Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Problemy i porady nt dobrej i słabej wydajności PC, zawieszaniem się gry itp.

Moderator: Inkwizytor

kubabn
Posty: 5
Rejestracja: 06 sierpnia 2012, 12:28
ID Steam:

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: kubabn »

dzieki za odpowiedz,myslalem ze to procek zwalnia mi gre bo przeczytalem ze arma nietrawi procesorow amd.a jaka karte bys polecil do tego zestawu?
Awatar użytkownika
kondor
Posty: 1522
Rejestracja: 13 marca 2007, 11:50
ID Steam: Przemek_kondor
Kontakt:

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: kondor »

Szczerze, to nie bardzo wiem, co potrafi Twój procek, ale w benchmarkach sprawuje się znacznie lepiej niż mój c2d e7400, a ja mam trochę wyższy fps (przy lepszej karcie graficznej - radeon hd4850).
Wg mnie, a ekspertem nie jestem, możesz zainteresować się kartami radeon 6850 (najlepiej gigabyte lub sapphire) lub gf gtx 460 (tylko nie 768MB) lub troche mocniejszy niż poprzednie: radeon 6870 (tez gigabyte lub sapphire).
Awatar użytkownika
FOX-PL*
Posty: 548
Rejestracja: 29 marca 2009, 17:34
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: FOX-PL* »

Jestem w posiadaniu radeona hd6870 oc gigabyte i jestem zadowolony chociaz nawet przy procku i7 rewelki wielkiej nie ma. Graficznie wyglada lepiej w porownaniu do gf ale wydajnosciowo troche odczowa sie niedosyt.
Awatar użytkownika
Kejsik_PL
Posty: 10
Rejestracja: 22 września 2010, 20:07
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Irlandia

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: Kejsik_PL »

Wymien dysk na ssd polecam OCZ vertexa4Mam tego Verexa i go polecam juz dopracowany dysk i w miare tani,uzywalem dwoch dyskow podpietych na raid0 i powiem ci ze ssd rzadzi! wszystkie hdd sie kryja i to jest fakt. Do tego doloz jeszcze wiecej ramu min 12Gb i zrob Ramdisk http://forums.bistudio.com/showthread.p ... ISK/page10 poczytaj sobie to ;) Ja mam 12Ramu i zrobilem 6gb Ramu na pliki Army wiekszosc czasu pykam na takistanie i zargabadzie wiec wystarcza plus wiadomo pare addonow. Rezultat wszysko chodzi plynnie i na bardzo wysokich detalach nie spada ponizej 45fps wczasie najwiekszych zadym no i zadnych przyciec ;)
Tu masz o vertexie http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/tes ... a?page=0,8
pozdr
Awatar użytkownika
kondor
Posty: 1522
Rejestracja: 13 marca 2007, 11:50
ID Steam: Przemek_kondor
Kontakt:

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: kondor »

Dysk SSD lub ramdysk mogą pomóc w mikroprzycięciach, przy ładowaniu nowego obszaru / obiektów ale nie zwiększają "bazowego" FPS, za który odpowiadają CPU-RAM-GPU.
Awatar użytkownika
FOX-PL*
Posty: 548
Rejestracja: 29 marca 2009, 17:34
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: FOX-PL* »

