Monitor

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SaS TrooP
Posty: 1586
Rejestracja: 30 października 2008, 17:30
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Monitor

Post autor: SaS TrooP »

Mój służący mi 4 lata monitor spłonął wczorajszej nocy, po dalszej egzaminacji przeze mnie i parę innych osób stwierdzam, iż jego naprawa nie ma zbyt wielkiego sensu i czas zakupić nowy.
Jestem bardziej laikiem w tym temacie, ale mam 2 pytania:
1. Monitory mnie interesujące do 21-22 cale o rozdzielczościach 1920x1280 (o ile dobrze pamiętam). Jak taka rozdziałka radzi sobie w Armie i w innych grach? Wygląda to płasko (jest rozciągnięte?), jak to się ma z wydajnością i grafiką etc?
2. Jakie istotne znaczenie ma statystyka "Jasność", która jest podawana w większości sklepów, np. 250 czy 10000:1. Jak to się ma w praktyce?

Mam także 2 takie monitory na oku o podanej wyżej rozdzielczości i przekątnej, oba z jasnością 250-300. Jeden jest wart 519zł i 549zł. Niestety, nie mam w tej chwili pełnych specyfikacji, jak coś to dopiszę, ale czy z danych przeze mnie podanych można już cośwywnioskować, a przede wszystkim powiedzieć, czy mi się to opłaci?
tom3kb
Posty: 511
Rejestracja: 04 marca 2011, 06:30
ID Steam:
ID gracza: 209283
Lokalizacja: Sieradz

Re: Monitor

Post autor: tom3kb »

Ja mam iiyama 24 cale gram w 1920x1080 i wszystko super, nic nie jest porozciągane, zmieniasz tylko proporcje ekranu z [4:3 dla zwykłych starych crt] na 16:9 czy 16:10 i wszystko ok. Odnośnie grafiki/wydajnosci i przesyłu danych to poczytaj o kablach d-sub, dvi, hdmi, d-sub to najstarszy standard [mała ilość przesyłanych danych w porównaniu do nowszych rozwiązań] i jak już coś to patrz żeby monitor mógł być podłączony przynajmniej przez dvi i najlepiej też hdmi. Mam kompa 1/2 rocznego to Arma 2 CO wszystko poustawiane praktycznie na full, oprócz cieni, aa, widoczność 5 km ale to kwestia gustu bardziej, i u mnie w 1920x1080 full hd wszystko śmiga, problemów z wyświetlaniem grafiki zniekształceniami itp nie ma żadnych.

Odnośnie "jasności" się nie wypowiem bo się nic na tym kompletnie nie znam. :(
Awatar użytkownika
kondor
Posty: 1522
Rejestracja: 13 marca 2007, 11:50
ID Steam: Przemek_kondor
Kontakt:

Re: Monitor

Post autor: kondor »

Jasność to raczej kwestia preferencji - ja np prawie zawsze przyciemniam monitor. Jeśli grasz zazwyczaj wieczorami 250 powinna wystarczyć.
Co do złącza, to była dyskusja na tym forum kilka lat temu - wnioski były jak pamiętam, żeby nie pchać się w D-Sub (ze względu na gorszą jakość obrazu). Jeśli zamierzasz używać go tylko z PC, to DVI powinno wystarczyć, jeśli przewidujesz także podłączanie konsoli, jakichś telewizorni HD, to także z HDMI.
Czas reakcji powinien być nie większy niż 5ms.
Pamiętaj, że większa rozdzielczość wymaga większej mocy obliczeniowej karty graficznej oraz większej ilości pamięci VRAM - żebyś się nie zdziwił ze spadku wydajności.
Awatar użytkownika
SaS TrooP
Posty: 1586
Rejestracja: 30 października 2008, 17:30
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Monitor

Post autor: SaS TrooP »

W tej chwili posiadam Saphire Radeon HD4890 1GB Vapor-X i - poza standardowym problemem rozpływania się drzew i czasem "załamywania textur" - wszystko śmiga, w większości na wysokich ustawieniach. Ale tylko na 1280x1024, bo taką rozdzielczość maksymalną miał mój wcześniejszy monitor.

Generalnie, interesuje mnie w tej chwili ten model:
http://www.ceneo.pl/5817156

Czy cena jest tego warta?
A co do informacji Kondora, to tak, zastosuję go tylko do komputera i gram/pracuję w różnych porach dnia, acz w stosunkowo nietypowo umieszczonym pokoju (nie mam oczojebnego dopływu słońca). Czy ten monitor jest godny polecenia?
tom3kb
Posty: 511
Rejestracja: 04 marca 2011, 06:30
ID Steam:
ID gracza: 209283
Lokalizacja: Sieradz

Re: Monitor

Post autor: tom3kb »

On ma tylko złącze d-sub ?, ja bym sobie chyba odpuścił (kondor widzę też ma podobną opinię na d-sub) cena może i fajna od 350-450, ale arma jest sprzętożerna, i jak będzie trzeba przesyłać dużo informacji do monitora to może nie być za fajnie. Żeby miał chociaż wejście dvi to można by spróbować za tą cenę. Ogólnie monitor miał raczej dobre opinie, twardy orzech do zgryzienia ;)
Ze swojego nikłego doświadczenia celowałbym w monitory tak koło 500 zl, chociaż sam na początku też chciałem brać najtańszy bo myślałem co za różnica, ale w sklepie na półkach już nieraz widać jaka jest różnica. Najlepiej wejść do jakiegoś dużego sklepu i trochę popatrzeć na obraz na różnych monitorach, spisać nazwy tych co wydają się najlepsze i najtańsze :D, a potem trochę w googlach posprawdzać opinie.
A ostatecznie u mnie brat zaszalał i kupił 24 cale za 700 zł. :)
Tak, że ja bym może poszukał jeszcze czegoś, przedział cenowy około 500 zl, chyba jest spory wybór.
Awatar użytkownika
SaS TrooP
Posty: 1586
Rejestracja: 30 października 2008, 17:30
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Monitor

Post autor: SaS TrooP »

Hmmm, D-Sub jest niewystarczający dla takiej rozdzielczości, jeśli to ma znaczenie? Miałem tylko takie złącze i w starym komputerze.
Co do ceny, to tutaj jest problem, bo ten sam monitor w moim osiedlowym Media Expert kosztuje... 519zł.
Czy można w jakiś szczególny sposób odróżnić w nazwach, w czymkolwiek łącze DVI?
Oraz czy takie złącze będzie obsługiwane przez mojego Radka?

