Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Masz problem ze sprzętem? Windows Ci się wiesza? A może chcesz sie pochwalić swoim "piecem"?

Moderator: Inkwizytor

ODPOWIEDZ
Peyot
Posty: 71
Rejestracja: 10 stycznia 2007, 19:35
ID Steam:

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: Peyot »

Desperat pisze: 5.1 , czyli surround ( dzwiek przestrzenny ) . Jak sama nazwa wskazuje . Zadne sluchawki ( w stylu sandalow a'la Peyot ) , nie oddadza natury 5.1 . Mozecie sobie zrobic doswiadczenie , rozstawic 5 glosnikow na jednej lini , albo jak do 5.1 przystalo -> wokol siebie , 1 central - subwoofer - 2 front - 2 rear . Wtedy slychac roznice . Kazdy glosnik odpowiadajacy za swoja strefe , odpowiednio rozstawiony , bedzie najlepiej oddawal / symulowas dzwiek przestrzenny . Latwo tez to zauwazyc , obracajac sie jakas postacia grze ( np. fps ) . Najpier odpowiednio beda graly central , wraz z frontami , po odwoceniu postaci , role ta przejma rear'y z subwooferem , przy lekkim wzmocnieniu centrala . Nie wiem , czy jesli wam pisze , ze jest 5 glosnikow ( 5 / 5 w sluchawkach ) to od razu ma to byc surround ? Surround zalezy od rozmieszczenia glosnikow , a nie od ich ilosci . Nawet na 2.1 , mozna to miec . Szkoda wiecej pisac .

I tutaj się też z Tobą niezgodzę, abstrahując już od moich słuchawek czy jak wolisz sandałów ;) ogólnie w słuchawkach stereo da się uzyskać dokłdanie taki efekt o którym mówisz (obracając postacią w grze fps :] słychać głos z tyłu, boku itd. bla bla.... ) krótko mówiąc nie mam najmniejszego problemu ze zlokalizowaniem źródła dźwięku. Oczywiście w moim przypadku to nie zasługa tylko słuchawek, ale głównie X-Fi, a konkretnie technologii CMSS-3D która doskonale emuluje efekt przestrzenności zresztą jak będziesz miał możliwość posłuchaj sobie tej karty w słuchawkach z uruchomioną tą opcją i może się zdziwisz (np. test z helikopterkiem latającym wokół głowy w game mode - kto ma ten wie :mrgreen: ). Zresztą CMSS-3D to nie jedyna taka możliwość było już w tym temacie pisane choćby o Dolby Headphones. Po kupnie X-Fi wiem, że to naprawdę działa, a nie tylko chwyt marketingowy. Zresztą jak myślisz dlaczego jedne z najlepszych słuchawek dla graczy SteelSound 5H to słuchawki tylko stereo ?
Obrazek
Awatar użytkownika
PolishFactor
Posty: 24
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:58
ID Steam:
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: PolishFactor »

Długo się zastanawiałem, porównywałem parametry,ceny i wybór padł na najciekawsze
słuchawki 5.1 jakie znalazłem. Bardzo mnie ciekawiła ,czy jest różnica między programowymi efektami
CMSS-3D w mojej SB X-FI ze zwykłych słuchawek stereo.
Choć słoń mi na ucho nie nadepnął to różnica jest zauważalna.
Słynny symulowany CMSS-3D efekt latakącego wokół głowy helikoptera ze słuchawek stereo na 5.1
nabrał przestrzeni. Wreszcie w filmach słyszę jak komuś z tyłu upada łyżeczka i mogę wyłowić pojedyńcze
dźwięki tła które dotąd całkowicie nie byłu słyszalne bo się zlewały. Wniosek - ilość głośników ma znaczenie.
Wyraźnie bije na głowę emulację 3D nawet na tak zajefajnej karcie jak SB X-FI. Jest trochę zabawy ,aby
przy słuchaniu muzyki stereo wyregulować zestaw,ale po tym nie ma problemów. Do dzwięku przestrzennego
trzeba się trochę przyzwyczaić. bo na początku mózg nie reaguje tak precyzyjnie. Zauważyłem,że po pewnym
czasie użytkownia efekt odbioru przestrzenności (zdolności precyzyjnego rozdzielenia dzwięków i postrzegania
ich lokacji) wzrasta. Jeden z problemów słuchawek z wieloma głośnikami jest ich jakość. 20-20000HZ nie powala,ale
jeśli nie mamy syndromu nietoperza i aspiracji studyjnego muzyka to wystarczy. To problem wynikający z kosztów
(ilość głośników) i dotyczy wszystkich słuchawek 5.1. Po długich porównaniach najciekawszą propozycją jaką znalazłem
i zakupiłem były słuchawki 5.1 firmy Lognetmedia (Aero 5.1). Co je wyróżniało? 3 systemy:
1. Separate Speaker Chamber (SSC) - każdy z głośników umieszczono w osobnej komorze, w celu wyeliminowania
zakłóceń, a także poprawienia jakości dźwięku.
2. Balanced Surround Sound Design (BSSD) - wszystkie kanały zbalansowano w celu najlepszej reprodukcji dźwięku.
3. Double Bass System (DBS) - mocniejsze basy wydobywające się z dwóch głośników nisko tonowych.