Jeśli się bierze pod uwagę sprzęt z myślą o graniu w Arme i pewnie w wiele innych gier kompa trza rozdzielić na kilka kategorii: procesor, karta graficzna, pamięć ram i dysk twardy.
W przypadku Army trudno określić co jest najważniejsze z własnego doświadczenia postawiłbym na piedestale procesor i kartę graficzną z drobnym procentem większym na grafe.
Najmniejsze znaczenie ma dysk bo w większości posiadamy je w wystarczającym przedziale wymagań programów.
Przypadku procesorów a ze względów iż jestem fanem i użytkownikiem intela polecałbym coś z serii i3 i5 albo i7. W przypadku i3 liczy się bardzo zegar dwu-rdzeniówki cieszą się w większości wysokim skokiem częstotliwości w porównaniu do 4 "jajowych" bynajmniej patrząc na cenę. Na i5 licz się również albo zegarem albo z 4 rdzeniami. Natomiast i7 wystarczy ci nawet w najniższej klasie są to i tak procki które Arma nie zarżnie i nie wykorzysta w pełni z faktu niedoskonałości jeszcze produktu intela jak i samej Army, która roi się od różnorodnych problemów. Tyle co jest wypuszczanych hotfixów beta pachy oficjalnych pachy, że tak na prawdę lepiej zbudować kolejną nową odsłonę Army.
Wracając do sprzetu, przy kartach graficznych no cóż nie liczą bajery typu obsługa Physx i innych szpanerów, Arma jest daleko w tyle z używaniem super technologi graficznych. Nawet w AA3 posiadanie GF czy Radeona nie będzie miało znaczenia oczywiście biorąc pod uwagę porównywalne karty producentów. Arma pochłania częstotliwość procesora jak i pamięci już nie mówiąc o pojemności karty. Wydałaby się iż przy na prawdę sporych rozdzielczościach lepiej mieć powyżej 1GB, a właśnie, że guzik wystarczy rozdzielczość HD, wysokiej jakości tektury a już dzieją się mało zauważalne problemy w wyświetlaniu co nie których obiektów. Ja bym postawił na kartę niestety ale z półki powyżej 1000zeta, w przypadku GF GTX 570+ 1,5 albo 2GB co do Radeona HD7870 2GB oczywiście z pewnym OC od producenta. Zabawiać się w dwie karty jest kaso żerna karty powyżej 1200 złotych przebijają duale. By dwie karty niższej klasy dorównały już nie mówiąc o przebiciu wymagałyby wydatku rzędu większego aniżeli jedna a porządna.
Idąc w kierunku Ramu, kiedyś człowiek dążył by mieć go jak najwięcej, dzisiaj bardziej doświadczony zwraca uwagę na częstotliwość oraz opóźnienie CL. Ogólnie 1333MHz przy procka i3 i w górę to tak na prawdę nic nam nie daje dopiero 1600MHz i więcej rozwija nam skrzydła oczywiście nadal zwracając uwagę na CL aczkolwiek ArmA2 jak i poprzednie części miały tendencję do nie widocznej po słupkach zapychania ramu dlatego w przypadku Windowsa64bit 4GB spokojnie wystarczy dla poprawienia komfortu można walnąć 6 albo 8 chociaż i tak tego nie wykorzystamy a zabawa w ramdisk zbyt kosztowny a rezultat zbyt mały.
Kosztowne jest również zabawa w SSD, dla kilku sekund szybszego wczytania pierdół w porównaniu do przeciętnej obrotówki jest żenujące. Porządny dysk WD BlackCaviar o niskim czasie dostępu jest wystarczający by zaspokoić nasze potrzeby.
Trza troszeczkę zwrócić uwagę co jest sensowne a co pochłonie nasz portfel dla uzyskania zamiast 30, 35 fpsów. Jeśli jest płynność nie warto przepłacać dla paru klatek których i tak w przypadku wyższych wartości ludzkie oko nie zauważy różnicy.
Awatar użytkownika
Kejsik_PL
Posty: 10
Rejestracja: 22 września 2010, 20:07
ID Steam:
ID gracza: 0
Lokalizacja: Irlandia

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: Kejsik_PL »

