Padł komp...

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

Awatar użytkownika
hetzer
Posty: 23
Rejestracja: 04 września 2007, 19:19
ID Steam:
Numer GG: 6892564
ID gracza: 0
Lokalizacja: Mikołów
Kontakt:

Re: Padł komp...

Post autor: hetzer »

Dobra teraz kolejna runda zmagania z moim "piecem".
Otóż wymieniłem płytę główną i komp odpalił. Krótko jednak trwało moje szczęście. Ale aby dokładnie opisać kolejny problem jaki się narodził podam charakterystykę posiadanych części i konfiguracje w jakich ich próbowałem użyć:

Procesor I: Athlon AMD 3500+ [64] socket AM2, Single Core - Lima, ~2.20GHz (zwany dalej AMD 3500+)
Procesor II: Athlon AMD 6000+ [64] socket AM2, Dual Core - Windsor, ~3.0GHz (zwany dalej AMD 6000+)
Karta graficzna I: Ge-Force 8800GTS 640MB [SPARKLE] (zwana dalej GF 8800)
Karta graficzna II: Ge-Force 750 (zwana dalej GF 7500)
Płyta główna: GIGABYTE - GA M55S-S3 AM2 ATX
Zasilacz I: Chieftec GPS-550AB A - moc znamieniowa: 550W, moc rzeczywista max. około 530W (zwany dalej Chieftec)
Zasilacz II: HIPRO HP-D3057 F3P - moc max. 300W. (zwany dalej HIPRO)
Pamięć: 2GB 533MHz DDRam II GOOD RAM

Poniżej opiszę konfiguracje jakie tworzę i jakie pojawiają sie problemy:

Konfiguracja I:
Płyta gł: GIGABYTE
Procesor: AMD 6000+
Karta graf: GF 8800
Zasilacz: Chieftec lub HIPRO
Objawy:
Kłopoty z zainstalowaniem Windowsa, komputer zawiesza się na różnych etapach instalacji,
Kiedy odpalę już zainstalowanego Windowsa, komputer po włączeniu nie działa poprawnie tylko wydaje dźwięki głosowe (przerywane, dwu-sekundowe)
Konfiguracja II:
Płyta gł: GIGABYTE
Procesor: AMD 6000+
Karta graf: GF 7500
Zasilacz: Chieftec
Objawy:
Udaje się postawić system Windows ale komputer pracuje niestabilnie, pojawiają się kłopoty przy poważniejszych operacjach, najpoważniejszą jaką udało mi się przeprowadzić - instalacja sterowników. Komputer czasem się zawiesza/restartuje "na pulpicie" lub np podczas "poszukiwania nowego sprzętu".
Konfiguracja III:
Płyta gł: GIGABYTE
Procesor: AMD 3500+
Karta graf: GF 8800
Zasilacz: Chieftec
Objawy:
Komputer pracuje bez zastrzeżeń, brak jakichkolwiek nieprawidłowości...

Problem naświetliłem najbardziej przejżyście i obrazowo jak tylko potrafiłem.
Nie mam pojęcia co jest nie tak, nie jestem znawcą tematu. Moje podejrzenia kierują się w stronę zasilacza i jego niewydolności. Na uwagę zasługuje fakt iż w charakterystyce procesora AMD 6000+ podany jest pobór mocy w wysokości 125W. Z tego co zauważyłem to normalnie nie podaje się tej wielkości w charakterystykach innych procesorów. Dodam, że do prawidłowego zasilania GF8800 potrzebne jest źródło o mocy min. 450W. Trudno mi w to uwierzyć ale czyżbym potrzebował potężniejszy zasilacz? A może lepszy? O ile w ogóle moje podejrzenia są słuszne.
Jeśli zbyt długo patrzysz w czeluść - czeluść zaczyna patrzeć na Ciebie...
Obrazek
itan
Posty: 338
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 13:17
ID Steam:
Numer GG: 9190911
ID gracza: 596484
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Padł komp...

