System nie widzi dysku ATA

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

Awatar użytkownika
-=HuNTeR=-
Posty: 431
Rejestracja: 17 grudnia 2006, 11:50
ID Steam:
Numer GG: 7474995
Kontakt:

System nie widzi dysku ATA

Post autor: -=HuNTeR=- »

Ano właśnie... chciałem sobie dzisiaj przekopiowac wszystkie dane z mojego starego dysku ATA na nową SATĘ... Podpiąłem ATĘ pod taśmę, włączam i napis:"Overclocking failed, please enter F1 to enter setup or F2 to set default and continue (czy jakoś tak :P), nacisnąłem F2... loguję się do systemu, patrzę - nie widzi dysku :| Zresowałem kompa i zmieniłem w biosie, żeby najpierw ładowało SATĘ, reset. Nie ma już błędu, ale po zalogowaniu, dysku dalej nie wykrywa... Czy potrzebuję jakichś specjalnych sterowników czy co...? Płyta Asus P5B
panther
Posty: 33
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 17:18
ID Steam:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: panther »

zainstalowałeś sterowniki RAIDu przy instalacji windowsa? nie wiem czy to ma cos wspólnego, ale wiem że z tym są różne bajki.
Obrazek

Core 2 Duo [email protected] + Scythe Ninja Plus | Asus P5B Deluxe | GeiL Ultra 2x1GB 800 | Ati x1800XL IceQ3 | SB Audigy 4 | Tacens Valeo 460W | Seagate B 7200.10 250GB | Razer Copperhead+SteelPad QcK | Creative HS-600 | iiyama 19" lcd
eagle
Posty: 138
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 12:41
ID Steam:
Numer GG: 7031645
ID gracza: 2105860
Lokalizacja: Zambrów
Kontakt:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: eagle »

A czasem nie masz któregoś dysku sformatowanego na NTFS?
Obrazek
Awatar użytkownika
Robi
Posty: 300
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 20:27
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: [52°39'E - 19°03'N] - Włocławek
Kontakt:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: Robi »

panther pisze: zainstalowałeś sterowniki RAIDu przy instalacji windowsa?

Nie znam się na płytach (a nie chce mi się szukać), ale jeśli to stara płyta to bez raid nie zobaczyłby sata (a widzi). Jeśli zaś nowa to nie potrzebuje sterowników raid, bo teraz to już pełne automaty robią.

Ja mam podobny problem.
System stoi na sata, ale w kieszeń podłączam co pewien czas dyski ata.
Raz je widzi, a raz nie. Przeważnie pomaga mi wyłączenie kompa, ponowne "przeładowanie" kieszeni i odpalenie z powrotem. Wnoszę więc, że to wina kieszeni, ale może to tylko zbieg okoliczności.
Tak dla zasady: Zawsze po niewłaściwej stronie!
Awatar użytkownika
-=HuNTeR=-
Posty: 431
Rejestracja: 17 grudnia 2006, 11:50
ID Steam:
Numer GG: 7474995
Kontakt:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: -=HuNTeR=- »

Nie instalowałem, zainstalowałem i działa... NFTS zawsze formatuję, to jakaś różnica?
panther
Posty: 33
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 17:18
ID Steam:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: panther »

Robi pisze: Nie znam się na płytach (a nie chce mi się szukać), ale jeśli to stara płyta to bez raid nie zobaczyłby sata (a widzi). Jeśli zaś nowa to nie potrzebuje sterowników raid, bo teraz to już pełne automaty robią.


z tego co pisał Hunter to Asus P5B, więc płyta nowa i mylisz się, że pełen automat bo mam tę samą i potrzebuje instalacji sterowników, bo dysk sata widzi max do ~130GB, przy obojetnej pojemności. jeśli partycje są zapełnione i instalujesz nowy system to brak sterowników powoduje brak dostepu do danych na dalszych partycjach (bolesne doświadczenia ;) ). czy nowsza czy starsza płyta to chyba zalezy bardziej od sterownika jakim dysponuje windows, a jaki potrzebny jest do płyty, aby mogła obsługiwać odpowiednio kontrolery sata i ata. taka moja teoria ;)

po ostatnim poście mam wnioskować, że instalacja sterowników Ci pomogła Hunter?
Obrazek

Core 2 Duo [email protected] + Scythe Ninja Plus | Asus P5B Deluxe | GeiL Ultra 2x1GB 800 | Ati x1800XL IceQ3 | SB Audigy 4 | Tacens Valeo 460W | Seagate B 7200.10 250GB | Razer Copperhead+SteelPad QcK | Creative HS-600 | iiyama 19" lcd
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: Forrestal »

panther pisze:
Robi pisze: Nie znam się na płytach (a nie chce mi się szukać), ale jeśli to stara płyta to bez raid nie zobaczyłby sata (a widzi). Jeśli zaś nowa to nie potrzebuje sterowników raid, bo teraz to już pełne automaty robią.


