ACU i inne kamuflaze

Miltaria, historia, wojskowość, sprzęt, ciekawostki

Moderator: Inkwizytor

Awatar użytkownika
SaS TrooP
Posty: 1586
Rejestracja: 30 października 2008, 17:30
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: SaS TrooP »

http://www.battlesim.com/zen/images/bdujacket.jpg

Chodziło mi o BDU Woodland. Źle się wyraziłem. Mimo to Szwedzi nadal wyglądają jak mapa Afryki albo mozaika :D
Pastoreq
Posty: 5
Rejestracja: 11 stycznia 2009, 00:09
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: Pastoreq »

Naprawdę fajny ten M-90 tylko lipa że na rangeshopie jest tylko mil-tec. Trzeba się rozejrzeć na allegro :D może znajdzie się jakiś kontrakt.


EDIT: co sądzicie o naszej polskiej panterze, sprawdzi się to to w naszych warunkach (w różnych porach roku)
vilas
Posty: 137
Rejestracja: 10 kwietnia 2007, 18:28
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Łorsoł

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: vilas »

co do kiepskości ACU UCP pamiętajcie że mundury projektuje sie pod konkretne rzeczy, pamiętajcie, że coś co kiepsko wygląda na statycznym zdjęciu inaczej wygląda dla oka ludzkiego
kilka plusów ACUUCP:
- działania w krajach w stylu Iraki i Astany oraz skały , czyli tereny działań USA, bo nikt chyba z USA nie prowadzi działań w ciemnych lasach iglastych teraz,
- każdy na świecie ma najpowszechniejszy Woodland, więc "strzelając w ciemne postacie" wiedza, że "to nie nasi",
- ludzkie oko rejestruje bardziej ruchy ciemnych rzeczy, stąd jaśniejszy mundur oszuka nieco oko i ruch nie jest tak zauważalny, maleńki komar lata czy muszka i od razu ją widzicie, prawda ? a to maleńka kropeczka
a jak jest z jasnymi /szarymi obiektami w ruchu ?
- odróżnia "swoich" od "nieswoich" łatwo, nie ważne, że nie maskuje super w polskich warunkach, maskować to dobrze mogą sie ASGowcy, normalne wojsko nie musi , po co ? skoro porusza sie pojazdami bojowymi i strzela z działek z celownikiem termowizyjnych ? kto dziś prowdzi działania bojowe w stylu drugiej wojny, poza ruskimi w Czeczenii ?
- ludzkie oko inaczej działa na odległość daleką i bliską, na bliską odległość można sie zamaskować super, ale na daleką, jak sie postać porusza, to i tak to sie zlewa w ciemną sylwetkę , zaś jasno-nijaki mundur sie nie rzuca z daleka chyba aż tak w oczy,

stąd nie sugerujmy sie tym jak coś wygląda na zdjęciu, jako statyczny obiekt
a że rosyjskie i radzieckie mundury są super, to wie każdy ASGowiec, ale wojsko amerykańskie raczej ma inną taktyke:
- bombardujemy wszystko
- jak już jest zrównane z ziemią to wjedzie pierwszy czołg
- jak już czołgi rozwalą wszystko to posyłamy Marines (ci mają zielony i pustynny, mogą las wyczyścić i pustynie)
- Army zabezpieczy to potem stacjonując

czasy walk w dżungli Wietnamskiej minęły, od końca lat 70 każdy zachodni czołg miał termowizory, od lat 80 każdy ruski, tu kamulaż nie pomoże, no może obłożenie sie świecącą folią aluminiową do pieczenia ciasta szybciej :)
a świat gier i ASG wygląda inaczej, tu walczysz "oczami", a wojsko bogatego kraju ma "oczy elektroniczne"
a działania są w miastach, górach - tam gdzie to elektroniczne oko na gąsiennicach nie wjedzie
czyszczenie lasów ? no ruscy w Czeczenii tak robią, a amerykanie jakieś lasy czyszczą gdzieś ? eee chyba je najpier palą , co najwyżej las palmowy gdzie zielone kolory sie zaczynają 10 metrów wyżej