Post autor: itan »

hetzer pisze:Dobra teraz kolejna runda zmagania z moim "piecem".
Otóż wymieniłem płytę główną i komp odpalił. Krótko jednak trwało moje szczęście. Ale aby dokładnie opisać kolejny problem jaki się narodził podam charakterystykę posiadanych części i konfiguracje w jakich ich próbowałem użyć:

Procesor I: Athlon AMD 3500+ [64] socket AM2, Single Core - Lima, ~2.20GHz (zwany dalej AMD 3500+)
Procesor II: Athlon AMD 6000+ [64] socket AM2, Dual Core - Windsor, ~3.0GHz (zwany dalej AMD 6000+)
Karta graficzna I: Ge-Force 8800GTS 640MB [SPARKLE] (zwana dalej GF 8800)
Karta graficzna II: Ge-Force 750 (zwana dalej GF 7500)
Płyta główna: GIGABYTE - GA M55S-S3 AM2 ATX
Zasilacz I: Chieftec GPS-550AB A - moc znamieniowa: 550W, moc rzeczywista max. około 530W (zwany dalej Chieftec)
Zasilacz II: HIPRO HP-D3057 F3P - moc max. 300W. (zwany dalej HIPRO)
Pamięć: 2GB 533MHz DDRam II GOOD RAM

Poniżej opiszę konfiguracje jakie tworzę i jakie pojawiają sie problemy:

Konfiguracja I:
Płyta gł: GIGABYTE
Procesor: AMD 6000+
Karta graf: GF 8800
Zasilacz: Chieftec lub HIPRO
Objawy:
Kłopoty z zainstalowaniem Windowsa, komputer zawiesza się na różnych etapach instalacji,
Kiedy odpalę już zainstalowanego Windowsa, komputer po włączeniu nie działa poprawnie tylko wydaje dźwięki głosowe (przerywane, dwu-sekundowe)
Konfiguracja II:
Płyta gł: GIGABYTE
Procesor: AMD 6000+
Karta graf: GF 7500
Zasilacz: Chieftec
Objawy:
Udaje się postawić system Windows ale komputer pracuje niestabilnie, pojawiają się kłopoty przy poważniejszych operacjach, najpoważniejszą jaką udało mi się przeprowadzić - instalacja sterowników. Komputer czasem się zawiesza/restartuje "na pulpicie" lub np podczas "poszukiwania nowego sprzętu".
Konfiguracja III:
Płyta gł: GIGABYTE
Procesor: AMD 3500+
Karta graf: GF 8800
Zasilacz: Chieftec
Objawy:
Komputer pracuje bez zastrzeżeń, brak jakichkolwiek nieprawidłowości...

Problem naświetliłem najbardziej przejżyście i obrazowo jak tylko potrafiłem.
Nie mam pojęcia co jest nie tak, nie jestem znawcą tematu. Moje podejrzenia kierują się w stronę zasilacza i jego niewydolności. Na uwagę zasługuje fakt iż w charakterystyce procesora AMD 6000+ podany jest pobór mocy w wysokości 125W. Z tego co zauważyłem to normalnie nie podaje się tej wielkości w charakterystykach innych procesorów. Dodam, że do prawidłowego zasilania GF8800 potrzebne jest źródło o mocy min. 450W. Trudno mi w to uwierzyć ale czyżbym potrzebował potężniejszy zasilacz? A może lepszy? O ile w ogóle moje podejrzenia są słuszne.

Mialem też kiedys problemy z instalacja Windowsa, tzn zawieszał mi sie. Było to prawdopodobnie spowodowane wypukłymi kondensatorami. Może odlacz niepotrzene urzadzenia podczas instalacji.
Obrazek... "zamknieta koteria ze zidiociałymi członkami"
Awatar użytkownika
iron
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2007, 10:14
ID Steam:
ID gracza: 0
Kontakt:

Re: Padł komp...

Post autor: iron »

Myślę, że powinieneś złożyć do testu jeszcze jeden zestaw:
AMD 3500+
GF 7500
zasilacz Chieftec

Miałem podobny problem tyle że z 2 kartami GF 8800. Co ciekawe w konfiguracji:
1. Płyta Asus Striker chipset 680i
2. 2 x GF 8800
3. Core 2 E6700
4. Zasilacz 680 W

Nie dało sie postawić systemu

a w konfiguracji:
1. Płyta EVGA chipset 680i
2. 2 x GF 8800
3. Core 2 E6700
4. Zasilacz 680 W

System działał stabilnie.

Problem o tyle minie zaintrygował, że napisałem maila do Nvidi. Odpowiedz była następująca:
- jest im znany problem płyty Asus Striker - a wynika on ze złego BIOSU i ustawień napięć na płycie dlatego nie jest rekomendowany przez nich do czasu aż Asus poprawi Bios
- pomimo że płyta EVGA działa poprawnie z zasilaczem 680 W - oni stanowczo odradzają jego użytkowanie - minimum które oni rekomendują to 750 W zasilacz ZEUS

Zmieniłem zasilacz na ZEUSA, zostawiłem płytę EVGA a pozbyłem się Strikera - i od tego czasu ( styczeń tego roku) mam spokój komp działa bez najmniejszych problemów.