EDIT, tudududdum...
Jest problem, większy lub mniejszy, ciężko rzec...
Dysponuję obudową sprzed 4-rech lat, właśnie obejrzałem sobie wejścia i MAM DVI-1 Dual Link. Tylko, że tutaj są jaja: Obudowa jest relatywnie mała i mieści nie bez problemów wszystkie nowsze elementy zakupione pod ARMĘ 2 2 lata temu. Ale karta graficzna jest duża (zwłaszcza wentylator) i... jest podpięta w tej chwili pod D-Sub. I ja nie mam pojęcia, czy ja dam radę zmieścić przepiętego radka pod DVI!
Jeśli jest to konieczne, mogę dostarczyć zdjęcia "wnętrza" maszyny, jeśli ktoś byłby w stanie mi na to pytanie odpowiedzieć. Jestem laikiem w kwestiach hardware dlatego wolałbym samodzielnie bez większego celu nie odpinać grafiki i sprawdzić czy ją wcisnę...
tom3kb
Posty: 511
Rejestracja: 04 marca 2011, 06:30
ID Steam:
ID gracza: 209283
Lokalizacja: Sieradz

Re: Monitor

Post autor: tom3kb »

Ale to przecież karty graficznej nie przekładasz tylko zamiast monitor podpiąć do karty graficznej z tyłu do wejścia D-sub, tylko kablem Dvi wkładasz wtyczkę w odpowiednie wejście w karcie graficznej, a druga wtyczka idzie do monitora. Skoro ta karta ma dvi więc może miałeś od razu kabel, jak nie to trzeba by dokupić.
Z tą różnicą pomiędzy d-sub dvi to dokładnie nie wiem jak będzie z armą 2 gdzieś widziałem nie wiem czy to prawda że takie złącza[d-sub] są dobre do rozdzielczości 1280x1024, a jeśli chcemy grać w większych to już lepiej dvi. Jak będziesz grał na takim monitorze 21-22 cale to rozdzielczość najprawdopodobniej 1920x1080 więc prawdopodobnie będziesz zmuszony podpiąć się przez to złącze.
A jakbyś tak zrobił mały wywiad wśród kumpli/znajomych jak to u nich wygląda z tymi monitorami.
Awatar użytkownika
SaS TrooP
Posty: 1586
Rejestracja: 30 października 2008, 17:30
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Monitor

Post autor: SaS TrooP »

Hmmm, jeśli karta obsługuje 2 wejścia NARAZ to problemu nie będzie, z tym, że jej ulokowanie wydaje się być wyższe niż wejście DVI i teraz sam do końca nie wiem (ew. jutro pokażę zdjęcia).
Acz chyba powinno działać, bo kiedyś w czasie testowania podłączałem kabel D-Sub do DVI poprzez... nie wiem jak to nazwać :P Konwerter? W każdym razie wszystko funkcjonowało prawidłowo.

Moi koledzy zaś dzielą się na ludzi-którzy-grają-na-czym-popadnie-i-mają-to-w-dupie tudzież ludzi z kompleksem większości (z których część kupiła sobie telewizory plazmowe, żeby zrekompensować braki w psychice). Fakt jest taki, że 21-23 cale nie stosuje u mnie... nikt :P
Serio!
Jutro udam się jeszcze do sklepów i popytam, acz monitory z łączami DVI są w większości już wyraźnie droższe...
tom3kb
Posty: 511
Rejestracja: 04 marca 2011, 06:30
ID Steam:
ID gracza: 209283
Lokalizacja: Sieradz

Re: Monitor

Post autor: tom3kb »

Może być i "Konwerter" mówimy najczęściej "przejściówka" :)
Z tyłu w obudowie masz na tej jak to napisać "blaszce" od karty graficznej dwa wyjścia i nie ma problemu tylko wybierzesz wtyczkę i podepniesz i po kłopocie. O tych d-sub i dvi trochę poczytałem z ciekawości ale jakoś bardzo mnie nie olśniło, ogólnie wiem to co już było pisane, umożliwia większy przesył danych, zabezpiecza przed zakłóceniami sygnału, pozwala grać konfortowo w większych rozdzielczościach, przesyła sygnał cyfrowo, nie jak d-sub analogowo i potem jest konwertowany co też może tworzyć jakieś zakłócenia itp. Ale jakichś konkretnych przykładów nie znalazłem, same hasełka.
Awatar użytkownika
SaS TrooP
Posty: 1586
Rejestracja: 30 października 2008, 17:30
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Monitor

Post autor: SaS TrooP »

Tak więc od dziś jestem szczęśliwym (?) posiadaczem modelu Samsung B2230. Dałem za niego 551zł negocjując gwarancję na 4 lata. Posiada rozdzielczość 1920x1080 i wejście DVI oraz D-Sub. Jutro lecę po kabel DVI (nie ma go w zestawie) i po tygodniu mogę oceniać :)

Dzięki wam obu za pomoc, idą plusiki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”