Rozwalony Procesor?

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

Awatar użytkownika
rossecki
Posty: 83
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 15:48
ID Steam:
ID gracza: 0

Rozwalony Procesor?

Post autor: rossecki »

Witam ;p
Jako że przymieżam się do zrobienia oc mojego procesora.. postanowiłem znowu zainstalować program do mierzenia temperatury "CORE TEMP"
Jednak jak czytałem na http://www.frazpc.pl/artykuly/588/CORE/ ... iag/dalszy i patrzyłem na screeny procesora na sucho przed O/C...
Mój jest chyba jakiś uszkodzony (albo to windows zaniża przy spoczynku?)
Bo zamiast
Obrazek

ja mam

Obrazek

I teraz nie wiem ;/
A chłodzenie jest fabryczne a grzeje się jak ten o wartości 2.53ghz!
Obrazek
Arma II najlepsza ;]
alepasztet
Posty: 297
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 21:27
ID Steam:
Numer GG: 3854829
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: alepasztet »

Srednia temperatura do jakiej nagrzewa sie procesor jest chyba wspolna dla calej rodziny prockow opartym na jednakowym jadrze (bez wzgledu na wysokosc taktowania), wiec nie powininenes miec powodow do obaw. Zreszta, temperatura 40 stopni C to bardzo malo dla procesorow. :)

Chociaz moge gadac bzdury, bo dawno nie czytalem nic nt. nowych procesorow. :)
na wyspach bergamutach podobno jest kot w butach :O :O
Awatar użytkownika
hryst
Posty: 297
Rejestracja: 16 listopada 2006, 10:04
ID Steam: hryst
ID gracza: 0
Lokalizacja: minsk
Kontakt:

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: hryst »

taka tempereatura jest utrzymywana przez sterownik na płycie głownej ktora monitoruje temperaturę procesora i steruje obrotami wentylatora.
Czyli reasumując sterownik stara się utrzymać ciszę w kompie i dopiero powyżej jakiejś ustalonej temperatury zwiększa obroty wiatraka.
You will be assimilated. Resistance is futile. :ofp
Intel [email protected]|Abit IP35|LCD DELL 20'|X2900XT 512MB|2x2GB RAM HyperX|SATA750GB|BR LG GBW-H10N|SB A.4|Sunbeam ST + 620-A12S|
Awatar użytkownika
Maćko
Posty: 653
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 15:08
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: Maćko »

rossecki pisze:Witam ;p
Jako że przymieżam się do zrobienia oc mojego procesora.. postanowiłem znowu zainstalować program do mierzenia temperatury "CORE TEMP"
Jednak jak czytałem na http://www.frazpc.pl/artykuly/588/CORE/ ... iag/dalszy i patrzyłem na screeny procesora na sucho przed O/C...
Mój jest chyba jakiś uszkodzony (albo to windows zaniża przy spoczynku?)
Bo zamiast
http://i.frazpc.pl/pliki/recenzja/CORE_ ... 0/IDLE.jpg

ja mam

http://img21.imageshack.us/img21/4913/cpudkw.jpg

I teraz nie wiem ;/
A chłodzenie jest fabryczne a grzeje się jak ten o wartości 2.53ghz!
Wszystko zależy od chłodzenia :) Nie każdy jedzie na boxie (użytkownicy standardowych wentylatorów to jakieś 30~40%).

Co do twojego screena z cpu-z. Gdy procesor nie jest obciążony obniża mnożnik i napięcie żeby zaoszczędzić energię. Temperatura jest w normie. Procki intela mogą pracować nawet przy 80-90 stopniach. Jak będziesz podkręcał to staraj nie przekraczać w stresie temperatury 75 stopni i wszystko będzie ok.

