Ciekawostka ze świata procesorów.

... lub palce na klawiaturę niosą

Moderator: Inkwizytor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PROCIK
Posty: 494
Rejestracja: 19 maja 2009, 11:10
ID Steam:
Numer GG: 2542288
ID gracza: 0
Lokalizacja: Doncaster, UK

Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: PROCIK »

Czekając na Buldożer
To nie wydajność centralnego procesora będzie decydowała o sile układu AMD. Jego osiągi będą wypadkową mocy obliczeniowej procesora centralnego oraz dużej wydajności zintegrowanego układu graficznego, który – co warto zaznaczyć – w niczym nie przypomina dzisiejszych układów tego typu.
Ten zastosowany w AMD Liano ma się wywodzić z procesorów serii Radeon HD 5670, ale jego architektura będzie się od nich nieco różnić. Procesor Liano będzie wyposażony w 480 procesorów strumieniowych (Radeon HD 5670 ma ich 400) zgrupowanych po 80 w sześć jednostek, tzw. silniki SIMD (Radeon 5670 ma ich pięć). Oznacza to, że zintegrowany układ graficzny będzie wydajniejszy niż wspomniany Radeon i poradzi sobie ze wszystkimi grami, obecnymi i tymi, które mają się lada chwila pojawić.
Ciekawe jak by taki procesor w Armie działał.
Awatar użytkownika
Nexus
Posty: 87
Rejestracja: 12 sierpnia 2009, 07:26
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: Nexus »

Nawiązując do tematu, a odbiegając od producenta to dla gustujących w intelach ciekawa informacja:

Intel obniżył znacznie ceny procesorów i7 gdzie obecnie za wersję Intel Core i7 950 3,06 GHz BOX zapłacimy już niecałe 1000zł. Przypomnę tylko, że to procesor posiadający 4 rdzenie fizyczne i 8 logicznych. Jednak wczoraj testując moc mojego sprzętu zauważyłem, że dwie 470 OC w SLI w połączeniu z tym właśnie procesorem i pamięciami DDR3 1600MHz w ilości 6Gb pracowały na 99% wydajności, o temperaturze nawet nie wspomnę. :twisted:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kondor
Posty: 1522
Rejestracja: 13 marca 2007, 11:50
ID Steam: Przemek_kondor
Kontakt:

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: kondor »

Obniżka cen to raczej nie ciekawostka
Awatar użytkownika
Nexus
Posty: 87
Rejestracja: 12 sierpnia 2009, 07:26
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: Nexus »

Jeśli o prawie 50% to chyba się kwalifikuje :rox
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PROCIK
Posty: 494
Rejestracja: 19 maja 2009, 11:10
ID Steam:
Numer GG: 2542288
ID gracza: 0
Lokalizacja: Doncaster, UK

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: PROCIK »

Nexus ale co Tobie po takiej ciekawostce, że i7 w końcu dochodzą do normalnej ceny, jak wchodzi procek AMD z wbudowanym GPU, który to GPU będzie mógł też przejmować funkcje, które to do tej pory wykonywał CPU. Innymi słowy GPU i CPU będą dzielić między sobą prace. Strumieniowe procesory GPU maja potencjał, i to nie tylko do zastosowań graficznych. Wtedy i7 (przeceniony) będzie wyglądał jak biedny krewny :P
Awatar użytkownika
Rafael3D
Posty: 440
Rejestracja: 30 grudnia 2006, 20:07
ID Steam:
Numer GG: 11844
ID gracza: 0
Lokalizacja: UK

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: Rafael3D »

Heh, takich wynalazków które miały zrewolucjonizować komputery była już masa, wszystko zakończyło się.... na papierze.
Z nowszych rewelacji mogę zapodać news o super-duper kolejnym CPU, które ma być super-duper wydajne i wogóle cud, mniód i orzeszki:

Podczas konferencji Supercomputing 2010 główny inżynier Nvidii, Bill Dally, zaprezentował projekt układu graficznego, który będzie napędzał eksaflopsowe komputery. System Echelon, który na razie istnieje tylko na papierze, będzie charakteryzował się wydajnością rzędu 10 teraflopsów. Wykona on pojedynczą operację zmiennoprzecinkową zużywając do tego celu zaledwie 10 pikodżuli, czyli 20-krotnie mniej niż obecne układy Fermi.

Echelon składa się ze 128 procesorów strumieniowych, z których każdy zbudowany jest z 8 rdzeni. W efekcie otrzymamy 1024-rdzeniowy procesor, którego każdy rdzeń jest w stanie wykonać w jednym takcie zegara cztery operacje zmiennoprzecinkowe o podwójnej precyzji. Odpowiada to wydajności 10 teraflopsów.

