Podkręcanie Procesora Bios

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rossecki
Posty: 83
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 15:48
ID Steam:
ID gracza: 0

Podkręcanie Procesora Bios

Post autor: rossecki »

Witam ogólnie to nie narzekam na Arme 2 i wydajność jednak od pewnego czasu korci mnie aby podkręcić swojego e7200 do 3ghz...
Owszem robie to softwarowo na et 6 i podkręcam do 316 fsb czyli 2,98ghz jednak chciałbym to sobie zrobić na stałe...
Dodam że chłodzenie jest fabryczne ale prawdopodobnie zostanie zmienione ;]
I teraz ogólnie pytanie moje polega na tym...
Czy na forum ktoś zna się na podkręcaniu w Biosie Procka (tak abym nie spalił!) albo może miał e7200 i wie do ilu można go dociągnąć...
Płyta główna to Gigabyte P35-DS3L niestety jest ona dość niepodatna na O/C
http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... 00_Al.html
http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... 00_Cu.html
http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... isher.html
http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... -------ten jest najlepszy ;]

I jeszcze takie małe pytanie czy przy 4 gb ramu rzeczywiście lepiej pamięć wirtualną odłączyć?
(bo ja mam np 9gb przez system ustawione!)
Ostatnio zmieniony 15 sierpnia 2009, 10:02 przez rossecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Arma II najlepsza ;]
Awatar użytkownika
Maćko
Posty: 653
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 15:08
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Podkręcanie Procesora Bios

Post autor: Maćko »

Podkręcasz w BIOSie przez FSB, najlepiej skokami co 5~10MHz, później wchodzisz do systemu i sprawdzasz stabilność, np. Orthosem na prio 9 przez godzinę. Jest dobrze kręcisz dalej. Gdy pojawia się nie stabilność (programy się zawieszają, wyskakują błędy, widzisz BSOD) podnosisz napięcie. Zmniejsz przy okazji dzielniki memków bo jak kręcisz cpu to one też się kręcą, jakiej marki te twoje memy są?

BTW: Ustaw od razu PCI-E sztywno na 100MHz (czasami może przeszkadzać gdy jest na auto z podkręcaniem).


BTW 2: Nie ten dział :]
Obrazek
Obrazek

-------------
MOBO: MSI H110M PRO-D | CPU: Core i3 [email protected] | RAM: 8GB DDR4 2400@2133 MHz CL14 Goodram Play |
GPU: Asus GTX 760 DirectCU II 2GB GDDR5 | SSD: Samsung 850 EVO 250GB | HDD: Samsung HD502HJ 500GB |
PSU: Corsair VS450 | Case: SilentiumPC Brutus S20 | FAN: SilentiumPC Mistral 120 mm
Awatar użytkownika
rossecki
Posty: 83
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 15:48
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Podkręcanie Procesora Bios

Post autor: rossecki »

No tak tylko że może jak dla idioty...?
Bo niestety software i hardware i reszta to spokojnie zrobie bo lubie i umiem ;o
Ale z biosem to ja jestem zielony i chciałbym wiedzieć co pokoleji zrobić ;]
(pytam się tutaj bo do arma większość z was podkręcała) a na googlach .... szkoda gadać ;p
Nie wiem Bios też trzeba updateować czy cuś?
Obrazek
Arma II najlepsza ;]
Awatar użytkownika
Maćko
Posty: 653
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 15:08
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Podkręcanie Procesora Bios

Post autor: Maćko »

To masz tu łopatologicznie jak dla idioty :P wytłumaczone: http://forum.pclab.pl/t197951.html

Miłej lektury :P
Obrazek
Obrazek

-------------
MOBO: MSI H110M PRO-D | CPU: Core i3 [email protected] | RAM: 8GB DDR4 2400@2133 MHz CL14 Goodram Play |
GPU: Asus GTX 760 DirectCU II 2GB GDDR5 | SSD: Samsung 850 EVO 250GB | HDD: Samsung HD502HJ 500GB |
PSU: Corsair VS450 | Case: SilentiumPC Brutus S20 | FAN: SilentiumPC Mistral 120 mm
Awatar użytkownika
rossecki
Posty: 83
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 15:48
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Podkręcanie Procesora Bios