A tak na marginesie GF 8800 gtx pobiera 320 W.

Możesz jeszcze podłączyć to w następujący sposób:
- ten Chieftec z tego co mi sie wydaje ma osobne złącza do zasilania karty ( 4 pinowe) i pewnie tak je podłączyłeś.
- Do karty dostałeś przejściówki czyli - złącze 4 pinowe zakończone molexami, możesz spróbować podłączyć kartę za pomocą tych właśnie przejściówek w taki sposób a by karta otrzymywała dodatkowe zasilanie z 2 lub nawet 4 odrębnych wyjść zasilacza.

Powodzenia
Awatar użytkownika
hetzer
Posty: 23
Rejestracja: 04 września 2007, 19:19
ID Steam:
Numer GG: 6892564
ID gracza: 0
Lokalizacja: Mikołów
Kontakt:

Re: Padł komp...

Post autor: hetzer »

Sprawa się wyjaśniła:
Otóż kupiłem jakąś lamerską płytę główną do kompa dal siostry (ESC Elitegroup C51Gm-M microATX) i po prostu podpiąłem procesor Athlon AMD 6000+. Okazało się, że działa bez zarzutu nawet na 300W zasilaczu. Czyżby płyta GIGABYTE - GA M55S-S3 AM2 ATX miała jakieś problemy z obsługą AMD X2. Jak zapewnia producent płyta ta jest przystosowana do obsługi tego typu procesorów. Może wina leży gdzieś w BIOS-ie (błędnej konfiguracji lub jej braku). Ale na płycie ESC ruszył na "deflautowych" ustawieniach. Nie wiem co o tym myśleć. Puki co działam na tym microATX bez większych kłopotów. Pomimo niewielkiej przestrzeni wewnątrz procesor zachowuje odpowiednią temperaturę (nawet obciążony).
Jeśli zbyt długo patrzysz w czeluść - czeluść zaczyna patrzeć na Ciebie...
Obrazek
Awatar użytkownika
mant3z
Posty: 968
Rejestracja: 23 stycznia 2007, 08:41
ID Steam:
ID gracza: 1111
Lokalizacja: Gandza
Kontakt:

Re: Padł komp...

Post autor: mant3z »

No właśnie X2 bez kręcenia mają zaskakująco niską temperaturę.
Też mam opcję 6000, chłodzę stockowym wentylem, z tym że mam bardzo przewiewną obudowę 5FAN's x 120mm... nawet do 40 stopni w stresie go nie rozgrzałem.

Zastanawia mnie ten problem o którym pisałeś w pierwszej wiadomości, raz mi się tak zdarzyło że po 3dniach działania e-mule/arma bez restartu, po przyjściu z pracy okazało się że komp wisi na bootowaniu. Restart nic nie pomógł. Musiałem wyłączyć go na chwilę... odczekać, następnie włączyć. Zaskoczył i działa normalnie.

Czyżby jakieś anomalie związane z zasiłką... sam nie wiem, cały komp wpięty jest pod UPS'y. Monitor i amplituner mają oddzielny, jednostka centralna ma swój oddzielny.

W stresie (arma) zasilacz obciążony jest tak do 330~380W. Normalnie pod emulkiem to może 120~150W.

===============
x2 6000
Asus (nie pamiętam modelu, taki z heatpipe'ami)
2G OCZ
HD2900XT
AEROCOOL 430W
===============
Mów mi milordzie łapserdaku!
Awatar użytkownika
warchlaq_przebiegly
Posty: 83
Rejestracja: 30 lipca 2007, 10:16
ID Steam:
Numer GG: 1212210
ID gracza: 0

Re: Padł komp...

Post autor: warchlaq_przebiegly »

A gdzie sprawdzić obciążenie zasilacza? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
mant3z
Posty: 968
Rejestracja: 23 stycznia 2007, 08:41
ID Steam:
ID gracza: 1111
Lokalizacja: Gandza
Kontakt:

Re: Padł komp...

Post autor: mant3z »

Na UPS'ie o ile masz opcje z miernikiem.
Mów mi milordzie łapserdaku!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”