Przyszłość pojazdów opancerzonych
http://www.polska-zbrojna.pl/index.php? ... Itemid=105
O jak najefektywniejszym wykorzystaniu urządzeń szkoleniowych i zmianach systemu szkolenia po wojnie w Iraku i misji w Afganistanie rozmawiali uczestnicy International Armoured Vehicles – połączonej z targami konferencji, która odbywa się w Londynie 1– 5 lutego. „Polska Zbrojna” jest jednym z patronów medialnych tej imprezy.
Najważniejsza część konferencji poświęcona przyszłości pojazdów opancerzonych została zaplanowana na 2 i 3 lutego. Na dni wcześniejsze i późniejsze organizatorzy przygotowali kilka bardzo interesujących debat i paneli dyskusyjnych. 1 lutego był dniem poświęconym systemom szkoleniowym i ich ewaluacji po wojnie w Iraku i misji w Afganistanie. Swoje wnioski zaprezentowali przedstawiciele: armii brytyjskiej – dowódca Land Warfare Development Group w Land Warfare Centre brigadier Piers Hankinson oraz szef Command, Staff and Tactical Training Group w Land Warfare Centre pułkownik Tim Hyams, armii duńskiej – szef Research & Development Branch Danish Army Combat Centre major Henrik Kolding Kristensen oraz armii Stanów Zjednoczonych – Thomas Lasch, szef Models & Simulation Branch w Joint Multinational Simulation Centre US Army Europe. Podczas panelu dyskusyjnego w imieniu firm zajmujących się produkcją oprogramowania na potrzeby wojska wystąpił Nils Hinrichsen z eSim Games, której gra Steel Beast jest od kilku lat używana do szkolenia armii duńskiej.
Wnioski z całodniowej debaty można podsumować następująco: elektroniczne systemy szkoleniowe to przyszłość. Można ich używać nie tylko do szkolenia taktycznego, jak na przykład VBS2, o którym opowiadał Thomas Lasch, ale również do nauki metod przesłuchiwania podejrzanych – program HCC. Uczestnicy konferencji byli jednak zgodni, że nawet najbardziej rozwinięte technologicznie programy nie zastąpią szkolenia na poligonie.
Fot.: Krzysztof Wilewski