Niestety musze sie nie zgodzic z wami ramdisk nie jest droga zabawa szczegolnie teraz bo ceny pamieci sa smiesznie niskie wiec bez problemu mozna cos znalezc proponuje zebyscie sobie odpalili ramdiska zrobili 1gb i zwyklym hd tunem sprawdzili czasy odczytu i wczytywania darmowki sa na necie :D chodzi o to ze gra jest caly czas w pamieci komp i nie musi on jej odczytywac z dysku i wtedy zrozumiecie o co mi chodzi a potem porownali ze zwyklym hdd a TO NIE JEST MALA ROZNICA. Co do ssd to kto raz odpali ssd NIGDY!!!!!!!!!!!! juz nie wroci do hdd. Polecam testy. Dlugo sie zastanawialem nad kupnem ale nie zaluje zakupu. Co do ramu mam 1600 krecone na 1800, procek wykrecony tez i7 @4,55 bylo na 4,6 ale nie byl stabilny :( no i dwa gforcy gtx480 na sli wiec mam mala elektrownie w domu (Fermi zasrane). Co do frapsow ja niestety od razu czuje jak mi spada ponizej 40fps taki wrazliwy jestem ;) W kazdy razie testowalem sprawdzalem i dlatego jesli chodzi o SSD i Ramdisk to sa rzeczy ktore naprawde potrafia poprawic jakosc grania w Arme i tyle
Pozdro dla wszystkich maniakow overclockingu!!!!!!
Ps1. Co do procka niestety arma lubi ghz wiec procek musi byc krecony bedzie ok jak 3,8 ghz no ale niestety trzeba zainwestowac w dobre chlodzenie i najlepiej grafe z duza iloscia pamieci ;)
Ps2. Przetestujcie zanim sie wypowiecie :lol:
ps3. Przeciez chodzi tez o plynnosc gry prawda?
maly filmik http://www.youtube.com/watch?v=-lR0XoHFU6Y
WD BlackCaviar vs SSD
kubabn
Posty: 5
Rejestracja: 06 sierpnia 2012, 12:28
ID Steam:

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: kubabn »

ale czy dysk ssd faktycznie zwiekszy ilosc fps czy tylko loadingi i doczytywanie tekstur?w benchmarku mam ok 42 fps w tym drugim 19 wszystko chodzi dobrze ale gdy wejde do miasta i zacznie sie wieksza sieka to wylaczam gre bo niemoge na to patrzec :o
Awatar użytkownika
FOX-PL*
Posty: 548
Rejestracja: 29 marca 2009, 17:34
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: FOX-PL* »

Tylko wczytywanie dlatego zakup ssd nie jest na tyle opłacalny. W Twoim przypadku karta graficzna dostaje po tyłku. Ustawienia graficzne w Armie sa na tyle dziwne iż w niektórych przypadkach czy jest wysoko czy nisko różnicy niby nie ma lecz są takie od których płynność widocznie wzrasta i maleje. W moim gronie graczy zawsze ktoś miał problem z płynnością lecz i zawsze dochodziliśmy na czym obniżyć. Pamiętaj o tym iż są opcje które dopiero po restarcie gry tak naprawdę funkcjonują, nie zawsze podczas gry inne ustawienia dadzą rezultat.

O płynności jeszcze decyduje na jakich modach grasz na jakich mapach na jakich misjach i serwerach. Nie zawsze to co w edytorze widzimy również zobaczymy na MP.
Niektóre misje maja tak nawalone skryptów iż same zamulają. Zdarzają się serwery chociaż to już coraz rzadziej, nie mającej odpowiedniej wydajności do Army. W przypadku map no to nie ukrywajmy lecz Chernarus i jej elektrozavodzki czernogorski razem z wieloma jednostkami czy to domino czy dayz wsysają naszego kombajna.
Po testuj ustawienia na edytorze wstawiając odpowiednia liczbę jednostek i sprzetu w tych miejscowościach zobacz na ile to płynnie hula. Gdy ustawisz do stanu grywalności sprawdź na granych przez ciebie serwerach. Bo możliwe iż problem nie stoi po twojej stronie.
kubabn
Posty: 5
Rejestracja: 06 sierpnia 2012, 12:28
ID Steam:

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: kubabn »

OK poprobuje dodam ze gram w single playera bez zadnych modow i tak jak mowisz gra strasznie zwalnia m.in. w elektrozawadzku na pare sekund pozniej znowu pszyspiesza i zwalnia dodawalem juz komendy typu cpu count i max mem i nic niemoge zrobic z niestabilnoscia tych fps
Awatar użytkownika
FOX-PL*
Posty: 548
Rejestracja: 29 marca 2009, 17:34
ID Steam:
ID gracza: 1
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydajność ARMA2 a sprzęt [ DYSKUSJA ]

Post autor: FOX-PL* »

Jak będziesz miał nadal problemy wbijaj wieczorami na TeamSpeak'a, jak będę to poszukamy wspólnie rozwiązania.
ts3.armasite.pl:7891 kanał: DAP ArmA2:CO (info na: arma.xbr.pl)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydajność i zawieszanie się”