AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Miltaria, historia, wojskowość, sprzęt, ciekawostki

Moderator: Inkwizytor

Firefly
Posty: 744
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 21:23
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: Firefly »

HEKTOR pisze: Temat idzię nie w tą stronę co potrzeba :) ty Firefly masz swoje zdanie a ja swoje, raczej ich nie zmienimy :). Co do wad AK 47 ma takie, ale warto wspomnieć o tym że AK 47 zostało opracowane dużo dużo wcześniej niż M16 prawda? Jeżeli porównywać to tylko i wyłącznie z AK 74 ale nie widze sensu bo to spór typu "Która kredka jest lepsza czerwona czy niebieska".

Ale chodzi o NAJPOPULARNIEJSZE karabinki. Niestety ale AK47 jest duzo czesciej spotykany (bo tanszy) niz AK74 i tego sie tyczy porownanie.
HEKTOR pisze: A nie działa ?

A czy twierdzilem, ze nie dziala? Dziala i co z tego.
HEKTOR pisze: Ale przyznać moge że M16A4 jest celną bronią.

No i wreszcie wracamy do sedna tematu. Bron w ArmA jest wlasnie nieprawidlowo zmodelowana pod wzgledem odrzutu a co za tym idzie, celnosci.
HEKTOR pisze: uf... wracając do tematu, chyba w OPF m16 miało mniejszy odrzut?

Tak, zdecydowanie mniejszy i blizszy realnemu. Najlepiej byl oddany odrzut w zestawie broni - SJB Weapons Pack. I stad moje zale w tym temacie :).
Retired. Unavailable until further notice.
Awatar użytkownika
Andrea
Posty: 52
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 12:41
ID Steam:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: Andrea »

Wiesz co Firefly , nie bardzo rozumiem o co ci chodzi . Pokazałeś filmik który dotyczy porównania broni używanej w Wietnamie ( M16 vs AK 47 ) . Po czym piszesz , że w grze M 16 ma za duży odrzut , a AK za mały . Na moją uwagę , że w grze nie występuje AK 47 a jego nowsza wersja AK74 twoja odpowiedź brzmi
Ale chodzi o NAJPOPULARNIEJSZE karabinki. Niestety ale AK47 jest duzo czesciej spotykany (bo tanszy) niz AK74 i tego sie tyczy porownanie.
Zdecyduj się co dla ciebie stanowi problem .
Nie pytaj , co Polska dała Tobie , pytaj ile Kościół zgarnął z tego , co ty dałeś Polsce .
Firefly
Posty: 744
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 21:23
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: Firefly »

Andrea pisze: Wiesz co Firefly , nie bardzo rozumiem o co ci chodzi . Pokazałeś filmik który dotyczy porównania broni używanej w Wietnamie ( M16 vs AK 47 ) . Po czym piszesz , że w grze M 16 ma za duży odrzut , a AK za mały . Na moją uwagę , że w grze nie występuje AK 47 a jego nowsza wersja AK74 twoja odpowiedź brzmi
Ale chodzi o NAJPOPULARNIEJSZE karabinki. Niestety ale AK47 jest duzo czesciej spotykany (bo tanszy) niz AK74 i tego sie tyczy porownanie.

Moja wypowiedz dotyczyla samej istoty przedmiotu porownania w zamieszczonym tu filmie.
Andrea pisze: Zdecyduj się co dla ciebie stanowi problem .

Powiem tak, w wiekszosci przypadkow 8/10 gry w Arma gram West, bo tak glownie robione sa coopy. Stad uwazam, ze M16 ma w grze zbyt duzy odrzut a AI East ma najwidoczniej tak ustawiony odrzut/celnosc iz trafia gracza z 500m bez klopotu, przy czym gracz nie ma takiej mozliwosci wzgledem AI. Przeciwko graczom z reguly nie grywam, bo skupiam sie jedynie na coopach, wiec trudno mi orzec. Pare razy gralem w wersje chyba 1.0.5costam (ta pierwotna LEMowska) przeciw graczom na serwerze Chrystka wiec nie moge tu jednoznacznie ocenic jak to wyglada w pvp.
Retired. Unavailable until further notice.
Dario
Posty: 162
Rejestracja: 13 stycznia 2007, 21:08
ID Steam:
Numer GG: 3830261
ID gracza: 0
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: Dario »

Firefly pisze: Stad uwazam, ze M16 ma w grze zbyt duzy odrzut a AI East ma najwidoczniej tak ustawiony odrzut/celnosc iz trafia gracza z 500m bez klopotu, przy czym gracz nie ma takiej mozliwosci wzgledem AI. Przeciwko graczom z reguly nie grywam, bo skupiam sie jedynie na coopach, wiec trudno mi orzec.