z tego co pisał Hunter to Asus P5B, więc płyta nowa i mylisz się, że pełen automat bo mam tę samą i potrzebuje instalacji sterowników, bo dysk sata widzi max do ~130GB, przy obojetnej pojemności. jeśli partycje są zapełnione i instalujesz nowy system to brak sterowników powoduje brak dostepu do danych na dalszych partycjach (bolesne doświadczenia ;) ). czy nowsza czy starsza płyta to chyba zalezy bardziej od sterownika jakim dysponuje windows, a jaki potrzebny jest do płyty, aby mogła obsługiwać odpowiednio porty sata i ata. taka moja teoria ;)



Te doleglosci wystepuja przy Win XP bez SP1 system widzi tylko 128GB. System w sam sobie ma sterowniki ATA wiedz z nimi nie powinno byc problemu. Jest jeszcze inna mozliwosc - dysk na zworkach jest ustaawiony zle.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Robi
Posty: 300
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 20:27
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: [52°39'E - 19°03'N] - Włocławek
Kontakt:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: Robi »

Forrestal pisze: ...Jest jeszcze inna mozliwosc - dysk na zworkach jest ustaawiony zle.

Nie wiem jak Hunter, ale ja ad. mojego problemu...
Oczywiście (dla mnie) system mam postawiony na slave, ponieważ "w razie czego" chcę mieć możliwość kontroli "z zewnątrz" (kwestia doświadczeń).
Uważasz, że skoro wkładam masera ATA bez OS to slave SATA z OS może mieć problem z identyfikacją dysku ATA?

ps.
Zauważyłem, że u mnie sprawa wraca do BIOSu, tzn. jeśli w ogóle jest problem z identyfikacją dysku ATA, to zgłasza się BIOS z prośbą o skonfigurowanie go w związku z zaistniałą sytuacją. Powtórzę też, że "przeładowanie" kieszeni ATA z dyskiem na 99% rozwiązuje mój problem.
Tak dla zasady: Zawsze po niewłaściwej stronie!
Awatar użytkownika
Koval
Posty: 378
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 20:59
ID Steam:
Numer GG: 5246848
ID gracza: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: Koval »

Notabene sterowniki RAID przy wykrywaniu dysków SATA nic nie pomogą ponieważ RAID polega na tworzeniu tak zwanej macierzy dyskowej (np. z dwóch niezależnych dysków jest w stanie zrobić 'wirtualnie' jeden dysk. Dzięki temu system operacyjny widzi oba dyski jako jeden i także w ten sam sposób dzieli je na partycje).

Wykrywanie dysków SATA ma swoje korzenie w ustawieniach BIOS'u (trzeba troszkę pogrzebać i ustawić kolejność wykrywania oraz 'ważność' poszczególnych dysków) oraz tak jak Forrestal napisał wyżej.
ASUS K72J
i3 M350 2.27Ghz | 4GB RAM
Radeon Mobility HD5150
panther
Posty: 33
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 17:18
ID Steam:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: panther »

Koval pisze: Notabene sterowniki RAID przy wykrywaniu dysków SATA nic nie pomogą ponieważ RAID polega na tworzeniu tak zwanej macierzy dyskowej (np. z dwóch niezależnych dysków jest w stanie zrobić 'wirtualnie' jeden dysk. Dzięki temu system operacyjny widzi oba dyski jako jeden i także w ten sam sposób dzieli je na partycje).

Wykrywanie dysków SATA ma swoje korzenie w ustawieniach BIOS'u (trzeba troszkę pogrzebać i ustawić kolejność wykrywania oraz 'ważność' poszczególnych dysków) oraz tak jak Forrestal napisał wyżej.


i tu jesteś w dużym błędzie, bo samym BIOSem nic nie wskurasz jesli nie zainstalujesz w systemie operacyjnym sterowników kontrolera IDE, SCSI, RAID danej płyty. wytłumaczyłes tu jakbym nie wiedział na czym polega RAID szczerze mówiąc nie na temat. a faktem jest, że instalacja tych sterowników pomogła Hunterowi w jego problemie, jak i pomaga mi w poprawnym odczycie dysku, gdzie BIOS absolutnie nic nie pomoże ;)
Obrazek

Core 2 Duo [email protected] + Scythe Ninja Plus | Asus P5B Deluxe | GeiL Ultra 2x1GB 800 | Ati x1800XL IceQ3 | SB Audigy 4 | Tacens Valeo 460W | Seagate B 7200.10 250GB | Razer Copperhead+SteelPad QcK | Creative HS-600 | iiyama 19" lcd
deuterium
Posty: 17
Rejestracja: 17 grudnia 2006, 09:12
ID Steam:
Numer GG: 6911979
Kontakt:

Re: System nie widzi dysku ATA

Post autor: deuterium »

Ja także mam dysk SATA, ale nie musiałem instalować sterowników, ponieważ w BIOSie można sobie ustawić typ podłączenia, ja miałem standardowo ustawione na IDE, więc po instalacji windy zainstalowałem sterowniki do SATA i przełączyłem w BIOSie na RAID
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”