Problem ze sterowaniem

Problemy i porady dotyczące sterowania, klawiszologii.
Peryferia: joystick, mysz, headtracker itp.

Moderator: Inkwizytor

zriel
Posty: 30
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 17:54
ID Steam:
ID gracza: 0

Problem ze sterowaniem

Post autor: zriel »

Witam, wiedziony chęcią zagrania w tytuł bardziej ambitniejszy niż większość FPS, oraz pochlebnymi recenzjami zakupiłem niedawno ARMA 2. Niestety moja przygoda z tą grą nie trwała zbyt długo. Powód : nieintuicyjne i zbyt pogmatwane sterowanie. Ja rozumiem- symulacja, ale żeby sterowanie którymkolwiek z pojazdów dostępnych w grze było o wiele prostsze niż żołnierzem ? Jak dla mnie to przerost formy nad treścią, po kiego grzyba x przycisków odpowiedzialnych za przełączanie pozycji oraz poruszanie się w różnych pozycjach ? Przecież wystarczy zastosować prostą kombinacją z przełącznikiem, np. klawisz przełączający plus kierunkowy-unik/pochylenie w daną stronę, to samo + np. ctrl- jw + przewrót, klawisz odpowiedzialny za skok/kucnięcie działający w trybie przełącznika pozycji. Do tego nie ma możliwości skoku. że co? powiecie pewnie że to nie jakiś Cod ? Fakt ale nawet żołnierz w pełnym ekwipunku podskoczy te parę centymetrów, albo przynajmniej potrafi się wspiąć na przeszkodę- skrzynię, rampę, murek itp. No i jeszcze ten środkowy przycisk myszy- który ma teoretycznie oferować skróty do dostępnych w danym momencie akcji. Tylko dlaczego do diaska zanim cokolwiek wykona po wybraniu któregoś polecania zalicza mi pad na glebę ?? Podsumowując : symulacja symulacją- balistyka, fizyka, efekty pogodowe, odwzorowanie terenu, sprzętu oraz możliwości ciała. To wszystko jest super, ale bez przejrzystego, intuicyjnego sterowania, oraz menu rozkazów psuje całą radość z gry- i jest jak ta przysłowiowa łyżka dziegciu, która psuje cały garnek miodu. I nikt mi nie wmówi, że symulacje taktyczne muszą mieć skomplikowane, nieintuicyjne sterowanie- bo to wcale nieprawda. Taki np. Full Spectrum Warrior , który co prawda do ARMA się nie umywa ma o wiele prostsze i bardziej intuicyjne sterowanie. Także wiele współczesnych strzelanek czerpie garściami z gier typu OF/ARMA- np. przełączniki pozycji, prostsze rozkazy taktyczne, uniki itp. ale w przeciwieństwie do w/w tytułów potrafią pogodzić ogień z wodą i uczynić sterowani przyjemniejszym i bardziej intuicyjnym.
Dlatego mam pytanie : czy ktokolwiek próbował to zmienić ? Czy jest np. jakaś modyfikacja usprawniająca sposób sterowania ?
Bo niestety, z oryginalnym rozwiązaniem gra jest -jak dla mnie- niegrywalna. I niestety po próbie zaliczenia misji treningowych poszła w odstawkę.A szkoda, bo to fajny tytuł, no i żal wydanych pieniędzy.
Awatar użytkownika
Artek3333
Posty: 578
Rejestracja: 29 czerwca 2007, 20:02
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Żywiec

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: Artek3333 »

ja pamiętam jak pierwszy raz grałem w ofp1 i niema co ukrywać, że Arma 2 to kontynuacja tej gry. Do dziś pamiętam jak nie mogłem przejść jednego etapu w kampanii. Grę miałem pożyczoną a irytacja, gównie to, że można było tylko raz w wybranym momencie zapisać spowodowała, że sobie odpuściłem i grę oddałem. Jednak pomimo dziwnej sterowności i kosmicznych wymagań jak na owe czasy, po tygodniu pobiegłem do sklepu i dokonałem zakupu, bo gra ma, to coś, co trafiło w moje oczekiwania i twierdzę, że do sterowania szybko można się przyzwyczaić jak chce, się, tego bardzo. :coffee
zriel
Posty: 30
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 17:54
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: zriel »