Ostatnio postawiłem sobie żołnierza oddalonego 550 m od siebie . Trafiłem go z kałacha siódmym strzałem. Co innego z M4 Aimpoint. Strzeliłem w niego 30 razy, żadna kula go nie trafiła. Z M16A2 jedna kula na 30. Cały test powtórzyłem, wyszło podobnie.
Obrazek
:weteran
Awatar użytkownika
-=HuNTeR=-
Posty: 431
Rejestracja: 17 grudnia 2006, 11:50
ID Steam:
Numer GG: 7474995
Kontakt:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: -=HuNTeR=- »

To chyba masz scrackowaną armę:P
Z ciekawości też sobie zrobiłem taki teścik i kula co 2-4 kula trafia, niezależnie jaką bronią, tylko... trzeba trafić kolesia z 3 razy żeby padł całkowicie.
Dario
Posty: 162
Rejestracja: 13 stycznia 2007, 21:08
ID Steam:
Numer GG: 3830261
ID gracza: 0
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: Dario »

No właśnie trzeba trafić ze 3 razy żeby padł (wcześniej stawiałem wroga zamiast przyjaciela). Z AK wystarczy mi około 6-8 żeby zabić (niezależnie od tego, czy wróg jest w pozycji stojącej czy leżącej) a z M16 czy M4 musze się dużo bardziej natrudzić.
Obrazek
:weteran
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: Forrestal »

W armie AK74 ma buga. Sa sytuacje kiedy to pierwszy strzal z broni, czy nowego magazynka jest 100% celny. Tam gdzie mierzymy tam pada strzal. Tak jakby nic nie mialo na niegow wplywu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
-=HuNTeR=-
Posty: 431
Rejestracja: 17 grudnia 2006, 11:50
ID Steam:
Numer GG: 7474995
Kontakt:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: -=HuNTeR=- »

Czy BISowcom jest znany ten bug?
Awatar użytkownika
Forrestal
Posty: 1738
Rejestracja: 16 listopada 2006, 11:28
ID Steam:
Numer GG: 3201083
ID gracza: 2006531
Lokalizacja: 18°38' E - 50°12' N
Kontakt:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: Forrestal »

-=HuNTeR=- pisze: Czy BISowcom jest znany ten bug?


Nie orientuje sie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
SiD
Posty: 420
Rejestracja: 02 stycznia 2007, 00:11
ID Steam:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: SiD »

Forrestal pisze: W armie AK74 ma buga. Sa sytuacje kiedy to pierwszy strzal z broni, czy nowego magazynka jest 100% celny. Tam gdzie mierzymy tam pada strzal. Tak jakby nic nie mialo na niegow wplywu.

Był taki mit, że w prawdziwym AK47 pierwszy strzał serii zawsze trafia idealnie :)
Obrazek Obrazek :cfog Obrazek
Autopilot Off
Posty: 9
Rejestracja: 13 czerwca 2007, 15:44
ID Steam:

Re: AK 47 vs M16 a ich odrzut w ArmA

Post autor: Autopilot Off »

W pełni popieram stanowisko Firefly.
A do Adrea mam parę pytań. Czy wiesz jakie karabiny i karabinki ma na wyposażeniu uważany - chyba przez większość siedzących w temacie - brytyjski SAS? M-16A1, M-4, C-7, C-8 (kanadyjskie wersje m-16A2 i M-4). Skoro to taka krypa, a kałach taki dobry (że jak to napisałeś: ...Rosjanie prześcignęli ich o lata świetlne) to dlaczego SAS wybrał rodzinę M-16, a olał tak doskonałą konstrukcję Kałasznikowa? I niech nikt nie pisze, że Wujek Sam im kazał. Brytyjczycy nie zawracali by sobie głowy swoimi SA-80 i nie próbowali ich udoskonalić (SA-80A2). SAS wybrał jego zdaniem najlepszą opcję: broń celną, szybkostrzelną, lekką, poręczną, niezawodną (bo to jest niezawodna broń-oczywiście prawidłowo użytkowana) i niezwykle skuteczną (szybkie zejście trafionego). SAS brał oczywiście inne modele pod uwagę takie jak FN FNC, AUG, G-41, SA-80 i pewnie także serie AK (co wcale nie jest jakimś dziwactwem biorąc pod uwagę, że karabiny PK znajdują się często na wyposażeniu amerykańskich jed. spec.)
Co do samego AK.
AK-47
wady:
niska celność - winna konstrukcja broni (podrzut lufy), a także amunicji (słabe skupienie)
ciężar
małą skuteczność - pociski przechodzą na wylot (7,62 wz. 43 ma opinię amunicji humanitarnej)

zalety:
bardzo wysoka niezawodność działania

Warto również przyjrzeć również się najbardziej znanemu klonowi AK jakim jest izraelski Galil.
Nie jestem pewien ale chyba ostatni raz widziałem Izraelskiego żołnierza z tą bronią w kanale Discavery w programie o wojnie 6-ściodniowej czy Jom Kippur z przełomu la 60-70. Obecnie wojsko Izraela używa różnego rodzaju klonów M-16 i M-4. Ciekawe?
Co do AK-74 to jego lufa z kolbą dalej nie są w jednej linii, dlatego właśnie jest to urządzenie wylotowe, które jest "podobno" bardzo skuteczne. Piszę podobno bo na temat AK-74 nie ma tyle opracowań książkowych i w internecie co o jego starszym bracie. Amunicja 5,54 mm jest bardziej skuteczna od starszej 7,62 mm (celniejsza, szybsza) lecz do skuteczności ss-109(M-16A2, 3, 4, G-36, FN FNC, SA-80 i inne 5,56 mm STANAG) i m-193 (M-16A1) jej bardzo daleko.
Polecam tu książkę J. Kochańskiego "Automatyczna broń strzelecka" z początku lat 90-tych.

A jeśli chodzi o grę to liczyłem tu na dużo większy realizm w stosunku do broni. Chociażby zbyt duży odrzut a także rozrzut przy strzelaniu z M-16. M16-A4 strzela także ogniem ciągłym, M-4 z seriami po trzy były tylko bardzo krótko na stanie US ARMY, a już na pewno nie w jednostkach specjalnych, nie "kierowalny" TOW...

Na koniec pytanie.
Jaka jest najbardziej niezawodna broń strzelecka?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Militarium”