BTW: Jak już się zabierzesz za to O/C to wyłącz tą opcję oszczędzania energii w biosie (ESIT chyba się to nazywa). Ponieważ nie powinna być włączona przy podkręcaniu. Zresztą w poradniku który Ci dałem wszystko jest wyjaśnione :)
Obrazek
Obrazek

-------------
MOBO: MSI H110M PRO-D | CPU: Core i3 [email protected] | RAM: 8GB DDR4 2400@2133 MHz CL14 Goodram Play |
GPU: Asus GTX 760 DirectCU II 2GB GDDR5 | SSD: Samsung 850 EVO 250GB | HDD: Samsung HD502HJ 500GB |
PSU: Corsair VS450 | Case: SilentiumPC Brutus S20 | FAN: SilentiumPC Mistral 120 mm
Awatar użytkownika
Rafael3D
Posty: 440
Rejestracja: 30 grudnia 2006, 20:07
ID Steam:
Numer GG: 11844
ID gracza: 0
Lokalizacja: UK

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: Rafael3D »

dziwi natomiast wysokie napiecie procesora przy obnizonym mnozniku - powinno byc na odwrot: niski mnoznik to i nizsze napiecie Vcore.
Awatar użytkownika
Maćko
Posty: 653
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 15:08
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: Maćko »

Tzw. Vdroop, nigdy nie wierzcie odczytom napięci programowych. W biosie ma ustawione i tyle jest.
Obrazek
Obrazek

-------------
MOBO: MSI H110M PRO-D | CPU: Core i3 [email protected] | RAM: 8GB DDR4 2400@2133 MHz CL14 Goodram Play |
GPU: Asus GTX 760 DirectCU II 2GB GDDR5 | SSD: Samsung 850 EVO 250GB | HDD: Samsung HD502HJ 500GB |
PSU: Corsair VS450 | Case: SilentiumPC Brutus S20 | FAN: SilentiumPC Mistral 120 mm
Awatar użytkownika
rossecki
Posty: 83
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 15:48
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: rossecki »

Macko sprawdziłem ....
Podczas gry dalej pozostaje taka sama wartość CPU... 1600...
To samo pokazuje Easy Tune 6 a w nim moge tylko procek podnieść do 1.9 ghz ;/

Edit...
Odpalony Atheros i dalej tylko 1,6ghz ;/
Obrazek
Arma II najlepsza ;]
Awatar użytkownika
Maćko
Posty: 653
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 15:08
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: Maćko »

więc wyłącz to pieruńskie C1E Support które obniża mnożnik w idle w biosie. (jest to w tym poradniku.)
Obrazek
Obrazek

-------------
MOBO: MSI H110M PRO-D | CPU: Core i3 [email protected] | RAM: 8GB DDR4 2400@2133 MHz CL14 Goodram Play |
GPU: Asus GTX 760 DirectCU II 2GB GDDR5 | SSD: Samsung 850 EVO 250GB | HDD: Samsung HD502HJ 500GB |
PSU: Corsair VS450 | Case: SilentiumPC Brutus S20 | FAN: SilentiumPC Mistral 120 mm
Awatar użytkownika
rossecki
Posty: 83
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 15:48
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: rossecki »

noooo...
wszedłem do biosa odpaliłem i co?
System wykrywa że ma procek ledwo 1,73ghz...
Mnoznik domyślnie ustawiony na 6...
Zmienilem na 9 i teraz skacze jak powinien...
Ale chyba wyloncze ten c1 support bo to szybciej sie procek zepsuje z tego przeskakiwania niz z przegrzania xD

Sprawdzone ....
P35 d3l na forum angielskim o tym piszą że bios zaniża wartość CPU czyli zamiast domyślnie dać mu 2.53ghz i mnożnik 9 to on daje mnożnik x6 (minimalny) i wychodzi 1,73ghz.....
Zawczasu daje odpowiedź...
To nie rypał sie program!!! Dowodem jest benchmark w ARMAII!!!!!
Z 1800pkt (x6) teraz jest 2800pkt!!!!!!!!!!!!!!!!(x9)
Jutro kupuje jeszcze to chłodzenie i puszczam go na 3,5 ghz xD
A jeszcze jedno aby wyłączyć automatyczne CPU w gigabyte trzeba niestety chyba bios spatchować...
Ale to już zrobie jutro xD
... A ja sie dziwiłem dlaczego mi sie GTA 4 na High detalach cięła nawet jak go kręciłem do 316fsb xD
Obrazek
Arma II najlepsza ;]
Awatar użytkownika
rossecki
Posty: 83
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 15:48
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: rossecki »