Rozsądna cena w przedziale 250zł, dobre parametry przenoszenia (prezentują niskie rejestry normalnie, bez podbicia, bez efekciarstwa) co szczególnie w przypadku słuchania muzyki jest plusem, głośniki basowe też mają spore możliwości
(dzięki zdublowaniu) i czego nie znalazłem w żadnych innych słuchawkach innych producentów zamiast 6-8 głośników (po 3-4 na stronę) - aż 10! Dodano dodatkowy (zdublowany) subbufer dzielony na sekcje górną i dolną co daje niezły efekt. Teraz dzwięk jest równomiernie rozmieszczony wokół centrala. Bas nawet na maksymalnej głośności naprawdę miło zaskakuje (żadnego rezonansu obudowy i harczenia świadczącego że sprzęt nie wyrabia). Co jest jednak najmilsze to to,że jest mikrofon ,a jego obudowa pozwala na dobre tłumienie dźwięków tła i jednocześnie przenosi dźwięk bez strat wiec jest
niezłej jakości. Teraz telefoniczne voipowanie, komunikacja w grach jest czystą przyjemnością (kiedyś miałem mikrofonik na stojaku i pracowałem na problemy z kregosłupem). Po 8h grania sprzętu nie czuje się,że ma na uszach, choć jest duży i solidnie wykonany. Tłumienie otoczenia jest przyzwoite. Kolejnym plusem jest pilot sterujący wszystkimi głośnikami na kablu i niezwykle długi przedłużacz dodawany do kompletu złącz i przejściówek pozwalających na wpięcie do zwykłego sprzętu stereo. Wada to brak wbudowania kabla do mikrofonu(na przedłużaczu). Nie ma problemu - dokupiłem taki i jest git.
Mocowanie kabli i obudowa są bardzo solidne co wróży dobrze ich trwałosći (straciłem wiele słuchawek zaliczając 1 nieuwazny najazd kołkiem fotelu komputerowego na kabel lub na "naturalnych" zagięciach). Grzebanie i naprawianie
wielożyłowego kabla nie wróży nic dobrego (nie jest tani i powszechnie dostepny)...
Po 4 miesiącach użytkowania i testach we wszytkich najnowszych tytułach gier daje sprzetowi 4+ na 5 co znaczy
że jest ok. Normalnie są po 350 ,ale jest promocja i stówę można zaoszczędzić. Za ta cenę jak dla mnie to jest gradka....
Awatar użytkownika
Robi
Posty: 300
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 20:27
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: [52°39'E - 19°03'N] - Włocławek
Kontakt:

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: Robi »

Stary... masz sklep audio? :mrgreen:

ps.
w sumie do Aero nic nie mam, ale cały post zajeżdża mi reklamą ;)
...sorry
Tak dla zasady: Zawsze po niewłaściwej stronie!
Awatar użytkownika
PoitleK
Posty: 190
Rejestracja: 18 grudnia 2006, 19:55
ID Steam:
Numer GG: 2535531
Lokalizacja: Wrocław

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: PoitleK »

tak... reklama ktora to w dodatku wymaga ode mnie przeswzukania googla co oznaczaja te dziwne skroty literkowe... bo jesli chodzi o dzwiek to jestem jakos takos "lewy"... mp3 brzmia na wszystkim tak samo przeca 8)
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

Sith Code
Awatar użytkownika
PolishFactor
Posty: 24
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:58
ID Steam:
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: PolishFactor »