przynajmniej tak ja bym widział argumenty za ACU UCP
dawno sie nie bawiłem w ASG, ale myśle że biegnący 100 metrów dalej człowiek w ciemniejszym Woodlandzie byłby łatwiejszy do zauważenia niż nijako-szary koleś w ACU, tu trzeba zapytać ASGowców
a i tak jak sie wojak amerykański musi zamaskować do "czyszczenia lasu" to siły specjalne mają swoje "ghille"
Obrazek
Awatar użytkownika
mant3z
Posty: 968
Rejestracja: 23 stycznia 2007, 08:41
ID Steam:
ID gracza: 1111
Lokalizacja: Gandza
Kontakt:

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: mant3z »

vilas pisze: przynajmniej tak ja bym widział argumenty za ACU UCP
dawno sie nie bawiłem w ASG, ale myśle że biegnący 100 metrów dalej człowiek w ciemniejszym Woodlandzie byłby łatwiejszy do zauważenia niż nijako-szary koleś w ACU, tu trzeba zapytać ASGowców
a i tak jak sie wojak amerykański musi zamaskować do "czyszczenia lasu" to siły specjalne mają swoje "ghille"
To ja Ci odpowiem, tylko jak między brzozami pomykasz w ACU UCP to jest słabo zauważalne. Normalnie to największa lipa z jaką miałem styczność. Było w moim środowisku kilku kolesi w ACU UCP, szybko zmienili na marpaty lub woodlandy bo reszta waliła do nich jak do kaczek.
Mów mi milordzie łapserdaku!
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 698
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 13:45
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: Pit »

kilku kolesi w ACU UCP, szybko zmienili na marpaty lub woodlandy bo reszta waliła do nich jak do kaczek.
Prawda oj prawda - u nas było podobnie
8BZ - 8 Brygada Zmechanizowana | 8R - Ósma Rangers
:weteran :8bz :cfog
"Don't forget nothing" - MJR ROBERT ROGERS, 1759
Awatar użytkownika
Andrea
Posty: 52
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 12:41
ID Steam:

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: Andrea »

Ale gwoli ścisłosci to "ACU" jest krojem munduru , a nie rodzajem kamuflażu .
od końca lat 70 każdy zachodni czołg miał termowizory,
,
oj Vilas chyba trochę przesadziłeś , pomyliłeś termowizor z noktowizorem :)
Nie pytaj , co Polska dała Tobie , pytaj ile Kościół zgarnął z tego , co ty dałeś Polsce .
vilas
Posty: 137
Rejestracja: 10 kwietnia 2007, 18:28
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Łorsoł

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: vilas »

Andrea jak sie chce kogoś skomentować to należy nieco sprawdzić
1) gdzie ja napisałem że ACU to kamuflaż ? pisałem ACU UCP (Universal Camo Patern) :P
nie bierz tego osobiście, ale wkurza mnie jak na forach, gdzie np. mowa o czymś merytorycznym znajduje sie osoba co sie przyczepi do literówki, znaku interpunkcyjnego czy ortografii poprzednika, a mowa jest np. o wpływie chin na gospodarke światową lub bezrobociu lub nawet karabinach, denerwują mnie takie próby popisu internautów czepiających sie litereczek, zwłaszcza , że jako praktykujący inżynier ortografie i interpunkcje mam głęboko gdzieś :) wybacz pouczanie, ale poprostu uwaga jak najbardziej nie na miejscu i raczej w stylu "popisać sie nie ważne czym" :P
już strone temu to napisano i każdy wie, że BDU, M65, ACU to kroje :] jak i OG507 o ile nazwy nie pomyliłem
2) w latach 70 tych noktowizory, ciekawe... w latach 60 tych to celowniki noktowizyjne były już na kałachach panie kolego :)
pierwsza bitwa z użyciem noktowizji to rok 1945 (tak tak, Niemcy na Panterach zamontowali i rozgromili kilkadziesiąt więcej Shermanów, ale to był już schyłek i kilka Panter z tygrysem nie powstrzymało frontu) a termowizor miał w standarcie już T80, czołg wprowadzony w 1976 :)
Leopard2 też miał - stąd krytyka ludzi, że Arma2 nie ma FLIR :)
o ile w OFP można olać FLIR, o tyle brak tego w A2 to już nie ładnie :)

