Karta graficzna się przegrzewa

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Trance
Posty: 1090
Rejestracja: 20 maja 2007, 19:06
ID Steam:
ID gracza: 0

Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: Trance »

Witam!
Mam pewien problem. Otóż chodzi o to, że moja karta graficzna się przegrzewa. Na początku jak włączam i gram w jakąś bardziej wymagajaca gre (np ArmA) to zaczyna sie chłodzenie, wszystkie wiatraczki chodza, robi sie niesamowicie głosny i uciazliwy rumor. Dzisiaj rozebrałem kompa, aby go oczyscic z kurzu, wydawało mi sie bowiem, że to kurz w jakis cudowny sposob zatyka jakies otwory wentylacyjne i wiadomo co dalej. Po oczyszczeniu tego wszystkiego (a było co czyścic :P ) złozylem kompa, odpaliłem gre i znowu to samo. Prawie nic nie pomogło. Wiec sprawdzilem jeszcze raz, co sie konkretnie przegrzewa, przez przylozenie ręki do otworu wentylacyjnego. Wnetrze komputera jest chłodne, zasilacz wydziela troche ciepła, ale karta graficzna poprostu parzy. I tutaj mam pytanko... czy moja karta graficzna jest uszkodzona? A moze jest jakis srodek, zeby to "naprawic"?

Moja karta graficzna to Sapphire Radeon X950XT 256 MB / 256 bit
Nie stosuje zadnego dodatkowego chłodzenia, tylko to, co w standardzie.

Z góry dziekuje za pomoc.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dawidson
Posty: 356
Rejestracja: 30 marca 2007, 09:39
ID Steam:

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: Dawidson »

Radki po prostu tak już mają(są gorącymi grafami) jeszcze do tego 1950xt z poborem prądu na poziomie 110W.
Teraz mamy lato, ciepełko za oknem.
Ja się kiedyś oparzyłem 9700 po O/C(ale to dawno było) 9800pro też do chłodnych nie należała. A teraźniejszy 1950pro? nie wiem już dawno nie macałem go.
Obrazek
RIDER
Awatar użytkownika
Trance
Posty: 1090
Rejestracja: 20 maja 2007, 19:06
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: Trance »

No, ale to nie może być chyba normalne, że jak komputer sobie pochodzi powiedzmy przez 5, 6 godzin i po tym czasie włączam ArmE, zaczynam grac i co chwile obraz na jakis ułamek sekundy zmienia sie w poziome paski i słychac charakterystyczne pipnięcie, tak jakby sie przegrzewał. Pipniecia takie powtarzaja sie co chwile, to znaczy co pol minuty, czasem czesciej, czasem rzadziej, a czasem chwilke popipczy (hehe smieszne słowo :D ) i wogole przestaje...

EDIT:

No i zapomniałem dodac, że na poczatku jak kupilem komputer to nic sie takiego nie dzialo, calosc chodzila ciuchutko, dopiero po uplywie kilku miesiecy zaczelo sie glosniejsze (duzo) chodzenie...
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafael3D
Posty: 440
Rejestracja: 30 grudnia 2006, 20:07
ID Steam:
Numer GG: 11844
ID gracza: 0
Lokalizacja: UK

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: Rafael3D »

czas robi swoje. wygrzewanie się chipu przez kilka (nascie) godzin dziennie razy kilka miesięcy i..

Polecam jakieś lepsze chłodzenie na grafikę. Moja X1950 na fabrycznym chłodzeniu Saphire wyła niemiłosiernie, nie mówiąc o temperaturach dochodzących do 80 st.!
Wywaliłem całe to badziewstwo i założyłem coolerek z Athlona XP - tj. Zalman AlCu 8000 czy jakoś tak :)
Wiatrak wielki, blokuje 3 sąsiednie sloty PCI ale robi swoje - temperatura NIGDY nie skoczyła powyżej 45 stopni. No i ta błoga cisza w końcu...
Awatar użytkownika
resetPL
Posty: 87
Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 06:26
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: resetPL »

ArmE, zaczynam grac i co chwile obraz na jakis ułamek sekundy zmienia sie w poziome paski i słychac charakterystyczne pipnięcie, tak jakby sie przegrzewał.
Zdecydowanie zbliża się kres twojej karty więc już teraz oddaj ją na gwarancję albo szykuj kaskę na nową grafikę bo zmiana chłodzenia w twoim przypadku po pojawieniu się pasków podczas gry na wiele się nie zda :)
Tyl­ko mar­twi uj­rze­li ko­niec wojny.
"Platon"
Awatar użytkownika
Trance
Posty: 1090
Rejestracja: 20 maja 2007, 19:06
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: Trance »

Poważnie jest z nią aż tak źle? Ona ma dopiero rok... :)
Obrazek
Awatar użytkownika
resetPL
Posty: 87
Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 06:26
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: resetPL »

Słuchaj jeśli ma rok to na pewno jest na gwarancji a co ci zależy, albo naprawią, albo dostaniesz nową w takich kwestiach nie zastanawiaj się bo wymienisz chłodzenie wydasz parę złoty a zapewne będziesz mógł pograć godzinę dłużej i pojawią się paski, bo jak już raz się pokazały to już ci będą towarzyszyć poddasz gry zawsze....takie jest moje zdanie. :)

edit> Wypowiedź Warynsky PL też jest bardzo ciekawa jednak on w porę wymienił chłodzenie :)
Tyl­ko mar­twi uj­rze­li ko­niec wojny.
"Platon"
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: Forrestal »

Pisalem o tym jak rozpoznac co jest przyczyna:

http://www.armedassault.com.pl/viewtopi ... 373#p12373
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Rafael3D
Posty: 440
Rejestracja: 30 grudnia 2006, 20:07
ID Steam:
Numer GG: 11844
ID gracza: 0
Lokalizacja: UK

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: Rafael3D »

Forrestal to już nie przyczyna, to skutek :)
Zapomniałem o Twoich obrazkach, a o to właśnie chodziło. Ja miałem problemy kiedyś z pamieciami na karcie grafiki które po prostu się przegrzewały.
Oczywiście że wiele razy na tym forum temat był poruszany.
pozdr.
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: Karta graficzna się przegrzewa

Post autor: Forrestal »

Skutek jest widoczny a przyczyny sa opisane ;)

U mnie przy 30stopniach w pokoju na procu mam 70 stopni a na grafie do 100 (C2D i X1950XT) i wszystko hula ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”