Echelon będzie zatem korzystał z dwukrotnie większej liczby rdzeni niż obecne najbardziej wydajne GPU Nvidii, z których każdy wykona czterokrotnie więcej operacji w takcie zegara. Poważne zmiany zajdą też w podsystemie pamięci. Echelon będzie miał do dyspozycji 256 megabajtów dynamicznie konfigurowalnej SRAM. Pamięć będzie można podzielić aż na sześć różnych poziomów, przydzielając każdemu z rdzeni własną przestrzeń. Dzięki takiej konfiguracji dane będą znajdowały się możliwe blisko miejsca przetwarzania, co pozwoli zaoszczędzić olbrzymią ilość energii zużywanej obecnie na ich przesyłanie. Ponadto chip zostanie wyposażony w mechanizm rozgłaszania, dzięki któremu wyniki poszczególnych działań będą mogły zostać udostępnione dowolnemu węzłowi, który będzie ich potrzebował. Struktura pamięci podręcznej układu będzie spójna pod względem logicznym ze strukturą CPU, co ułatwi tworzenie oprogramowania dla Echelona.

Nvidia pracuje nad Echelonem w ramach finansowanego przez DARPA projektu Ubiquitous High Performance Computing. Firma rywalizuje tutaj z Intelem, MIT-em i Sandia National Laboratory. DARPA postawiła przed uczestnikami programu zadanie zbudowania do 2014 roku prototypowego petaflopsowego systemu, który ma zużywać nie więcej niż 57 kilowatów mocy. Taki system ma stać się podstawą do zbudowania do 2018 roku eksaflopsowego superkomputera.
Inny superancki projekt papierowy:
Już od jakiegoś czasu wiadomo, że Chiny produkują własne procesory Loongson (w Chinach znane lepiej pod nazwą Godson). Na rodzimym rynku dostępne są urządzenia wyposażone w te układy - głównie netbooki i mini komputery. Informacje ujawnione na sierpniowej konferencji Hot Chips wskazują na to, że prawdziwy rozwój tych procesorów ma dopiero nastąpić - dzięki nowym wielordzeniowym układom kolejnej generacji.

Jako pierwszy pojawi się ośmio-rdzeniowy Loongson 3B (Godson 3B) pracującym z częstotliwością 1 GHz. Jego współczynnik TDP ma wynieść zaledwie 40 W, zaś teoretyczna wydajność 128 gigaflopsów. Przy tym wydajność w działaniach matematycznych takich jak mnożenie macierzy (w skrócie DGEMM) szacuje się na około 120 gigaflopsów, co daje równo 3 gigaflopsy na jeden wat zużywanej energii. Podobnymi wynikami w DGEMM mogą pochwalić się dwa procesory Intel Xeon X5680, które jednak zużywają aż 260 W energii.

Warto wspomnieć, że według zapowiedzi Loongson 3B posłuży do zbudowania superkomputera, który z łatwością miałby dostać się na wyżyny prestiżowego rankingu najwydajniejszych superkomputerów TOP500. Ma on się nazywać Dawning 6000 i - podobnie jak procesor, którego używa - swoją premierę będzie miał w następnym roku.

Procesor Loongson 2F (obecna generacja)

Później, czyli do końca 2012 roku na komercyjny rynek mają wejść 16-rdzeniowe jednostki Loongson 3C, które osiągną częstotliwości na poziomie 2 GHz. Będzie to oznaczać co najmniej 4-krotny wzrost mocy obliczeniowej w stosunku do wersji 3B. Ponadto ten układ ma wykorzystać mniejszy proces technologiczny - z wysłużonych 65nm konstrukcja zejdzie do magicznych 28nm. Być może będzie on produkowany w fabrykach TSMC, chociaż niektóre źródła nie wykluczają także możliwej produkcji w Globalfoundries.

All-in-one PC i Nettop firmy Lemote wykorzystujące CPU Loongson

Warto tutaj przypomnieć, że procesory Loongson wykorzystują architekturę MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages), którą do tej pory mogliśmy zobaczyć między innymi w odtwarzaczach DVD, routerach, czy konsolach do gier (np. Nintendo 64, Sony PlayStation, PlayStation 2 i PSP). Jest to zarówno mocny, jak i słaby punkt chińskich jednostek CPU. Może to zadecydować o ich sukcesie lub porażce. Dlaczego?

Na plus trzeba zanotować fakt, że wspomniana architektura jest w pełni 64-bitowa, co daje jej przewagę nad architekturą ARM, która nawet nie wyznaczyła daty wprowadzenia jednostek 64-bitowych, oraz nad x86-64, która pod tym względem nie jest wolna od problemów. Poza tym dzięki zaimplementowanym instrukcjom Loongson jest w stanie wydajnie emulować układy x86. Kolejną zaletą jest świeżość tego pomysłu, dzięki czemu można go dowolnie rozwijać oraz kształtować zgodnie z potrzebami.
Awatar użytkownika
PROCIK
Posty: 494
Rejestracja: 19 maja 2009, 11:10
ID Steam:
Numer GG: 2542288
ID gracza: 0
Lokalizacja: Doncaster, UK

