AMD czy Intel?

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

Awatar użytkownika
Jerry
Posty: 230
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 20:46
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Gdańsk / Warszawa

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Jerry »

Forrestal pisze: C2D nie maja jak narazie konkurencji. I to niezaleznie od MHz na "blacie" ;)


Inna sprawa, jeżeli ktoś chce porównywać w obrębie jednego producenta :] Co z tego, że podkręcimy nawet z 2,00 GHz na 2,80 GHz, skoro wydajnościowo nie będzie taki sam z nominalnym 2,80, który będzie miał np. więcej MB w L1 i L2 :]
:8bz
Obrazek
Awatar użytkownika
Radeon
Posty: 778
Rejestracja: 14 lutego 2007, 00:28
ID Steam:
Numer GG: 4014140
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Radeon »

Jerry pisze:
Forrestal pisze: C2D nie maja jak narazie konkurencji. I to niezaleznie od MHz na "blacie" ;)


Inna sprawa, jeżeli ktoś chce porównywać w obrębie jednego producenta :] Co z tego, że podkręcimy nawet z 2,00 GHz na 2,80 GHz, skoro wydajnościowo nie będzie taki sam z nominalnym 2,80, który będzie miał np. więcej MB w L1 i L2 :]


Ja doszedłem do wniosku, że Cache jes mało ważny. Udowadnia dość dobrze AMD jak i Intel. No może przeszadzam i to bardzo, bo cache jest ważny, ale jednak E4200 udowodnił nam, że można go podkręcić i mieć procesor lepszy od X6800 dla graczy :).

Druga sprawa jest taka, że coraz więcej Cache'u zaczyna nie wnosić nowych wydajności. Intel jak już nie może pakować w Mhz, pakował w rdzenie, nie może już pakować w rdzenie (może, ale to tylko przykład) to pakuje coraz więcej w Cache. BARDZO ważna jest też architektura... Obydwie są dobre, ale żeby Athlon pokonał C2D nawet E6300 musi być troche wykręcony. ;)
Ale to nie zmienia faktu, że na wskaźniku Cena/Wydajność IMO nadal wygrywa AMD. Mi jakoś nie leży wydawanie 600 zł na NAJTAŃSZEGO procka C2D z sensowną stokową wydajnością. A tak mam procka za 300 zł wykręconego na 2750 Mhz i daje rade. :)
C2D w takiej cenie są obecnie tylko dla fanatyków smarków i dla fanboyów. Co nie zmienia faktu, że są one bardzo dobrymi prockami, ale zbyt drogimi.

No cóż. Niedługo premiera K10, Phenoma X4 lub X2 jeszcze nie wiadomo, a potem Antki i Sempki oparte na architekturze K10. C2D mają się czego bać, nawet Intel stwierdził, że K10 będzie godnym przeciwnikiem. Chyba, że wypuszczą wcześniej Penryna to będzie niewesoło. Ale... znając Intela znów będzie kosmiczie drogi i w segmencie cena/wydajność znów wygra AMD. Takie jest moje odczucie. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Forrestal »

Ja nie wiem, INTEL I C2D drogie? To chyba nie widziales cen X2 przed premiera. C2D jak sie pojawil w ubieglum roku to dalem za niego 900zl (E6300 zamawiany przed premiera) to byl najtanszym 2 rdzeniowym procesorem na rynku. X2 od AMD kosztowaly grubo ponadd 1k PLN! I to bylo cos bo najwolniejszy procesor z rodziny C2D bil na leb Penituma EE! AMD musialo zjechac z cenami bo inaczej by nic nie sprzedalo. Obecnie 250zl za X2 3600+ jest atrakcyjna cena choc procesor nie jest nazbyt wydajny.

Cache malo wazny? Cos chyba nie doczytales bo obecnie to szybka pamiec drugiego pozimo (L1 wszystkie C2D maja taka sama ;) ) przunosi wymierne korzysci. Roznica pomiedzy 2MB a 4MB w C2D siega czasem ponad 10% zarowno w grach i zastosowaniach komercyjnych. Intel przegral starcie z AMD promujac architekture NetBurst gdzie teoretycznie byla ona wydajna ale w praktyce sie to nie sprawdzalo, jednak przyznal sie do tego i siegnal po sprawdzonego P3M i tak powstala rodzina Core.