Sorry koledzy,ale nie odsprzedam wam moich słuchawek. 5.1 są bez dwóch zdań alternatywą dla rozstawiania wielu głośników i kabli po kątach pokoju. U mnie taka instalacja nie wchodziła w rachubę, gdyż głośniki jakie oglądałem nie tylko nie grzeszą pięknym designem, ale oszpeciły by mi pokój kabliszaczami ( o kuciu czy wybebeszaniu listw przypodłogowych nie było mowy).
Również cena zestawu głośników (o sensownych parametrach) nie dawała mi wyboru. Ponieważ Aero wyróżniają się od innego sprzętu 5.1 i jestem z nich więcej niż zadowolony więc dokładniej opisałem i uzasadniłem jak jest. Dla mnie przejcie ze zwykłego stereo było małą rewolucją jakościową porównywalną do przesiadki z głuchego Realteka na płycie do wypasionej SB X-FI. Przed zakupem sporo czytam i porównuje sprzęt bo staram się jak każdy nie wtopić kasy. Opis techniczny jest dostępny w ulotce więc przepisałem. Resztę sam na własne uszy poczułem więc mogę dyskutować. Do postu skłoniła mnie odpowiedź na opinię, że SB X-FI ze swoja emulacją przestrzeni na słuchawkach stereo nie robi różnicy. Człowiek, który to pisał na pewno nie miał na uszach dobrych 5.1 podłączonych do tej karty muzycznej. Ludzie nie dajcie się zwariować. Słuchawki 5.1 i seria kart X-FI z ich jakością dźwięku i efektami daje wyraźnie poczuć różnicę. Nie żałuję żadnej złotówki wydanej na ten zestaw.
PS.
Dałem 4+ bo moją obawę budziło łączenie kabla z sterownikiem potencjometrów przy słychawkach.(łatwo wiginające się w eksploatacji podczas ruszania głową). Teraz mogę potwierdzić,że jest to słaby punkt - mocniej poruszany kabel wykazuje mi już objawy uszkodzenia. Tego się najbardziej obawiałem pisząc o kablach. Pierwsze jakie kupiłem miały niestety dokładnie w tym miejscu uszkodzenie (nie grało po poruszeniu czesć głośniczków) i je oddałem - mają 5 lat gwarancji. Myślałem ,że to przypadek. NIestety widzę,że to chyba powszechna wada konstrukcyjna,albo zrobiona przez sklep "promocja" dotyczyła odrzyconej ze sprzedaży wadliwej partii (po naszych handlowcach wszystkiego można sie spodziewać). Skorzystam z gwarancji jednak odsyłanie i wymiana nie jest fajna sprawą. Przejście znowu na zwykłe stereo będzie bolesne...
Awatar użytkownika
PolishFactor
Posty: 24
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:58
ID Steam:
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: PolishFactor »

PoitleK - co do MP3 to jestem pewien ,że nie słyszałeś w akcji crisalizera w X-FI. Ten patent spowodował,że szczena mi opadła do ziemi. Jak można poprawić kaszaniastego MP3 w czasie rzczywistym nie mogę ci opisać- to trzeba usłyszeć na własne uszy. Tylko dla tego bajeru warto było wydać te parę stówek na tę kartę. Przetetowałem wszystkich "głuchych"
na tym patencie i wierz mi - odzyskali słuch i zauważyli różnice! Można mieć najdroższe słuchawki jednak to nic nie da jak kiedy popłynie do nich z cieńkiego sprzętu dodatkowo zaszumiały i obcięty kompresją "syf" :-).
Awatar użytkownika
PoitleK
Posty: 190
Rejestracja: 18 grudnia 2006, 19:55
ID Steam:
Numer GG: 2535531
Lokalizacja: Wrocław

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: PoitleK »

Jak można poprawić kaszaniastego MP3


Najlepiej posiadajac mniej kaszaniaste mp3... tak powiedzmy ze 320kbps... wiecej mi do zycia raczej nie potrzeba...
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

Sith Code
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: Forrestal »

PolishFactor pisze: PoitleK - co do MP3 to jestem pewien ,że nie słyszałeś w akcji crisalizera w X-FI. Ten patent spowodował,że szczena mi opadła do ziemi. Jak można poprawić kaszaniastego MP3 w czasie rzczywistym nie mogę ci opisać- to trzeba usłyszeć na własne uszy. Tylko dla tego bajeru warto było wydać te parę stówek na tę kartę. Przetetowałem wszystkich "głuchych"
na tym patencie i wierz mi - odzyskali słuch i zauważyli różnice! Można mieć najdroższe słuchawki jednak to nic nie da jak kiedy popłynie do nich z cieńkiego sprzętu dodatkowo zaszumiały i obcięty kompresją "syf" :-).