Nie twierdzę że gra nie ma tego czegoś, nawet zassałem już do niej nowe A.C.E + War FX, ale to sterowanie... koszmar !!! Po co komplikować coś co powinno być proste? Na współczesnym polu walki często decyzję trzeba podjąć natychmiast. Żołnierz nie ma czasu zastanawiać się jak zrobić unik, pochylić się itp. ma to zrobić instynktownie i natychmiast. I tego samego oczekuję od gry która pretenduje do miana symulatora pola walki. Owszem komplikacja jest potrzebna przy obsłudze wszelkiego rodzaju pojazdów, czy uzbrojenia specjalnego. W końcu aby pokierować takim Abramsem trzeba wielu czynności manualnych przy przyrządach kierowniczych i dodatkowym oprzyrządowaniu. Nawet wystrzelenie pocisku z takiego Javelina to nie tylko wycelowanie i naciśnięcie spustu- moduł sterujący tej wyrzutni ma wiele funkcji. Ale żeby do prostego np. pochylenia się, przebiegnięcia kilku metrów i pokonania np. niewielkiego płotu trzeba użyć kilku przycisków to już przegięcie !! Jeśli ktokolwiek wie, czy jest jakaś modyfikacja która to zmienia, i czyni sterowanie bardziej przyjaznym to bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
GeorgeB
Posty: 42
Rejestracja: 07 września 2008, 08:40
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: GeorgeB »

zriel pisze:Witam, wiedziony chęcią zagrania w tytuł bardziej ambitniejszy niż większość FPS, oraz pochlebnymi recenzjami zakupiłem niedawno ARMA 2. Niestety moja przygoda z tą grą nie trwała zbyt długo. Powód : nieintuicyjne i zbyt pogmatwane sterowanie. Ja rozumiem- symulacja, ale żeby sterowanie którymkolwiek z pojazdów dostępnych w grze było o wiele prostsze niż żołnierzem ? Jak dla mnie to przerost formy nad treścią, po kiego grzyba x przycisków odpowiedzialnych za przełączanie pozycji oraz poruszanie się w różnych pozycjach ? Przecież wystarczy zastosować prostą kombinacją z przełącznikiem, np. klawisz przełączający plus kierunkowy-unik/pochylenie w daną stronę, to samo + np. ctrl- jw + przewrót, klawisz odpowiedzialny za skok/kucnięcie działający w trybie przełącznika pozycji. Do tego nie ma możliwości skoku. że co? powiecie pewnie że to nie jakiś Cod ? Fakt ale nawet żołnierz w pełnym ekwipunku podskoczy te parę centymetrów, albo przynajmniej potrafi się wspiąć na przeszkodę- skrzynię, rampę, murek itp. No i jeszcze ten środkowy przycisk myszy- który ma teoretycznie oferować skróty do dostępnych w danym momencie akcji. Tylko dlaczego do diaska zanim cokolwiek wykona po wybraniu któregoś polecania zalicza mi pad na glebę ?? Podsumowując : symulacja symulacją- balistyka, fizyka, efekty pogodowe, odwzorowanie terenu, sprzętu oraz możliwości ciała. To wszystko jest super, ale bez przejrzystego, intuicyjnego sterowania, oraz menu rozkazów psuje całą radość z gry- i jest jak ta przysłowiowa łyżka dziegciu, która psuje cały garnek miodu. I nikt mi nie wmówi, że symulacje taktyczne muszą mieć skomplikowane, nieintuicyjne sterowanie- bo to wcale nieprawda. Taki np. Full Spectrum Warrior , który co prawda do ARMA się nie umywa ma o wiele prostsze i bardziej intuicyjne sterowanie. Także wiele współczesnych strzelanek czerpie garściami z gier typu OF/ARMA- np. przełączniki pozycji, prostsze rozkazy taktyczne, uniki itp. ale w przeciwieństwie do w/w tytułów potrafią pogodzić ogień z wodą i uczynić sterowani przyjemniejszym i bardziej intuicyjnym.
Dlatego mam pytanie : czy ktokolwiek próbował to zmienić ? Czy jest np. jakaś modyfikacja usprawniająca sposób sterowania ?
Bo niestety, z oryginalnym rozwiązaniem gra jest -jak dla mnie- niegrywalna. I niestety po próbie zaliczenia misji treningowych poszła w odstawkę.A szkoda, bo to fajny tytuł, no i żal wydanych pieniędzy.
Szanowny przyjacielu, menu ustawień w opcjach ustawień daje ci możliwość dowolnego ustawienia klawiszologii ustawień jakie tylko chcesz, no a wtedy będziesz miał menu jakie sobie wymyśliłeś. Zgadzam się jest wiele zagwozdek, ale z czasem opanujesz je i stwierdzisz, że na dzisiaj lepszej gry taktyczno intuicyjnej i wspaniałej nie znajdziesz. Problemem są jednak gracze preferujący strzelanki nad prawdziwe działania. Uważam, że nie powinieneś się zniechęcać. Wejdź w menu w ustawienia i dostosuj grę do swoich wymagań, ja z przyjemnością spotkam się z Tobą w grze bo wiem, że jesteś wymagający jak istota tej zabawy. Pozdro i powodzenia w poszukiwaniu swoich ustawień.
Awatar użytkownika
SaS TrooP
Posty: 1586
Rejestracja: 30 października 2008, 17:30
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: SaS TrooP »

