Parkowanie rdzeni CPU

Problemy i porady nt dobrej i słabej wydajności PC, zawieszaniem się gry itp.

Moderator: Inkwizytor

Regulamin forum
Przed zadaniem pytania proszę się zastosować do niniejszych wskazówek:

1. Przeszukaj forum używając funkcji "Szukaj". Nowe wydania Arma mają wiele wspólnych cech z poprzednią wersją i jest wysoce prawdopodobne, że można posłużyć się analogią.
2. Sprawdź w dziale Pomoc Techniczna czy nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie.
3. Tworząc nowy wątek wybierz podforum tematyczne adekwatne do problemu lub zapytania.
4. Tworząc nowy wątek nie wpisuj enigmatycznie nazwy tematu typu "Pytania", "Pilne", "Potrzebna pomoc". Takie tematy będą kasowane bez ostrzeżenia.
5. W nazwie tematu wpisz coś konretnego, to czego dotyczy pytanie lub problem np.: "Jak zmienić na inny przycisk wybierania celu(domyślenie Tab)"
6. Nie zadawaj na raz wielu pytań w jednym temacie. Lepiej otworzyć kilka tematów, każdy na osobny problem. Ułatwi to śledzenie poszczególnych wątków, lepiej widać na co została udzielona odpowiedź.
7. Po otrzymaniu odpowiedzi/rozwiązania poinformuj czy jest to dla ciebie satysfakcjonujące i pomocne.
8. Po otrzymaniu odpowiedzi/rozwiązania podziękuj. Autorowi postu, który przyczynił się do pomocy wystaw pozytywną opinię(daj pochwałę).
9. Jeśli sam rozwiązałeś problem lub znalazłeś odpowiedź, poinformuj o tym. Tą informacją pomożesz innym.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
QualKehk
Posty: 71
Rejestracja: 11 kwietnia 2012, 22:58
ID Steam:

Parkowanie rdzeni CPU

Post autor: QualKehk »

Od kilku dni borykałem się z problemem przycinania (stuttering*) Army 3 w trybie multiplayer. Były to przycięcia a nie spadki FPS! O dziwo nigdy nie miałem z tym problemów, aż do czasu formatowania zaśmiecionego kompa. Problem nie tkwił w sterownikach ani w konfiguracji sprzętu. Problem tkwił w oszczędaniu energii komputera. Zapewne nikt z Was nie słyszał nic o parkowaniu rdzeni w CPU, podobnie jak i ja :) Więc postaram się objaśnić tą opcje w kilku zdaniach:

Windows 7/8 wykozystuje zaawansowane funkcje oszczędzania energii, w najnowszym systemie z Redmond opracowano w tym celu specjalną funkcję Core Parking. W jej ramach planista systemu operacyjnego próbuje przy niewielkim obciążeniu systemowym powiązać istniejące procesy z pojedynczym rdzeniem CPU, dzięki czemu pozostałe mogą być wprowadzone w długi tryb głębokiego uśpienia.

Jeśli chcesz poczuć przypływ mocy w Armie 3 zmień sobie opcje zasilania w Panelu sterowania na wysoką wydajność!

UPDATE:
Dodatkowo jeśli ktoś z Was posiada pakiet ochronny firmy ESET to opcja w ochronie komputera HIPS może powodować podobne problemy z przycięciami gry w multiplayer. Przykład wyłączenia usługi HIPS

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Dd9NEYOVqwM[/youtube]
* stuttering wg słownika angielsko-polskiego znaczy: jąkanie
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2013, 16:57 przez QualKehk, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
FOX-PL*
Posty: 548
Rejestracja: 29 marca 2009, 17:34
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Wrocław

Re: Parkowanie rdzeni CPU

Post autor: FOX-PL* »

To żeś ameryki nie odkrył założę się iż większość graczy zmieniała opcje zasilania po formacie, zwłaszcza ci którzy grają na laptopach.
Awatar użytkownika
QualKehk
Posty: 71
Rejestracja: 11 kwietnia 2012, 22:58
ID Steam:

Re: Parkowanie rdzeni CPU

Post autor: QualKehk »

Może i Ameryki nie odkryłem, ale wielu osób jak się pytałem to nic nie wiedziało. Tym bardziej tą informacją chciałem się podzielić.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Artek3333
Posty: 578
Rejestracja: 29 czerwca 2007, 20:02
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Żywiec

Re: Parkowanie rdzeni CPU

Post autor: Artek3333 »

Jeżeli ktoś korzysta z laptopów to powinien z opcji Zrównoważony(Zalecane) zmienić na Wysoka wydajność. Natomiast kto używa stacjonarnego komputera, to niema potrzeby zaprzątać sobie tym głowy, bo przy instalacji win7. domyślnie ustawia na wysoką wydajność.
Awatar użytkownika
Ice
Posty: 85
Rejestracja: 16 grudnia 2006, 17:56
ID Steam:
Numer GG: 1809885
Lokalizacja: Cheltenham
Kontakt:

Re: Parkowanie rdzeni CPU

Post autor: Ice »

Artek3333 pisze:Natomiast kto używa stacjonarnego komputera, to niema potrzeby zaprzątać sobie tym głowy, bo przy instalacji win7. domyślnie ustawia na wysoką wydajność.
Nie bylbym tego taki pewien. Ja mialem defaultowo ustawiony Balanced i zmiana na High Performance rowniez pomogla pozbyc mi sie przyciec, wiec jesli ktos ma podobny problem warto sprobowac.
...just tell them I went crazy.
Awatar użytkownika
Artek3333
Posty: 578
Rejestracja: 29 czerwca 2007, 20:02
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Żywiec

Re: Parkowanie rdzeni CPU

Post autor: Artek3333 »

Ice pisze:Nie bylbym tego taki pewien...
Chyba z 5 razy już przeinstalowywałem win7 64bit i zawsze jest domyślnie na wysoką wydajność, natomiast w lapku miałem odwrotnie.
mafia21
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwietnia 2014, 23:55
ID Steam: mafia21pl

Re: Parkowanie rdzeni CPU

Post autor: mafia21 »

Windows 8 - zbalansowana po formacie... zmieniłem na Wysoka wydajaność idę testować...

P.S. Problem miałem taki że na COOP miałem 30FPS a co 2-3sek miałem laga na 0,5s... zobaczymy czy pomożę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydajność i zawieszanie się”