bez urazy, reasumując - jak sie chce przygadać, to wypada czymś konkretnym i opartym na faktach :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Przezdzieblo
Posty: 50
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 20:47
ID Steam:

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: Przezdzieblo »

Za Sojuza termowizorów wcale nie było w "standardzie". Na przełomie lat 80. i 90. być może wprowadzono niewielką liczbę celowników termowizyjnych I gen. Agawa-2 i zamontowano na T-80U w odmianie czołgów dowodzenia. Nowocześniejszy (II gen.) Nokturn prawdopodobnie w ogóle nie doczekał się instalacji w wozach liniowych. Całe lata 90. Rosjanie jeździli na sprzęcie bez noktowizorów - wyjąwszy prototypy i przedseryjne partie T-90. Dopiero od 2000-któregoś roku (2004?) przyjęto do służby T-90A z francuskim termowizorem Catherine-FC wkomponowanym w wytwarzane na Białorusi celowniki nocne ESSA.

Bazowy T-80 z końca lat 70. to była "prymitywka", właściwie demonstrator technologii, z wyposażeniem na poziomie T-64A. Dopiero T-80B był czołgiem "na poważnie", a konstrukcją naprawdę będącą w stanie konkurować o miano najlepszego wozu bojowego drugiej połowy lat 80. był T-80U. Gdyby jeszcze miał termowizor...



Ale w OFP 2 termowizja ma być, prawda?
Friendly fire is NOT friendly...

ObrazekObrazekObrazekObrazek
vilas
Posty: 137
Rejestracja: 10 kwietnia 2007, 18:28
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Łorsoł

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: vilas »

Ale w OFP 2 termowizja ma być, prawda?
powinna być, w końcu M1A1, M1A2 tam też będą, a jak addonmakerzy zrobią Leoparda2 to też wypada by była :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul
Posty: 24
Rejestracja: 27 lipca 2009, 14:59
ID Steam:
Numer GG: 4516300
ID gracza: 0

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: Paul »

Panowie powiedzcie mi, czym się kierowali Twórcy army biorąc wojaków w ACU, dając im woodlandowe interceptory i na FRITZach cover w ACU? Na początku było to dla mnie nie do przetrawienia. Straszna kaszana dla kogoś kto lubi oko zawiesić na sprzęcie wojskowym.

Druga sprawa odbiegająca od tematu.
Dlaczego ani arma nie maja żadnych celowników laserowych? Chodzi mi o wszystkie z rodziny an/peq etc. Jak dla mnie duży minus znacznie zubażający klimat walk nocnych. Już nie mówię, że iluminator musi działać, ale laser w co najmniej dwóch trybach IR i widzialny by się przydał.

Pozdrawiam
Obrazek
zriel
Posty: 30
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 17:54
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: ACU i inne kamuflaze

Post autor: zriel »

Ja tam może nie wiem i pewnie się nie znam, ale kumpel który się w to bawi stwierdził że wbrew nazwie i przeznczaeniu bardzo dobrze w naszych warunkach sprawdza sie Szwajcarski " Alpenflage " ewentualnie taki oto Jugosłowiański wynalazek : http://www.tridentmilitary.com/new-phot ... tncmob.jpg , http://camo.henrikc.dk/details.asp?autono=128 lub : http://en.wikipedia.org/wiki/File:DMDU- ... uflage.jpg
A tak w ogóle to polecam tą stronkę, na pewno każdy znajdzie coś co mu będzie odpowiadać : http://camo.henrikc.dk/all.asp
ODPOWIEDZ

Wróć do „Militarium”