Za nic w swiecie sie z tym nie zgodze. X-Fi to IMO najwieksza porazka u Creativa. Sluchalem sobie X-Fi na plytach DVD-Audio na Sennheiserach HD555 (IMO najlepsze sluchawki stereo) i powiem ze wypada bladziej niz poczciwe Audigy 2ZS nna tych samych sluchawkach i utworach. Crystalizer to sobie mozna wsadzic w d... Dosc znaczaco wplywa on na barawe dzwieku i jego charakterystyczne nuty. Co najgorsze wszystkie mp3 puszczone przez Crystalizer na X-Fi wydawaly mi sie bardzo do siebie podobne chociaz oryginalne (nieprzetworzone) wersje roznily sie od siebie znacznie. Dodatkowo caly panel do obslugi 3 trybow to porazka bo za kazdym razem jak chce pograc to trzeba to zmienic na trym dla graczy z trybu entertainemt...

Zaraz ktos moze powiedziec ze testowalem tylko wersjie Xtreme-Music, tak ale lepsze parametry ma tylko Elite Pro a tej cene wachc sie w okolicach 1k PLN.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pabas
Posty: 73
Rejestracja: 16 lutego 2007, 14:23
ID Steam:
ID gracza: 0
Kontakt:

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: pabas »

Nawiązując do tematu słuchawek, od kilku dni posiadam Słuchawki firmy Steelpad czyli Steel Sound 5H v2 USB. Te bogatsze o dodatkową kartę dźwiękową dającą dźwięk 7.1.
Wcześniej używałem Gembirda z tych modeli wyżej 930 czy jakoś tak.
A teraz moje wrażenia:
Na początku było bardzo ciężko się przestawić. W tych słuchawkach Steel Sounda słychać dosłownie wszystko!! Doświadczony gracz może nawet rozpoznać po dźwięku kto majstruje przy jakiej broni (tzn. przeładowywanie, podnoszenie - chodzi mi w tym przypadku oczywiście nie tylko o grę ARMA).
Każdy szelest krzaka słychać z dalszych odległości - i tu właśnie byl problem z przestawieniem sie. Można było zwariować. Ale z czasem jednak zacząłem doceniać ten "problem". Przy poznaniu dokładnie mapy praktycznie po każdym najmniejszym błędzie przeciwnika (jakiś specyficzny dźwięk) zdradza jego położenie. Nie będę bardziej słodzić, bo można by było jeszcze wymieniać mnóstwo zalet, chociażby mikrofon, jego jakość oraz trwałość (zabezpieczony poprzez schowanie w słuchawce).
Ogólnie mówiąc słuchawki nie dla wszystkich, tzn. raczej dla tych którzy lubią "słyszeć" przestrzeń. Jeżeli komuś to odpowiada to SZCZERZE POLECAM.

Pozdrawiam
Pabas
Awatar użytkownika
PolishFactor
Posty: 24
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:58
ID Steam:
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: PolishFactor »

Forrestal - jaka porażka? Porażką to może są, ale zintgrowane Realteki na większości płyt głównych.
Okeślenie wypada bladziej nie pokazuje jakiejś totalnej różnicy upoważniającej do używania słowa
porażka. Crystalizer do d..? Powiedz to ludkom (nieprofesjonalitom bez słuchu nietoperza),których
16 się u mnie przewinęło i każdy był pod wrażeniem co można zrobić z shitu MP3 (90%
w necie to cieńkie próbki 128Mbps). Tak odtwarzałem dla kontrastu te same MP3 na mini wieży
Thomsona po czym dawałem posłuchać na słuchawkach Aero z kompa przez X-Fi z wł. cristalizerem.
Zresztą jak ktoś jedzie z oryginałów CDDA to może używać odtawarzacza CD i nie potrzebny mu komp,ani
Audigy,ani tym bardziej X-FI i cristalizer żeby delektować się subtelnymi niuansami różnic brzmienia poszczególnych utworów. Jeśli nawet półgłuchy słyszy wyraźną różnice poprawy jakości dźwięku to naprawdę cuda muszą się dziać.

W wypowiedzi nie uwzględniasz ,że SB ma problemy z sterownikami bo to nowej generacji sprzęt. Pokaż
mi jedną firmę, która nie wypuszcza co chwilę poprawek (nowych sterowników) . Trzeba być realistą i wziąć
też pod uwagę ,że PCety to składaki. Nie ma idealnej standaryzacji. Dziesiątki producentów podzespołów,co chwilę
wypuszcza też nowe części różniące się parametrami. Programiści muszą się zmierzyć z odmiennymi
architekturami procków, szyn, chipsetów, pamięci i innych dodatków instalowanych w budzie,a
mających wpływ na działanie każdej karty. Nie ma możliwości, aby to idelnie i szybko zgrać. Weż pod uwagę,
że każdy sobie składa kompa z różnych jakościowo części, najczęściej kierując się jak najniższą ceną
więc u każdego mogą być różne efekty takiego działania).