Generalnie George ma rację, to kwestia przyzwyczajenia. Osobiście brak mi możliwości wspinania sie, ale interakcja z otoczeniem to nie jest najmocniejsza strona tej gry więc... :P
Poeksperymentuj z opcjami sterowania. Zastanów się(powiedz?) co cię najbardziej wkurza i postaraj się to dostosować. Tak swoją drogą, to z tych multum klawiszy jakieś 75% spokojnie spełni twoje wymagania. Możesz po prostu mieć klawisz pod niemal wszystko, to tyle :P
zriel
Posty: 30
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 17:54
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: zriel »

Generalnie wiem co mnie wkurza, i ze zmianą przypisania klawiszy nie mam problemu. Problem jest, jak już pisałem ze zbytnim rozdrobnieniem funkcji sterowania. Coś co nas dobrą sprawę wymaga jednego klawisza + ewentualnie klawisza modyfikującego funkcje rozdrobniono na bodajże 5 czy 6 przycisków. Zapominając przy tym o tak podstawowych funkcjach jak "skocz" czy "użyj" i tak jak kolega pisał o możliwości wspinania się na różne budowle. I ja się pytam po co ? Przecież proste, intuicyjne sterowanie postacią żołnierza- bo że sterownia pojazdami powinno być bardziej skomplikowane już pisałem - nie pozbawiło by gry realizmu.Bo przecież nadal istnieją ograniczenia fizyczne dla sterowanej przez nas postaci i interakcja z otoczeniem. Z waszych wypowiedzi rozumiem że nie da się z tym nic zrobić. Cóż, trudno- zawsze mogę odsprzedać grę innej osobie.

Ps: moja cierpliwość do systemu sterowania skończyła się , gdy bodajże w jednym z wyzwań miałem pokonać tor przeszkód i zatrzymałem się przy małej pochylni na którą nie byłem w stanie wejść, a system podpowiedzi w grze tez mi w tym nie pomógł. Dotychczas z tak niedopracowanym sterowaniem spotykałem się tylko w portach z konsol :(
Awatar użytkownika
Artek3333
Posty: 578
Rejestracja: 29 czerwca 2007, 20:02
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Żywiec