W konkurenccji cena/wydajnosc wygyrwa Intel i to potwierdza wypuszczajac Pentiumy E2140 i 2160! Na Phenoma przyjdzie nam poczekac jeszcze sporo a co sie ukaze pierwsze X2 czy X4 to nie wiadomo. Nalezy jednak pamietac ze intel juz ma 4 rdzeniowce i to juz mozna je kupic ponizej 2tys. PLN! Ponadto Intel juz ma chipsety pod Penryna i DDR3 a u AMD i K10 tego nie widac. Niby cos tam dziala im na AM2+ jednk do puki sie chipsety nie ukaza Phenomy dzialajace w AM2 nie bede mogly pokazac na co ich stac.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Radeon
Posty: 778
Rejestracja: 14 lutego 2007, 00:28
ID Steam:
Numer GG: 4014140
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Radeon »

Jeszcze nie widziałem testów nowych pentiumów, tak więc nie powiem, że są wydajne...
Cache malo wazny? Cos chyba nie doczytales bo obecnie to szybka pamiec drugiego pozimo (L1 wszystkie C2D maja taka sama ) przunosi wymierne korzysci. Roznica pomiedzy 2MB a 4MB w C2D siega czasem ponad 10% zarowno w grach i zastosowaniach komercyjnych. Intel przegral starcie z AMD promujac architekture NetBurst gdzie teoretycznie byla ona wydajna ale w praktyce sie to nie sprawdzalo, jednak przyznal sie do tego i siegnal po sprawdzonego P3M i tak powstala rodzina Core.

Ja doszedłem do wniosku, że Cache jes mało ważny. Udowadnia dość dobrze AMD jak i Intel. No może przeszadzam i to bardzo, bo cache jest ważny, ale jednak E4200 udowodnił nam, że można go podkręcić i mieć procesor lepszy od X6800 dla graczy


A to czytałeś? :D

K10 ma być w 3Q tego roku, gdzieś koło września. Oczywiście Phenom, a Penryn? Jeżeli AMD się uwinie to nieźle na tym zyska, a C2D dostaną i to ostro. Ale u AMD zawsze tam coś jest nie tak z premierami, tak więc można się spodziewać, że pierwszy będzie Penryn.
Dla mnie AMD zawsze będzie atrakcyjniejsze niż Intel. Z powodu ceny i nienajgorszej wydajności. A zresztą... schemat jest zawsze ten sam. X wypuszcza silny produkt Y musi obniżyć ceny, żeby utrzymać klientów. Jeżeli Phenom będzie miał okazję powalczyć z Penrynem to zapowiada sie ciekawie. Intel będzie musiał opuścić ceny, choć trochę. ;) Za to też nie lubie Intela, za ceny. :P

Jeszcze co do C2D vs. A64 X2. Najtańszy C2D nadal kosztuje 462 zł, a za tą cenę dostaniemy Athlon'a 64 X2 4600+ BOX, który chyba z nim wygra. :P

No nie wiem. Ja jakoś zawsze byłem za AMD, tanie i dobre procki. Intel jest po prostu za drogi. :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
Robi
Posty: 300
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 20:27
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: [52°39'E - 19°03'N] - Włocławek
Kontakt:

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Robi »

Zobaczcie w jaki sposób prostotą sprawę, jaką jest wybór pomiędzy rzeczą A i B można zagmatwać tworząc nie lada debatę.
Przecież w tym przypadku sprawa jest banalnie prosta :twisted:
Robi kiedyś tam pisze: Raz w rankingach AMD jest gorszy raz lepszy od Intela. Jednak jeśli wezmę pod uwagę mój zakres działań na kompie, częstotliwość zmian procesora związaną z wprowadzaniem nowych technologii i kasę, to dla mnie AMD wypada lepiej niż Intel :D
[...]
...po co przepłacać 20% za coś co jest tylko 5% lepsze? ;)

Tu naprawdę nie ma co się zastanawiać :)
Na dzień dzisiejszy poziom Intela i AMD jest wyrównany, więc pozostaje tylko kwestia: co kto lubi. ;)

ps.
To tak jak z samochodami: jeden lubi mieć na masce napis LEXUS, a inny BMW :) ...przy czym drogi w Polsce są wszystkie takie same :mrgreen:
Tak dla zasady: Zawsze po niewłaściwej stronie!
Awatar użytkownika
Radeon
Posty: 778
Rejestracja: 14 lutego 2007, 00:28
ID Steam:
Numer GG: 4014140
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Radeon »

Dobre porównanie! :mrgreen:

Są gusta i guściki. Ja lubie AMD Ty lubisz Intela i nie ma co nad tym debatować.
Wojen typu AMD vs. Intel było wiele i zawsze wychodziło na jedno.

Poza tym, czy to nie ironia, że w branży CPU jak i GPU jest tylko dwóch liderów? :mrgreen:
Czasy matroxów, już dawno mineły, a IBM czy innych procków w PCtach dawno nie widziałem. To naprawde ironia :D

No tak, gdyby na rynku był tylko Intel i nVidia to pewnie nikogo na komputer staćby nie było. Tak jest przynajmniej jakaś stabilzacja. Tak jak teraz HD29XT spisuje się całkiem nieźle. Na nowych sterach ofkors, muszą je jeszcze dopracować. Gdyby tylko ta karta wyszła pół roku wcześniej to zapewne WIĘSZKOŚĆ śmigałaby sobie teraz na 8800GTS lub HD29XT. Ale z tego co widać w DX10 ATi-AMD będzie miało przewage.
Lecz, żeby mieć porządaną płynność w DX10, chyba musimy czekać do R650 i G90, bo obecne kart na Dx10 to tak jak FX'y vs. R9600 zdaje się.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jerry
Posty: 230
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 20:46
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Gdańsk / Warszawa

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Jerry »

No nie wiem, czy czasy Matroxów minęły. To zawsze były dobre karty do zadań specjalistycznych i to, że nie są kupowane przez ogół użytkowników komputerów, nie znaczy, że są zapomniane
Ja doszedłem do wniosku, że Cache jest mało ważny. Udowadnia dość dobrze AMD jak i Intel. No może przeszadzam i to bardzo, bo cache jest ważny(...)


