonarnym + laptop i to bujałem się pół dnia żeby zaczeło działać ...
3. W sieci po prostu ma być tylko laptop.
4. Wygrzebałem w szafie router Netgear WGR614. Działał on jednak kiedyś pod neostradą. Czy restart jego ustawień i przywrócenie fabrycznych pozwoli na to by działał z internetem z kablówki?

Wskazówki mile widziane :mrgreen:

pozdrawiam laik zx
Chcesz zobaczyć zabixa?: http://uploader.pl/?d=E3E06F081

Dlaczego muszę się zniżać do poziomu
Awatar użytkownika
kondor
Posty: 1522
Rejestracja: 13 marca 2007, 11:50
ID Steam: Przemek_kondor
Kontakt:

Re: Jaki router, konfiguracja

Post autor: kondor »

konkretnie wifi się nie bawiłem, tylko routingiem ogólnie.
pojęcia, które musisz znać:
WAN - sieć zewnętrzna, czyli w tym przypadku sieć między Twoim routerem a aster
DHCP - usługa, która pozwala kompom w sieci lokalnej dostawać automatycznie internet bez ręcznych ustawień adresów IP zarówno na routerze jak i na kompach w wewnętrznej sieci
LAN - sieć wewnętrzna, czyli w tym przypadku międzu routerem a Twoim kompem

ogólne zasady postępowania:
na routerze, gdzieś w ustawieniach WAN musisz przypisać taki adres IP (i być może też adres MAC) jaki Ci aster przydzielił lub zostawić ustawienia domyślne jeśli aster przydziela Ci automatycznie adres IP (dzieki usludze DHCP).
W ustawieniach LAN masz do wyboru 2 opcje:
-włączyć DHCP - co sprawi, że Twój laptop dostanie internet automatycznie (na laptopie musi być ustawione "uzyskaj adres IP automatycznie" czy coś w tym stylu, czyli nie powinieneś mieć ręcznie wpisanego adresu IP) - jednak tam możliwość da prawdopodobieństwo większe od zera, że ktoś (przy odpowiedniej mocy anteny czy to routera, czy na karcie wifi) się podczepi do Twojej sieci.
-ustawić ręcznie przydział i jakieś szyfrowania (ale tu się kompletnie nie znam na szczególach protokołów wifi) - pamiętaj jednak czym bezpieczniejsze szyfrowanie, tym bardziej zabiera obliczeń i co za tym idzie, internet może być wolniejszy, lub komp zamulony ciut
Awatar użytkownika
hryst
Posty: 297
Rejestracja: 16 listopada 2006, 10:04
ID Steam: hryst
ID gracza: 0
Lokalizacja: minsk
Kontakt:

Re: Jaki router, konfiguracja

Post autor: hryst »

do kablówek to routery z gniazdami WAN oraz LAN, czyli z tyłu obudowy powinny mieć same wejścia sieciówek RJ45
Do gniazda WAN wpina sie kabel dostawcy (dokładnie od modemu)
Routery z modemem do neostrady i innych ADSL-ów nie pasują do kablówek.
Co do szyfrowania radia używaj WPA (nowszy i mniej dziurawy)
A co do modelu routera to pytaj na neostrada.info lub zobacz czego jest najwięcej na allegro.

tak przy okazji w chello 20M jest od 2 kwietnia za 149 zeta
You will be assimilated. Resistance is futile. :ofp
Intel [email protected]|Abit IP35|LCD DELL 20'|X2900XT 512MB|2x2GB RAM HyperX|SATA750GB|BR LG GBW-H10N|SB A.4|Sunbeam ST + 620-A12S|
Awatar użytkownika
Jerry
Posty: 230
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 20:46
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Gdańsk / Warszawa

Re: Jaki router, konfiguracja

Post autor: Jerry »

D-Link bardzo dobry. Ostatnio kupiłem DI-524 i mimo kompletnej zieloności w temacie w 2 godzinki skonfigurowałem całą sieć (2 laptopy WiFi i PC po kabelku)
:8bz
Obrazek
Awatar użytkownika
zabix
Posty: 227
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 21:34
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki router, konfiguracja

Post autor: zabix »

Kupilem tego D-linka 524 i działa. Nie spodziewałem się że konfiguracja zajmie mi 10 minut :mrgreen: . Dzieki wszystkim.
Chcesz zobaczyć zabixa?: http://uploader.pl/?d=E3E06F081

Dlaczego muszę się zniżać do poziomu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”