Stało sie ;p
Kupiony wiatraczek ;]
Plus akasy na ram i wiatrak arcticcoolera na tylną ścianke ;p
Na procka założyłem sobie Auras Wave ;p
I ładnie wszystko śmiga xD
(tzn z wiatrakiem musze jeszcze się moment pomęczyc bo chyba z jednej strony nie jest pająk dociśnięty na 100%...
Pozatym musze coś zrobic z tym przeklentym pwm ;/
Bo niestety jest niby włączone i dlatego wiatrak z tyłu kręci się ledwo 400 rpm (nawet po 30 minutach wlonczonego Orthosa xD)
A wiatrak na procesorze nie przekracza 1500 obrotów ;/
Podkrecilem procka do 3.5ghz jednak mimo zmiany napięcia ni huhu nie było stabilności...
Stabilne ustawienie to 3.16ghz co uważam że narazie mi wystarczy xD
Bardo dziwna sprawa bo Po 30 minuach Orthosaa na 3.16ghz procek ma "ledwo" 55 (core0) i 53 (core2)
Sprawdzane Core Temp 0.96.1
Natomiast Speed Fan 4.39 pokazuj 53 i 49 stopni ...

Maciek wiesz może jak wyłączyc w plycie PWM i sobie automatycznie skonfigurowac predkosc (bo ten wiatrak ledwo co sie kreci... a na 1000rpm powinien ladnie chlodzic xD

Pozatym dlaczego mi się pokazują 2 różne temperatury jajek?!
Obrazek
Arma II najlepsza ;]
Awatar użytkownika
Maćko
Posty: 653
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 15:08
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Rozwalony Procesor?

Post autor: Maćko »

rossecki pisze: Podkrecilem procka do 3.5ghz jednak mimo zmiany napięcia ni huhu nie było stabilności...
Stabilne ustawienie to 3.16ghz co uważam że narazie mi wystarczy xD
Na jakim napięciu to 3,5? 3,16 przy jakim napięciu? No i jak z dzielnikami pamięci? Bo być może to one ograniczają Ci możliwość podkręcania.
Bardo dziwna sprawa bo Po 30 minuach Orthosaa na 3.16ghz procek ma "ledwo" 55 (core0) i 53 (core2)
Sprawdzane Core Temp 0.96.1
Natomiast Speed Fan 4.39 pokazuj 53 i 49 stopni ...
To za sprawą nowego chłodzenia zapewne :]
Każdy program pokazuje często inne odczyty. Ale sugeruj się core tempem. Moim zdaniem pokazuje realne odczyty.
Maciek wiesz może jak wyłączyc w plycie PWM i sobie automatycznie skonfigurowac predkosc (bo ten wiatrak ledwo co sie kreci... a na 1000rpm powinien ladnie chlodzic xD
Chyba tylko płyty asusa mają możliwość ręcznego sterowania prędkością śmigieł. Kup sobie tą zabawkę: http://allegro.pl/item718021999_brak_zl ... b_c12.html i puść wentyla na 12V.
Pozatym dlaczego mi się pokazują 2 różne temperatury jajek?!
Zawsze tak jest, każde jajko grzeje się inaczej (lol :D) :)
Obrazek
Obrazek

-------------
MOBO: MSI H110M PRO-D | CPU: Core i3 [email protected] | RAM: 8GB DDR4 2400@2133 MHz CL14 Goodram Play |
GPU: Asus GTX 760 DirectCU II 2GB GDDR5 | SSD: Samsung 850 EVO 250GB | HDD: Samsung HD502HJ 500GB |
PSU: Corsair VS450 | Case: SilentiumPC Brutus S20 | FAN: SilentiumPC Mistral 120 mm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”