Oto przykład, jak w jednym zdaniu można pokazać swoją niewiedzę i niekonsekwencję...
:8bz
Obrazek
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Forrestal »

Eh, Radeon, cala dyskusje o wyzszosci AMD nad Intelem i odwrotnie sprowadzasz do tego co kto lubi. Nie prawda! C2D to moj pierwszy Intel od czasow 386SX 33 MHz, dlaczego? Bo jest dorby! Wczesniej bylo AMD K2 zzamiast Pentiumow bo tansze, Athlon XP bo sie dobrze krecil, teraz C2D bo lepszych procow nie ma. Nie mam uprzedzen co do marki i nie jest fanboyem ani jakims maniakiem. Kupuje to co uznaja za najbardziej oplacalne.

Powiedz mi, porownujesz podkrecone E4300 do X6800, ale kto przy zdrowych zmyslach kupuje X6800 aby go nie podkrecic? Ktory bedzie wydajniejszy? Panryn pojawi sie w drugiej polowie tego roku, a w 2008 juz bedzie Nahlem gdzie AMD nie ma nic ciekawego na 2008 jak narazie.

Pozatym spojrzec mozna na taka tableka obnizek cen Intela:
http://www.in4.pl/ima_news/1_13085.gif

Nie wiem jak inni ale u mnie do konca roku wyladuja 4 rdzenie jesli beda w takich cenach jak Q6600 :D Niezaleznie co bedzie lepsze, AMD czy Intel :P

Intel wcale nie jest drogi na to co prezentuje, nie dosc ze Athlony sa produkowane nadal w 90nm to i tak X2 6000+ za 9 stowek przegrywa z wiekszoscia C2D ;)

A tak swoja droga to najwiecej GPU sprzedaje Intel a nie zadna NVIDIA czy AMD-ATI :coffee
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Radeon
Posty: 778
Rejestracja: 14 lutego 2007, 00:28
ID Steam:
Numer GG: 4014140
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Radeon »

Ale czy ja powiedziałem, że jesteś fanboyem? 8O
Sam napaliłem się na C2D, ale po prostu były za drogie. :] Teraz tego nie żałuje, bo K10 może zrobić swoje... Nie wiem... Lubie AMD, do Intela zraziłem się po tym jak mój stary celeron poszedł z dymem. :(
A tak swoja droga to najwiecej GPU sprzedaje Intel a nie zadna NVIDIA czy AMD-ATI


Hę? Chyba tylko jako zintegrowane układy... ;)
Obrazek
Desperat
Posty: 93
Rejestracja: 14 lutego 2007, 19:15
ID Steam:
Numer GG: 5997674
ID gracza: 0
Lokalizacja: Polska / Kielce

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Desperat »

Firefly pisze:
Garbol pisze: Odpowie ktoś na moje pytanie? :)
Garbol pisze: Ale czy w tedy potrzebował bym wentylator boksowy czy może jakiś inny?


Jeśli chodzi o to podkręcanie co zasugerował Desperat.

Jak chcesz ekstremalnie krecic to inny. Boxowy starcza najwyzej na lekkie krecenie.


Czy wersja box , a oem nie rozni sie tylko pudelkiem ? i tym , ze jeden z nich ma radiator gratis ?
Użytkownik zbanowany do dnia 14.12.2007

Obrazek
Awatar użytkownika
Radeon
Posty: 778
Rejestracja: 14 lutego 2007, 00:28
ID Steam:
Numer GG: 4014140
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: AMD czy Intel?

Post autor: Radeon »

W Box'ie masz - Wentylator z radiatorem (dość kiepskiej jakości ale styka) i dłuższą gwaracnję, 3 lata zdaje się.

OEM - Sam procesor i jeszcze krótsza gwarancja. Chyba rok.

Ja wziąłem Box tylko z tego względu, że na te procki dają dłuższą gwarancje, a jeszcze dwa tyg. przed przyjechaniem procesorka, czekał na niego TT BigTyphoon i nowa pasta termoprzewodząca.


Jak chcesz kręcić za niewielki koszt to bierz Boxa (dłuższa gwara), domów do tego jakiegoś aluminiowego pentagrama (cichy, wydajny, TANI) + jeszcze jakąś paste termoprzewodzącą ze srebrem. Ja mam Arctic Silver 5.

Aluminiowy Pentagram to koszt około - 25 zł
Arctic Silver 5 - ~9 zł
Razem około 35 zł za nowe WYDAJNE chłodzonko. Tanio, cicho i chłodno. ;) A do tego można bawić się w O/C. :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”