Sam hardware X-FI jest nie do pobicia i wprowadzenie go jest dla mnie porównywalne z rewolucją jaką w świecie procków
zrobił C2D! Pokaż mi bardziej zaawansowany i o większej mocy obliczeniowej procek zarządzający dźwiękeim w
cenie 340zł! PIV3,6 Ghz za taką cenę? O innych podzespołach na karcie nie wspomnę. Opisany przez ciebie Audigy 2Zs
to dobra karta, jednak to już nie ta generacja sprzętu. To tak jakby uparcie zostawać przy PIV mając pod nosem niewiele droższy C2D i udowadniać , że ten pierwszy będzie lepszy. Nikt nie zaprzeczy,że X-FI możliwościami bije na głowę wszystko co dotychczas pojawiło się na rynku kart muzycznych do PC (patrząc na współczynnik jakość/cena). Każda nowość wymaga jednak czasowej ewolucji sterowników. Audigy jest starsza więc ma bardziej dopracowany software wyciskający z niej maksa możliwości. Niestety dla niej istnieje już bariera nie do przebycia - starszy hardware.

Co do zmian interfejsu i wolnego posuwania prac na sterami. Czytałem na forum wywiad z progamistą z SB. Mogli
by szybciej wprowadzić poprawki,ale producenci nie zawsze chcą współpracować i uwzględniać szybko niezbędne charakterystyki sprzętu i korygować swoje sterowniki (prawa konkurencji). Patrz słynne problemy X-FI we współpracy
z chipsetem nVidii nforce4. Dla nie wtajemniczonych dodam , że przekaz danych miał opóźnienia do 2ms ze względu na budowę niektórych płyt i architekturę chipsetu. Efektem były trzaski. Nie wiem w co włożyłeś testowaną "porażkę X-Fi",
ale ja na płycie Asusa P5N-E SLI z C2DE4300 1.8@3Ghz mam idealny dźwięk i potwierdzam, że nowe stery i najnowsze
chipsety nforce serii 6 (650i, 680) nie powodują już żadnych zakłuceń, czy strat podczas odtwarzania dźwięku.
Jakby tego mało teraz Microsoft totalnie zamieszał z Vistą i ludki muszą się skupić nad problemem uruchomienia kart muzycznych na tym potworze. Geniusze z MS rewolucyjnie zerwali z dotychczasowymi systemami co wyeliminowało możliwość instalacji jakiejkolwiek karty dźwiękowej. Czuje Bill sobie wymyślił ,że będą montować swoje zintegrowane
układy na płycie z logo VISTA ready (czytaj kasa tylko dla nas) i zagarną kolejną działkę na rynku!
Doprowadzą do upadku i wykupią SB i wtedy będziecie mogli ponarzekać na ceny tym razem super monopolisty....
Wracając do problemu, nie wiem jak będzie ze wsparciem dla innych modeli ,ale na pewno X-Fi je dostanie
w pierwszej kolejności. Nie warto więc ryzykować zakupu starszych kart. Wszystkie "osiągnięcia" dotychczasowych sterowników pójdą do kosza bo trzeba będzie pisać lub emulować większość procedur od nowa. Ciekawe
jak wtedy zaprezentuje się starsza Audigy 2ZS?

Ps. Kwestia przełanczania trybów została wyjaśniona. Stowrzono specjalistyczne 3 tryby ,gdyż niema potrzeby dla gracza pakować moc karty w ASIO i minimalne opóźnienia. Cała para idzie na efekty EAX itp. , i odwrotnie po co muzykowi efekty z gier? To nowatorskie podejście znane też z profesjonalnych rozwiązań studyjnych optymalizujących wykorzystanie karty.
Nie jest to głupie,choć mniej wygodne... Ponoć pracują nad nowym interfejsem (uwzględniającym uwagi użytkowników).
Nie chcą jednak odejść od koncepcji specjalizacji.

(w wolnym czasie przeczytaj jeszcze raz i popraw bledy. Klamacz)
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 158
Rejestracja: 17 grudnia 2006, 12:52
ID Steam:
Numer GG: 4218986
ID gracza: 0
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Słuchawki – 5.1 czy dobre stereo

Post autor: Volt »

Ja mam płytę główną Vista Ready z integrowaną kartą AC'97 , na Vista nawet muzyki nie da się posłuchać normalnie...
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware & Software”