Post autor: rossecki »

dzięki :dworship
Obrazek
Arma II najlepsza ;]
Awatar użytkownika
Brazniew
Posty: 11
Rejestracja: 30 sierpnia 2009, 20:08
ID Steam:
ID gracza: 994

Re: Podkręcanie Procesora Bios

Post autor: Brazniew »

Mam ten proc, i na standardowym chłodzeniu działał bardzo stablinie na 2.8. Na wyżysz już się sypał.
/edit:
Teraz zauważyłem date postu.
Obrazek
zriel
Posty: 30
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 17:54
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Podkręcanie Procesora Bios

Post autor: zriel »

Tak jak kolega Maćko pisał zalecam ustawienie PCI-E na sztywno 100MHz, ale to nie wszystko, przy podkręcaniu tej rodziny procesorów musisz też pamiętać o odpowiednim ustawieniu dzielnika dla pamięci- jeśli posiadasz pamięci DDR 2 800 to przy ustawieniu FSB na 333 MHz będzie on wynosił w przybliżeniu 2,5 , jest to bardzo ważne bo jeśli np standardowe FSB masz 200MHz to dzielnik dla pamięci wynosi wtedy 4, jeśli zwiększysz częstotliwość FSB nie zmieniając dzielnika - łatwo obliczyć jakie wtedy będzie taktowanie pamięci i co się z nią może stać. Pamięć to w ogóle osobny temat i bardzo blisko związany z kręceniem cpu. Musisz też pamiętać że podkręcając procesor zwiększasz jego zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie powinieneś zwiększyć napięcie zasilające rdzeń, no i najważniejsza rzecz : CHŁODZENIE !!! Nie polecam podkręcania CPU na standardowym coolerze, i w ciasnej budzie z nieuporządkowanymi kablami i bez dodatkowej wentylacji.Bardzo ważna jest też jakość zasilacza, zwiększając zapotrzebowanie komputera na energię zwiększasz też obciążenie zasilacza. Jeśli jest on kiepskiej jakości to nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej mocy oraz nie będzie trzymał odpowiednich napięć. No i nie zapominajmy o jakości samej płyty głównej, a szczególnie jej sekcji zasilania. Do tego należy pamiętać że przy podkręcaniu należy wyłączyć w BIOS-ie wszystkie funkcje odpowiedzialne za oszczędzanie energii, a także funkcję wirtualizacji. Można zostawić ewentulnie funkcję NXd bit(stop execute) odpowiedzialną za blokowanie wykonywania szkodliwego kodu- chroni ona przed atakiem polegającym na przepełnieniu bufora. Jak już osiągniesz jakieś rezultaty w OC możesz dalej kombinować np. zwiększając stabilność sygnału dla szyn danych poprzez lekkie podniesienie napięcia dla FSB, lub dla North Bridge- to poprawia współpracę z pamięcią jeśli i ona jest kręcona. Ale to już funkcje dla bardziej zaawansowanych overclockerów. Najlepiej by było jak byś podał nazwę swojej płyty głównej, pamięci oraz zasilacza to wtedy mógłbym ci powiedzieć co jesteś w stanie wyciągnąć z tego zestawu. No i nie zapominaj o odpowiednim chłodzeniu :)
Osobiście w swoim kompie posiadam C2D E2200 kręconego z 2.2 na 3.2 GHz. Ale umieszczony on jest w dobrej jakości płycie- Gigabyte EP35-DS3, może nie ma bajerów typu heatpipe, ale ma solidną sekcję zasilania i jest kure**o stabilna. Do tego posiadam odpowiednie pamięci- Patriot Dual LLK DDR2 800, niedrogie stabilne i ładnie się kręcą, markowy dobry zasilacz- Chieftec 600W, najtańsze co się nadaje do OC, dobre chłodzenie CPU- Xigmatek HDT S964, no i sporą przewiewną budę- Sunbeam Freezeng Storm, a w niej 5 wentylatorów 120mm. Do tego jest jeszcze GF 8800 GT Asusa w wersji Top, z wymienionym biosem i również kręcona oraz 2 jednotalerzowe dyski 250GB seagate, połączone w macierz RAID 0. I na tej konfiguracji jak na razie nie mam problemów aby w większość nowych gier ustawiuć najwyższe lub wysokie ustawienia ciesząc się przy tym płynną rozgrywką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”