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: Artek3333 »

zriel pisze:Ps: moja cierpliwość do systemu sterowania skończyła się , gdy bodajże w jednym z wyzwań miałem pokonać tor przeszkód i zatrzymałem się przy małej pochylni na którą nie byłem w stanie wejść, a system podpowiedzi w grze tez mi w tym nie pomógł. Dotychczas z tak niedopracowanym sterowaniem spotykałem się tylko w portach z konsol :(
Jeśli, nie możesz wejść na jakąś tam pochylnie, to użyj klawiszu "V" który jest odpowiedzialny za skok, głównie służ on do przeskakiwania mniejszych płotków. Pamiętaj, że sterowanie, różni się od typowych strzelanek. Niektórzy zarzucają, że gra jest za bardzo flegmatyczna i naprawdę, trzeba się przestawić i przyzwyczaić, a zwykły skok? ja uważam, że byłby nie potrzebny bo mało używany. Tak z ciekawości. Wydawałeś już rozkazy grupie? tam to dopiero jest mętlik (dla tego który nie miał dłuższej styczności z grą). Tak naprawdę, aby wydać jakąś komendę podwładnym, to czasem wymaga dłuższego czasu i nie porównuj tego do instynktowych czynności, bo oprócz szybkiej reakcji na zdarzenie, gracz musi jeszcze wstawić czoło klawiaturze, dlatego, że gra ma mnóstwo funkcji jeśli chodzi o sterowanie. Tak naprawdę, aby zacząć grać, trzeba "naumieć :D " się sterowania. ;)
zriel
Posty: 30
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 17:54
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: zriel »

Dzięki za podpowiedź, tylko dlaczego do diaska w grze mam opisany ten klawisz jako "przejmij" ? Trochę to dla mnie nienaturalne, żeby w symulatorze pola walki łatwiej sterowało się śmigłowcem niż żołnierzem... Mimo wszystko Bochemii przydało by się nauczyć pojęcia "ergonomia" oraz "intuicyjność" . A jak już przy tym jesteśmy- jak do diabła wystartować samolotem ? Włączam silniki i nic, nie reaguje na klawisze kierunkowe ani mysz, po prostu stoi na pasie i tyle.. A w kwestii komend- jeśli dobrze to zrobili, to szczęśliwi ci którzy mogą wydawać komendy głosowe, o wiele szybciej powinno działać.
Awatar użytkownika
SaS TrooP
Posty: 1586
Rejestracja: 30 października 2008, 17:30
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: SaS TrooP »

Polskie tłumaczenie jest dalekie od ideału, niesteeety.
Wchodząc na różne rampy/pochylnie należy czasem spojrzeć w górę, wtedy możesz przejść.
Gra nie jest flegmatyczna, tylko realistyczna.
A samolot rozpędzasz przy pomocy klawisza Q (tego samego, który silnik ci rusza). Startujesz poprzez podnoszenie/opuszczanie klap i chowanie podwozia.
zriel
Posty: 30
Rejestracja: 09 stycznia 2010, 17:54
ID Steam:
ID gracza: 0

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: zriel »

Eee, a jak się chowa podwozie ? W opcjach sterowania nie mam nic takiego :(
Acha, i gra jest flegmatyczna,spójrz na jakiekolwiek relacje ze współczesnego pola walki a zobaczysz że w dzisiejszych konfliktach sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Więc tempo rozgrywki w ARMA nijak się ma do rzeczywistości. A co do realizmu to owszem- jest najlepsza, ale sporo jeszcze jej brakuje. Aż się prosi o zaimplementowanie jakiego systemu fizyki, tum bardziej że oprócz Physx Nvidii teraz do dyspozycji jest także Ati Stream oraz multiplatformowe OpenCL.
Awatar użytkownika
Artek3333
Posty: 578
Rejestracja: 29 czerwca 2007, 20:02
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Żywiec

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: Artek3333 »

zriel pisze:Eee, a jak się chowa podwozie ? W opcjach sterowania nie mam nic takiego :(
...
Jak już się wzbijesz w powietrze, to pokręć kółkiem myszy, a wyskoczy ci kilka opcji w menu, min. opcja ”schowaj podwozie”. :|
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sterowanie”