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: PROCIK »

Rafael3D ale ty piszesz o jakiś cudach, które były by wykorzystywane w jakiś instytutach czy placówkach naukowych. Nijak to sie ma do tego co ja pokazałem. Na dowód tego, ze procesory AMD zintegrowane z GPU powoli wchdza, odsylam do artykulu o byc moze nowej konsoli opartej na AMD Fusion II
Konsola nowej generacji z... AMD Fusion II?
Interia:
Kolejna konsola do gier sygnowana logo Microsoft będzie wyposażona w 28 nm jednostkę APU AMD Fusion II? Z ostatnich informacji, które pojawiły się w sieci, wynika, że to całkiem możliwe.
Wikipedia:
AMD Fusion is the codename for a future next-generation microprocessor design and a product of the merger between AMD and ATI, combining general processor execution as well as 3D geometry processing and other functions of modern GPUs into a single package.[1] This technology is expected to debut in the first half of 2011, as a successor of the AMD K10 microarchitecture which is AMD's latest microarchitecture
Awatar użytkownika
Nexus
Posty: 87
Rejestracja: 12 sierpnia 2009, 07:26
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: Nexus »

Zamierzam trochę odświeżyć ten temat i przestać pisać o fantastyce naukowej, a napomknąć trochę o realiach.

Jakiś czas temu uzbroiłem się w I7 2600K, postawiłem go na płycie Asusa na nowych chipsecie, początkowo była to płyta P8P67 Rev3.0 a po kilku dniach przeskoczyłem na Asus MAXIMUS IV EXTREME REV 3.0. Pomijając fakt rewelacyjnie przygotowanego EFI BIOS (EZ Mode) na uwagę zasługuje oprogramowanie automatycznie wykonujące OC. Tym oto sposobem z 3,4GHz płyta podkręciła mi procesor (w optymalny sposób), nie używając jeszcze opcji Fast, do 4,429GHz. Temperatura procesora w stresie to max 65 stopni C. Do chłodzenia używam Corsair H50.

Nigdy nie kręciło mnie specjalnie wykonywanie jakiegokolwiek OC, w obecnej chwili funkcjonuje to praktycznie jako rozszerzenie możliwości komputera bez większego uszczerbku dla jego zdrowia. Wspomnę jeszcze, że przy tych ustawieniach w Benchmarku 2011 uzyskałem najwyższy wśród sklasyfikowanych wynik w swojej klasie sprzętu. Pozostałe kompilacje były średnio o 30-40% słabsze w wynikach a postawione były na najnowszych płytach Gigabyte. Jeśli kogoś interesowały by szczegóły poniżej link do testu. http://3dmark.com/3dm11/1397066
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Slawek
Posty: 811
Rejestracja: 18 grudnia 2009, 00:42
ID Steam: EC_Zadra
Numer GG: 11973988
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: Slawek »

Nexus pisze:Zamierzam trochę odświeżyć ten temat i przestać pisać o fantastyce naukowej, a napomknąć trochę o realiach.
Jak dla mnie, to nie jest ani ciekawostka ani realia. Realia, to mamy w innych działach, jak kupić dobry sprzęt za jak najmniejszą kasę.
O tym co piszesz, to nic trudnego, trochę poczytać, zrobić skok na rodzinne konto, wybrać się do sklepu i to cała filozofia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek...Obrazek
In Game: Zadra, [EC] Slawek
TeamSpeak3 dla graczy Arma - Arma3PL lub 212.91.26.150:7891 Polish Community @ Steam
Awatar użytkownika
PROCIK
Posty: 494
Rejestracja: 19 maja 2009, 11:10
ID Steam:
Numer GG: 2542288
ID gracza: 0
Lokalizacja: Doncaster, UK

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: PROCIK »

To nie ciekawostka, tylko jaranie się Intelem.
Awatar użytkownika
Nexus
Posty: 87
Rejestracja: 12 sierpnia 2009, 07:26
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Ciekawostka ze świata procesorów.

Post autor: Nexus »

PROCIK pisze:To nie ciekawostka, tylko jaranie się Intelem.
Powiedział ten co śmiga na AMD... :hapy

A jeśli mowa o jaraniu to bardziej jaram się Asus-em, procek to tylko taka kostka krzemu a płyta Maximus IV to istne dzieło sztuki, nawet wizualnie.

Dobra, jeśli już wszyscy zadrośliwcy wylali swoją żółć to powiem, że info to miało być pomocne tym co rozważają wybór płyty lub procesora. :mrgreen:

Dodatkowo powiem, że przy rozdzielczości 1920x1080 i obiektach 3D na 200% reszta na Wery High i mam między 37 a 50fps. A teraz jadę na JTD i GL4, 3d na 133% i 60fps

Obrazek
Obrazek

zdjęcia po to aby nikt nie powiedział, że jestem gołosłowny...
Nexus - bez odbioru
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co ślina na język...”